Oświetlenie LED – dlaczego zdobyło tak dużą popularność?

Sztuczne oświetlenie jest naszym towarzyszem zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. W dzień powinniśmy dopuszczać do siebie jak najwięcej naturalnych promieni słonecznych, jednak nie zawsze jest to możliwe i trzeba wtedy posiłkować się światłem wewnątrz pomieszczenia. Osoby interesujące się nieco technologią wiedzą, jaką drogę ewolucji przebyły od momentu wynalezienia żarówki żarowej systemy oświetlenia domowego.

Podstawowa charakterystyka diody LED

Aktualnie najpopularniejszym typem dostarczania energii świetlnej w głąb pomieszczeń jest technologia LED. Składa się na to bardzo wiele czynników, sumując które otrzymujemy w pełni uzasadnione pierwsze miejsce w rankingu systemów oświetleniowych. Poniżej przedstawionych zostanie kilka powodów, dzięki którym technologia led uznawana jest za duży krok w przyszłość.

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z żarówkami, taśmami czy różnego rodzaju oprawami, to w każdym z tych urządzeń znajdują się diody. Ich działanie opiera się na popularnym zjawisku elektroluminescencji, na skutego którego emitowane jest światło. Trzeba przyznać, że taki system oświetlenia jest bardzo ekonomiczny. Pobór energii elektrycznej względem jasności i ogólnej jakości świecenia jest naprawdę znikomy i warto doinwestować nieco w żarówkę ciesząc się później niższymi rachunkami.

Oświetleniu LED należy oddać również długą żywotność. Przeciętna dioda ledowa jest stanie emitować światło średnio przez 35 000 godzin. W ramach ciekawostki: pierwsza wynaleziona żarówka żarowa świeciła jedynie przez kilka sekund. Wspomnieliśmy o tym na początku, jednak należy to powtórzyć. Oświetlenie led jest w stanie przybierać różnorodne formy względem zapotrzebowania. Może występować zarówno w formie oświetlenia głównego, punktowego, ale i dekoracyjnego.

Oświetlenie LED – dlaczego zdobyło tak dużą popularność? 2

Krok w nowoczesność

Technologia każdego dnia jest doskonalona i tak samo jest w przypadku oświetlenia. Mogłoby się wydawać, że mając energooszczędne i żywotne światło nie trzeba nam już więcej. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że aktualnie znajdujące się na rynku oświetlenie led jest przystosowane do sterowania kolorami, jasnością oraz barwą. Niektóre żarówki posiadają w sobie moduły wifi, dzięki którym można uruchamiać je z poziomu telefonu.

W przypadku taśm, stosuje się głównie sterowniki led, których zadaniem jest konwersja napięcia oraz możliwość regulacji barwy przy użyciu odpowiedniego pilota. Dzięki takim funkcjom, każda osoba może regulować światłem na dowolny sposób i ustawiać je względem swojego biometru. Sporo testów dowodzi, że wpływa to na poprawę nastroju prawie tak samo, jak kontakt ze światłem słonecznym.

Inne, ważne zalety

Wcześniej wymienione zostały jedynie najważniejsze cechy i funkcje danego oświetlenia. Można natomiast znaleźć ich o wiele więcej. Istotny jest chociażby fakt, że diody nie posiadają rtęci. Zdecydowanie jest to czynnik ekologiczny. Następna zaleta to bardzo wolne nagrzewanie. Bardzo ciężko jest przegrzać diodę led, co również przekłada się na dłuższą żywotność.

Przechodząc do kwestii bezpieczeństwa, diody pracują na niskich napięciach prądu stałego, przez co w przypadku ewentualnego dotknięcia przewodów wychodzących od sterownika w stronę taśmy, nie grozi nam niebezpieczeństwo. Należy jednak pamiętać, że tyczy się to głównie taśm. Żarówki ledowe są w stanie pracować na napięciu sieciowym.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button