Nowoczesne drzwi wejściowe – design, funkcjonalność i troska o ekologię w jednym

Czasy, gdy drzwi postrzegano jako jedną z wielu części składowych przegrody zewnętrznej i których zadaniem było po prostu być, minęły bezpowrotnie. Coraz chętniej śledzimy trendy w stolarce otworowej i przenosimy inspiracje z katalogów wprost do naszych domów. Z jednej strony szukamy solidnych drzwi wejściowych, które będą barierą nie do sforsowania, strażnikiem bezpieczeństwa i domowego ogniska zatrzymującym ciepło wewnątrz. Z drugiej zaś, bardziej niż kiedyś przykładamy wagę do designu, estetyki wykonania oraz dbałości o detale – wszak wiemy, że drzwi stanowią preludium tego, co wewnątrz. Nowoczesne drzwi wejściowe mogą być brakującym elementem kompozycji lub stanowić ciekawy kontrapunkt, a przy tym troszczą się o mieszkańców i środowisko. Jak wybrać model idealny? Tu nie ma miejsca na improwizację!

Nowoczesne drzwi wejściowe do domu o minimalistycznym designie

Minimalizm już od kilku lat wiedzie prym wśród stylów wnętrzarskich i architektonicznych. Coraz częściej projekty zabudowy jednorodzinnej bazują na jak najmniejszej liczbie widocznych elementów konstrukcyjnych, a wygląd fasady opiera się na stonowanych kolorach i subtelnych zdobieniach. Budując i aranżując w myśl zasady „mniej znaczy więcej” nie musimy martwić się, że stolarka otworowa zaburzy tę kompozycję. W ofertach producentów dostępne są modele o minimalistycznym designie, które dodatkowo podkreślą oszczędną formę budynku. – Drzwi wejściowe wpisujące się w styl minimalistyczny charakteryzuje wysublimowana prostota. Skrzydło jest zazwyczaj jednolite, a jego barwa stonowana. Jeśli zawierają zdobienia, to występują one w bardzo ograniczonej ilości, np. w postaci delikatnych frezowań – mówi Jarosław Prywałko, ekspert firmy OknoPlus.

Jeśli zależy nam, by drzwi były nie tylko symbolem prostoty, ale i elegancji, dobrym wyborem będą modele z pakietami szklanymi. – Solidne drzwi wejściowe nie boją się dziś przeszklonych paneli i tym samym otwierają przed użytkownikami niezrównane możliwości aranżacyjne. Dzięki zastosowaniu metody piaskowania szyba może być w pełni matowa albo mieć spersonalizowany wzór. Drzwi mogą być też wyposażone w szkło refleksyjne lub barwione w masie ­– mówi specjalista. I choć komponenty szklane skutecznie przykuwają wzrok, zmatowienie szyby zapewni domownikom prywatność i pozwoli schować przed światem to, co powinno zostać ukryte. Niezmącony niczym spokój mieszkańców połączony z nietuzinkowym wyglądem to standard wyznaczany przez nowoczesne drzwi wejściowe.

Drzwi o minimalistycznym designie

Gra świateł we wnętrzu – postaw na drzwi wejściowe z doświetleniem

Jednym z podstawowych elementów, na którym bazują nowoczesne projekty domów, to duże przeszklenia nadające pomieszczeniom głębi i wpuszczające więcej światła naturalnego do wnętrza. Wielkopowierzchniowe okna wyróżniają budynek na tle innych, nadając mu futurystycznego charakteru. Idealnym dopełnieniem będą drzwi frontowe z dodatkowymi panelami szklanymi, które wniosą do pomieszczeń jeszcze więcej światła – w końcu słońca nigdy za wiele! I tu doskonale sprawdzą się nowoczesne drzwi wejściowe Reveal z doświetleniem. Jeśli zależy nam na maksymalnym rozjaśnieniu przedsionka domu (z założenia dość ciemnego pomieszczenia), możemy dobrać przeszklone dostawki boczne i/lub naświetla górne. Podobnie jak w przypadku skrzydeł z pakietami szklanymi, szyby w panelach dodatkowych mogą być zmatowione lub refleksyjne. Wszystko zależy od tego, jaki efekt pragniemy uzyskać.

Warto dodać, że w przypadku solidnych drzwi wejściowych z pakietem szybowym musimy również zwrócić uwagę na właściwości zastosowanego szkła. – Wysoka estetyka wykonania jest bardzo ważna, ale równie istotne są parametry techniczne. Obie te kwestie doskonale łączą drzwi z serii Reveal – mówi Jarosław Prywałko, ekspert firmy OknoPlus. – Zarówno szyba w pakiecie szklanym, jak i dostawkach bocznych, charakteryzuje się zwiększoną odpornością na wiatr i deszcz oraz wysoką termoizolacyjnością. Jej współczynnik przenikania ciepła Ug wynosi 0,6 W/m2K, dzięki czemu nie musimy obawiać się utraty ciepła i powstawania mostków termicznych. W ten sposób otrzymujemy produkt trwały, energooszczędny i elegancki zarazem – podsumowuje specjalista.

Innowacyjne projekty lubią zaskakiwać nietypowymi kształtami budynków i wyglądem fasady. Drzwi wejściowe z doświetleniem również mogą wychodzić poza utarte schematy – zamiast skrzydła w klasycznym kolorze wybierzmy nietypowy odcień z palety barw RAL lub postawmy na fakturę, która nada całości niepowtarzalnego wyrazu. Kamień, beton czy drewno to zdecydowani liderzy nowoczesnego designu, czemu by więc nie zastosować ich na skrzydłach drzwiowych?

Drzwi wejściowe z doświetleniem Reveal

Industrialnie surowy dekor? Nowoczesne drzwi wejściowe nie boją się wyzwań!

Niegasnącym powodzeniem cieszy się również styl industrialny. Chłodne odcienie szarości są motywem przewodnim surowego dekoru – i do tego zgodne z założeniami instytutu Pantone, który okrzyknął Ultimate Gray jednym z dwóch kolorów roku. Jednak jeśli chcemy pójść o krok dalej i pokazać gościom przedsmak tego, co czeka ich w środku, możemy odzwierciedlić ten niekonwencjonalny styl na solidnych drzwiach wejściowych wybierając model pokryty specjalną folią imitującą strukturę betonu lub kamienia. Ta w połączeniu z aplikacjami ze szczotkowanej stali nierdzewnej i metalowymi pochwytami tchnie w drzwi frontowe industrialnego ducha i pozwoli poczuć klimat domu już od progu.

Solidne drzwi wejściowe OknoPlus

Nowoczesne drzwi wejściowe powstają w zgodzie z naturą

Wspólnym mianownikiem domów nowoczesnych, tradycyjnych, jak i tych inspirowanych stylem scandi jest surowe drewno, które dodaje wnętrzom przytulności. W przypadku aranżacji rodem z mroźnej Północy jej fundamentem są nie tylko drewniane meble i podłogi, widoczne belki oraz stropy, płytki imitujące prawdziwe deski czy panele ścienne z wyeksponowanymi słojami, ale także odpowiednio dobrana stolarka otworowa. Aby zachować doskonałe parametry termoizolacyjne, producent drzwi aluminiowych OknoPlus radzi wybierać modele ALU pokryte okleiną drewnopodobną wysokiej jakości, które zatroszczą się o nasz komfort termiczny.

Styl skandynawski bazuje na ekologicznych rozwiązaniach w budownictwie i wykorzystywaniu „zielonych” materiałów klasy premium. Moda na ekodesign nie przemija, a dzięki rosnącej świadomości społeczeństwa i producentów nic nie zapowiada, by miało się to zmienić – mówi Jarosław Prywałko z firmy OknoPlus. – W branży drzwiowej i okiennej triumf święci dziś przede wszystkim aluminium: surowiec przyjazny środowisku, odporny na czynniki zewnętrzne, który z łatwością można przetwarzać nieskończoną ilość razy przy użyciu niewielkiej ilości energii – zapewnia ekspert.

Drzwi aluminiowe wejściowe spełniają ponadto restrykcyjne przepisy Warunków Technicznych 2021. – Ciepłe i solidne drzwi wejściowe oraz ich komponenty wykonane z aluminium charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła (dla Reveal Ud = 0,8 W/m2K), co pozwala na zatrzymywanie większych zasobów ciepła w domu i zmniejszanie zapotrzebowania na ogrzewanie pomieszczeń. To z kolei obniża ilość zużywanej przez dom energii i znajduje odzwierciedlenie w niższych rachunkach oraz redukcji emisji CO2 do atmosfery. Korzyści są więc obopólne – dodaje specjalista.

Dziś wysokiej jakości stolarka otworowa to coś więcej niż tylko bariera między wnętrzem a otoczeniem. Wybierając wymarzony model pamiętajmy, że nowoczesne drzwi wejściowe mają nie tylko godnie reprezentować dom, ale też od progu troszczyć się o dobro naszych bliskich i planety.

Promocja wiosenna na drzwi OknoPlus

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button