Do czego służą listwy przypodłogowe?

Podstawą każdego pomieszczenia jest podłoga. Musi zapewnić ona nie tylko odpowiedni wygląd danej przestrzeni, ale również spełniać swoją podstawową funkcję użyteczności. Jej dobre ułożenie i wykończenie wpływa na całokształt wewnętrznej aranżacji pokoi, dlatego zadbaj również o kupno listew przypodłogowych. Ich obecność jest niezbędna z racji na pełnione funkcje – estetyczną i praktyczną. Przed Tobą wymiana podłogi? Sprawdź, dlaczego listwy przypodłogowe są niezbędnym elementem wykończenia.

Sposób na ochronę ścian przed zarysowaniami

Każdy pokój, niezależnie od tego, czy znajduje się w prywatnym mieszkaniu, jest częścią biura lub budynku użyteczności publicznej, wymaga odpowiedniego wykończenia. Listwa przypodłogowa odpowiada za ochronę ścian przed mechanicznymi uderzeniami, powodowanymi np. przesuwaniem mebli lub krzeseł. Są również niezbędne przy codziennym użytkowaniu danej przestrzeni. Ich obecność zabezpiecza ściany także przed zabrudzeniem czy zamoczeniem, o które nietrudno w czasie sprzątania.

Praktyczność i estetyka

Ważnym aspektem każdej podłogi, szczególnie drewnianej, jest to, że musi posiadać niewielki odstęp od ściany, zwany szczeliną dylatacyjną. Jest ona konieczna, ponieważ umożliwia minimalne ruchy posadzki, wywołane np. Twoimi krokami. Jej brak mógłby spowodować np. wybrzuszenie się ułożonej podłogi. Pozostawiona przy ścianach nawet nieduża przestrzeń wygląda jednak nieestetycznie, dlatego tak ważny jest montaż listew przypodłogowych. Ukryją one szczelinę dylatacyjną i znakomicie dopełnią parkiet.

Wysokie listwy przypodłogowe są doskonałym rozwiązaniem, pozwalającym nie tylko na ochronę ścian, ale także na dyskretne zamaskowanie kabli elektrycznych. Specjalna przestrzeń pozostawiona w dolnej części listew pozwala na ich niezauważalne rozprowadzenie po danym pomieszczeniu. W ten sposób zwiększasz estetykę pokoju, jednocześnie zapewniając sobie odpowiedni komfort jego użytkowania.

Różnorodność listew przypodłogowych

Listwy przypodłogowe to gotowy produkt wykończeniowy, który możesz z łatwością samodzielnie zamontować. Produkowane są z materiałów o różnych właściwościach. Występują w różnorodnych kolorach, dzięki czemu możesz z łatwością dopasować je do podłogi i ścian, wybierając odpowiedni odcień. W sprzedaży znajdziesz klasyczne listwy w kolorach bieli lub czerni, a także te o nietypowym wzorze, np. betonu. Mogą mieć różne wysokości, m.in. niskie – 6 mm, lub wysokie – 12 mm i 16 mm.

Do czego służą listwy przypodłogowe? 2

Klasyczne listwy przypodłogowe drewniane sprawdzą się w pokojach z drewnianym parkietem. Są rozwiązaniem do wnętrz urządzonych w klasycznym stylu, ale wpasują się także w nowoczesne aranżacje. Najczęściej produkowane są z drzew iglastych. Wybierając, zwróć uwagę na sęki danych listew przypodłogowych drewnianych lub postaw na takie, które będą ich pozbawione. Odpowiednio dobrany kolor pomoże uspójnić wykończenie podłogi i nada jej doskonały wygląd.

Bardzo często spotykanym rodzajem są również listwy przypodłogowe MDF. Produkowane są poprzez sprasowanie włókien drzewnych z łączącym je klejem, a następnie utwardzane w warunkach o wysokim ciśnieniu i temperaturach. To sprawia, że cechują się one dużą trwałością. Listwy przypodłogowe MDF powleczone są dodatkowo wodoodporną okleiną, która umożliwia czyszczenie ich bez ryzyka zniszczenia. Odpowiada ona również za ochronę listew przed wpływem wilgoci czy promieniowania UV, które mogłoby spowodować jej żółknięcie. Okleina swoimi właściwościami zapewnia także powierzchnię przystosowaną do ewentualnego pomalowania, dzięki czemu chcąc je odświeżyć wystarczy, że odmalujesz listwy, bez konieczności kupowania nowych.

Nowe mieszkanie czy też te świeżo po remoncie pragniesz utrzymać jak najdłużej w nienagannym stanie? Zadbaj o każdy szczegół, który może Ci w tym pomóc, a wciąż będzie wyglądało jak nowe. Pamiętaj, aby listwy zastosowane w danym pokoju były jednakowe – nigdy nie mieszaj różnych typów ze sobą, ponieważ zniszczy to końcowy efekt, odbierając mu element spójności.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button