Jak pomalować ściany w salonie?

Własnoręczne malowanie ścian nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania powierzchni ściany oraz odpowiedniego zabezpieczenia mebli folią malarską. Do malowania ścian należy wykorzystywać odpowiednie farby, a przed samym malowaniem powinniśmy zagruntować ściany. Odpowiednie przygotowanie powierzchni do pokrycia farbą jest kluczem do sukcesu. Aby malować ściany samodzielnie, potrzeba nieco wprawy, ale zrobienie tego samodzielnie zawsze jest powodem do dumy. Jak przystąpić do malowania ścian, by osiągnąć zadowalający efekt?

Malowanie ścian – gruntowanie powierzchni

Zanim nałożymy pierwszą warstwę farby, powinniśmy przystąpić do sprawdzenia kondycji ścian. Wszelkie nierówności powierzchni oraz zauważone różnice w chłonności powodują, iz podłoże przeznaczone do malowania należy zagruntować. Jak gruntować ściany krok po kroku? Aby przygotować ściany do malowania, należy użyć specjalnych preparatów podkładowych lub gruntujących. Niwelują one zauważalne różnice w fakturze ściany oraz jej barwie, dodatkowo zmniejszając zużycie farby nawierzchniowej. Gruntowanie należy przeprowadzać zawsze przed malowaniem ścian po raz pierwszy, natomiast jeśli tylko je odnawiamy, powinniśmy przeprowadzić prosta próbę. Przetarcie dłonią ściany nie powinno zostawiać śladu na skórze w innym przypadku gruntowanie również będzie konieczne.

Jaka farba będzie najlepsza do malowania ścian?

Farba matowa czy satynowa? Na jaką się zdecydować? Każda z nich ma określone właściwości, dlatego jeśli chcesz pomalować ściany, musisz dobrze przemyśleć decyzje o wyborze. Malowanie pokoju bardzo często przeprowadza się przy użyciu farby matowej. Jest ona bardzo łatwa w nakładaniu i nawet osoba która posiada małe doświadczenie w malowaniu powinna sobie bez problemu poradzić. Dzięki farbie matowej możemy pomalować ściany i sufity, a nałożona warstwa nie będzie odbijać światła, masując wszystkie wybrzuszenia czy nierówności. Farby satynowe z kolei rozjaśniają pomieszczenie, jednocześnie jednak podkreślając wszelkie skazy na ścianie, dlatego przed ich użyciem wskazane jest dokładne zagruntowanie oraz wyszlifowanie papierem ściernym przed przystąpieniem do nakładania farby.

Czy warto pomalować ściany farbami łatwymi do czyszczenia?

Kiedy zastanawiamy się, jak zabezpieczyć ścianę przed zabrudzeniem, zazwyczaj przychodzą nam do głowy pomysły typu – wykorzystanie zagłówków czy drewnianych mat wieszanych przy łóżku. Tymczasem istnieje o wiele prostsze rozwiązanie. Przy malowaniu ścian powinniśmy wykorzystać farby, które można swobodnie czyścić bez utraty ich właściwości. Można wykorzystać różne wzory oraz kompozycje kolorów, na przykład namalowane równoległe pasy wałkiem, ale istotny jest także rodzaj zastosowanej farby. Na przykład farba satynowa Śnieżka jest nie tylko łatwa w czyszczeniu, ale także, dzięki właściwościom antystatycznym, odporna na kurz. Jeśli chcemy w pomieszczeniu posiadać powierzchnię matową, możemy wykorzystać do malowania farby lateksowe, które także można bez problemu szorować i zmywać.

Jak malować ściany, by osiągnąć ciekawy efekt?

Malowanie ścian w nietypowy sposób może przynieść zaskakujące efekty przy użyciu niewielkiego nakładu sił. Prostą i jednocześnie efektowną metodą jeest zastosowanie na pomalowanej ścianie dwóch różnych kolorów, układających się w różne wzory, lub po prostu pomalowanie całych powierzchni w różne odcienie tej samej barwy. Ciekawym, choć nieco trudniejszym w wykonaniu pomysłem jest wykorzystanie efektu ombre. Można także wykonać pionowe pasy lub różne figury geometryczne, które nadadzą pomieszczeniu ciekawy wygląd. Popularne są także różne szablony, pozwalające na uzyskanie oryginalnego efektu w bardzo prosty sposób.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button