Domowe instalacje – jakie udoskonalenia techniczne są w ich obecnie stosowane?

Mówi się, że wymagania przemysłu są wyższe od wymagań użytkowników domowych – przynajmniej jeśli chodzi o pewne rozwiązania techniczne. To do pewnego stopnia prawda, ale im tańsze stają się rozwiązania znane z zastosowań profesjonalnych, tym większe jest pole do stosowania ich także w domach. Oto kilka prostych przykładów.

Jakie zmiany zostały wprowadzone w zakresie zaworów?

Główne instalacje domowe to instalacje wodne. Do dziś oczywiście obsługuje się je w większości klasycznymi mechanicznymi zaworami z dźwigniami lub pokrętłami. Jednak tak naprawdę elektrozawór (który znaleźć można m.in. na stronie https://www.saga.info.pl/zawory-elektromagnetyczne-elektrozawory/) w domowej instalacji też pojawia się coraz częściej, głównie w połączeniu z systemami sterowania elektronicznego czy to w bateriach umywalkowych, czy panelach prysznicowych. O ile w przemyśle główną zaletą elektrozaworów była trwałość i niezawodność (dlatego część z nich może funkcjonować na przykład jako zawór bezpieczeństwa w układach), o tyle w domu przeważają względy komfortu, choć i bezawaryjność jest sporą zaletą. Zawory to jednak nie jest jedyny przykład przechodzenia technologii z przemysłu do zastosowań domowych.

Domowe możliwości a profesjonale rozwiązania

Większość technologii, żeby znaleźć zastosowanie w sprzętach czy instalacjach domowych, musi zostać zminiaturyzowana i niekoniecznie chodzi tutaj o wymiary, ale o możliwości. Nie wszystkie takie urządzenia są też zawsze dobrze widoczne, czego świetnym przykładem są przemysłowe pompy, które dały początek choćby zanurzalnym pompom instalowanym w studniach. Jeszcze trudniej rozpoznać przemysłowy rodowód na przykład w sprężarkach instalowanych w pompach ciepła, a które też nie osiągałyby takiej sprawności, gdyby nie to, że wywodzą się z urządzeń zdecydowanie potężniejszych, które trzeba było szczególnie dobrze dopracować, uwzględniając potrzeby przemysłu. Kiedy technologia stawała się coraz tańsza i łatwiej dostępna, można było myśleć nad tym, jak zastosować ją również w mniejszej skali. Jeśli chodzi o pompy, to chyba lepszego przykładu transferu technologii niż pompy do klimatyzacji, znaleźć się nie da: te domowe to po prostu miniaturki przemysłowych. Tutaj nie trzeba było nawet specjalnie modyfikować technologii.

Jakie inne pomysły można zastosować w domu?

Zawory czy pompy to konkretne urządzenia, które znalazły zastosowania w instalacjach domowych, choć były opracowywane z myślą o użytku przemysłowym. Czasem jednak chodzi o coś innego, czyli na przykład pewne pomysły konstrukcyjne – nie cały zawór, tylko kształt i ułożenie klap, albo materiały. Ten ostatni aspekt jest szczególnie istotny, ponieważ dziś bardzo często domowa armatura od tej przemysłowej różni się gabarytami i szczegółami projektu, ale materiały coraz częściej są takie same. Kto na przykład widział niedawno w sklepie zawór ze znalu? Tego się już nie robi. Tak samo wprowadza się pewne idee projektowe, które mają na przykład wpływ na marginalną poprawę przepływu wody w instalacji domowej, bo minimalnie opóźniają osadzanie się kamienia. Czy to ważne? Cóż – można bez takich zmian tworzyć niezłą armaturę czy zawory, ale ponieważ technologia stała się tania i powszechna, to równie dobrze można tworzyć sprzęt klasy premium, który w sporej części wzorowany jest jeśli nie na gotowych rozwiązaniach przemysłowych, to przynajmniej na pewnych pomysłach.

Zmiany w instalacjach wodny, gazowych i elektrycznych

Gdyby przyjrzeć się sprzętom domowym, to praktycznie w każdym przypadku można by było wyprowadzić ich historię od jakichś rozwiązań przemysłowych. To, że właśnie w przypadku instalacji – czy to wodnych, czy elektrycznych, czy dziś również gazowych – jest to najwyraźniejsze, nie oznacza, że podobnych przypadków nie można by było wskazać w praktycznie każdej branży. Dlatego na zmiany w przemyśle powinni patrzeć też ci, którzy interesują się postępem technologicznym w sprzętach, urządzeniach i instalacjach domowych.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button