Dlaczego sztukateria elewacyjna zyskuje taką popularność?

Firmy produkujące sztukaterię elewacyjną każdego roku notują coraz wyższe przychody. Ten element dekoracyjny zyskuje na popularności. Zdaje się, że to nie tylko sezonowy trend wnętrzarski, ale moda, która zostanie z nami na długo. Skąd wzięła się popularność sztukaterii elewacyjnej i w jaki sposób można wykorzystać jej zalety w swoim domu?

Rodzaje sztukaterii elewacyjnej i jej zalety

Sztukateria elewacyjna to wszelkiego rodzaju ozdobne komponenty, które umieszcza się m.in. na oknach, wokół nich, pod sufitem, nad drzwiami oraz na zewnętrznej części budynku. Należą do niej:

  • listwy elewacyjne – najpopularniejszy element sztukaterii, który upiększa przede wszystkim okna i drzwi; z powodzeniem można je także umieścić na samym dole lub górze ściany i dzięki nim zamaskować kable;
  • gzymsy – dekoracyjne elementy, które wysuwają się ze ściany; najczęściej montowane są pod dachem; mogą pełnić funkcję ochronną przed deszczem;
  • fasety – cenione przede wszystkim za to, że pozwalają optycznie powiększyć pomieszczenie; jest to skośny element dekoracyjny umieszczany pod sufitem;
  • wsporniki – niewielkiej wielkości elementy dekoracyjne, które połączone z listwami elewacyjnymi mogą upiększać drzwi i okna;
  • kolumny – umieszczone w okolicach drzwi głównych sprawiają, że wglądają one jak wejście do dworka.

Powyższe przykłady sztukaterii elewacyjnej to jedne z najbardziej popularnych elementów, wiele przykładów można zobaczyć na stronie https://milagro-design.com/listwy-elewacyjne. Głównie pełnią one funkcję dekoracyjną. Dzięki nim można także maskować takie elementy budynku, które nie powinny być widoczne, np. kable, karnisze lub nieestetyczne wykończenia. Ceni się je za lekkość, łatwość montażu oraz trwałość. Nie straszne im deszcze, śniegi i ostre promienie słoneczne.

Aspekt wizualny sztukaterii elewacyjnej

Sztukateria elewacyjna cieszy się dużą popularnością, ponieważ za jej pomocą można całkowicie odmienić wygląd budynku. Z nudnego domu, który wygląda jak tysiące pozostałych, za pomocą listew, gzymsów i kolumn udaje się stworzyć przepiękne dworki. To sprawia, że zalety sztukaterii doceniają osoby lubujące się w pięknych, luksusowych dworkach. Ten element dekoracyjny z powodzeniem może być także wykorzystywany w zwykłych domach i mieszkaniach. Tam również wniesie przyjemny klimat.

Sztukateria elewacyjna podnosi wartość budynku

Sztukateria elewacyjna jest stosunkowo tanim elementem dekoracyjnym. Nadaje jednak budynkowi luksusowego charakteru, dlatego znacznie podnosi jego wartość. Cieszy się więc ogromną popularnością nie tylko pośród osób urządzających przestrzeń dla siebie, ale także odnawiających domy na sprzedaż. Aby jednak sztukateria rzeczywiście dawała pożądany efekt, musi być odpowiednio rozmieszczona. Jest to element dekoracyjny, który wykorzystany niewłaściwie, może sprawiać wrażenie przesytu. Jeśli więc planowane są większe inwestycje, przed zakupem sztukaterii, warto skonsultować się z architektem.

Sztukateria cieszy się dużą popularnością nie bez powodu. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze długo będzie gościć wśród trendów wnętrzarskich.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button