Diody LED – charakterystyka, wady i zalety

Wiele powiedziano już o technologii LED stosowanej w oświetleniu. Z roku na rok staje się ona coraz popularniejsza, dlatego powoli „wypycha” starsze rozwiązania. Żeby jednak zrozumieć cały boom na produkty LED-owe, warto przyjrzeć się im bliżej i wyjaśnić, czym się charakteryzują. Pomocne w tym okażą się diody, które co prawda nie są stosowane tak często jak świetlówki i żarówki, ale doskonale wyjaśnią, na czym polega cała technologia.

Jak zbudowana jest dioda LED? Czym się charakteryzuje?

Najlepiej zacząć od początku, czyli wyjaśnienia budowy diody LED. Przy okazji warto wspomnieć o tym, że należy ona do tak zwanej czwartej generacji źródeł światła. Pierwszą był ogień, drugą lampy żarowe, a trzecią lampy wyładowcze.

Wystarczy szybki rzut oka na ofertę rynkową, by zrozumieć, że diody występują w wielu odmianach i konfiguracjach. W każdej z nich znaleźć można jeden, ten sam element, czyli chip półprzewodnikowy. Odpowiada on za przetwarzanie prądu elektrycznego na światło. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu krzemowych kryształów, które przewodzą prąd w jedną stronę.

W skład budowy standardowej diody wchodzi również jej obudowa, tak zwany odbłyśnik, baza składająca się z nóżek + i -, a także kołnierz bazowy. Warto podkreślić, że dioda może produkować światło w różnym kolorze bez konieczności stosowania specjalnych filtrów. Pod tym względem znacząco różni się on od innych źródeł światła.

Najważniejsze zalety diod LED

Diody LED – charakterystyka, wady i zalety 2

Powyższy opis nie wyczerpuje oczywiście całego tematu. Żeby jednak w pełni zrozumieć budowę diod, konieczne byłoby przebrnięcie przez masę naukowych definicji, co nie jest konieczne. Zamiast tego lepiej skupić się na realnych korzyściach, jakie zapewnia stosowanie diod LED – nie tylko w domach, ale też w biurach, magazynach, pracowniach, gabinetach czy pomieszczeniach publicznych.

  • Walory ekologiczne. Technologia LED jest ceniona przede wszystkim ze względu na sporą energooszczędność. W przypadku diod wspomnieć trzeba również o tym, że nie zawierają one żadnych materiałów, ani substancji, które mogłyby być szkodliwe dla środowiska.
  • Długa żywotność. Diody LED potrafią świecić z pełną mocą przez kilkadziesiąt tysięcy godzin. Po tym czasie nadal działają, ale generowane przez nie światło zaczyna tracić na jasności. Dzięki temu zestawy diod okażą się zakupem na bardzo, bardzo długi czas.
  • Rodzaj generowanego światła. Wiązka jest skupiona, dzięki czemu pozwala na oświetlenie konkretnego miejsca. Z tego powodu z diod często tworzone są całe listwy, montowane na przykład na blatami w kuchni.
  • Korzystne parametry. Spośród nich wymienić należy między innymi wysoką sprawność świecenia, niewielkie rozmiary diod, a także niskie napięcie zasilania oraz niska temperatura świecenia. Wszystko to przekłada się na odpowiedni komfort użycia omawianych produktów.

Diody LED okażą się dobrym wyborem również ze względu na sporą odporność na uszkodzenia i wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych. Z powodzeniem mogą być używane w różnych miejscach, bez obawy o ich przedwczesne zniszczenie.

Czy diody LED mają jakieś wady?

Oczywiście, że mają. Trudno na rynku wskazać produkt idealny. Ich wady jednak nie są zbyt dokuczliwe. Dotyczą przede wszystkim wrażliwości na przepięcia, a także braku możliwości wykorzystania ich wraz ze ściemniaczami oświetlenia.

Jak pokazują powyższe informacje, zalety diod LED znacząco górują nad wadami, dlatego śmiało można stwierdzić, iż w wielu przypadkach okażą się zdecydowanie najlepszym wyborem. Zwłaszcza wówczas, gdy niezbędne jest światło punktowe.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button