Czy warto inwestować w pompy ciepła

Media coraz więcej uwagi poświęcają zbliżającemu się kryzysowi energetycznemu. Wysokie ceny gazu, niedobory dobrej jakości węgla kamiennego, wysokie stawki za emisję CO2 do atmosfery. To wszystko sprawia, że nadchodząca zima może być bardzo trudna dla wielu gospodarstw domowych. Czy można się na nią przygotować? Czy są sposoby na to, aby uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii? Oczywiście, że tak. Jednym ze sposobów jest pompa ciepła. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co konieczne na temat dostępnych rodzajów, kosztów i zasad działania.

Pompa ciepła do ogrzewania domu

Dwa podstawowe rodzaje pomp ciepła, czyli gruntowe i powietrzne, doskonale sprawdzają się w instalacji centralnego ogrzewania budynku, mogąc zastąpić kocioł na paliwa stałe lub kocioł gazowy. Prawidłowo dobrana moc pompy, daje szansę na praktycznie bezpłatne ogrzewanie domu od jesieni do wiosny. Oczywiście każda pompa ciepła potrzebuje do działania energii elektrycznej. Ta może być dostarczana bezpośrednio z sieci energetycznej lub jeśli nieruchomość jest w nią wyposażona, z instalacji fotowoltaicznej. W takim przypadku instalacja pompy ciepła będzie w 100% niezależna od zewnętrznych dostawców.

Jak działa pompa ciepła

Inwestując w pompę ciepła, warto się dowiedzieć, jak ona działa. Zasada jest stosunkowo prosta i można ją opisać na przykładzie pompy gruntowej. Umieszczona w gruncie, pod powierzchnią ziemi część instalacji, służy jako wymiennik. Przepływa przez nią czynnik o niższej temperaturze, który pod ziemią się ogrzewa i ponownie trafia do górnej części instalacji, znajdującej się w budynku. Uzyskana w ten sposób energia termiczna może być wykorzystana do ogrzewania. Warto również zainteresować się inną, bardzo przydatną funkcją pompy ciepła, pozwalającą na podgrzewanie CWU.

Kup pompę ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej

Jeżeli zależy ci na optymalizacji swoich rachunków za energię, warto sprawdzić efektywność pompy ciepła, którą chcesz kupić. Dobrze, aby pozwalała ona zastąpić ogrzewanie gazowe, a także będzie służyła jako podgrzewacz ciepłej wody użytkowej. Zasada działania pompy ciepła pozwala na to, aby pracowała ona przez cały rok z różną wydajnością. Latem może służyć tylko do podgrzewania wody, natomiast zimą posłuży również do ogrzewania naszego domu.

Ile kosztuje pompa ciepła

To, co najbardziej interesuje chętnych na pompy ciepła, to ich cena. Zależnie od rodzaju pompy, należy liczyć się z wydatkiem od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych wraz z montażem.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button