Chłopiec vs. dziewczynka, czyli urządzamy jeden pokój dla dwójki rodzeństwa

Zaaranżowanie wspólnego pokoju dla rodzeństwa bywa nie lada wyzwaniem, szczególnie w przypadku dzieci różnej płci. Na pierwszym miejscu należy postawić komfort oraz swobodę maluchów. Ogromną rolę odgrywa także różnica wieku. Wiadomym jest, że smyk w wieku szkolnym nie będzie zadowolony z obecności noworodka, który przesypia większą część dnia, a tym samym wymaga ciszy i spokoju. W takiej sytuacji najmłodszy członek rodziny powinien posiadać własny kąt w sypialni rodziców lub salonie. Poniżej umieszczono zbiór praktycznych wskazówek, które warto uwzględnić podczas wyboru wyposażenia oraz planowania wystroju.

O czym pamiętać podczas aranżacji wspólnego pokoju?

Jak już wspomniano, urządzenie jednego pokoju dla chłopca oraz dziewczynki wymaga sporego zaangażowania. Projekt powinien zostać dokładnie przemyślany, tak aby uniknąć podstawowych błędów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wraz z upływem czasu konieczne będzie wprowadzanie modyfikacji. Zupełnie inaczej wygląda pokój niemowląt, przedszkolaków, dzieci w wieku szkolnym, czy też nastolatków.

  • Wiek – dzieci w zbliżonym wieku mają podobne potrzeby, co stanowi ogromne udogodnienie dla rodziców. Faktem jest, że trudniej urządzić sypialnię brata i siostry, jeśli znajdują się oni na różnych etapach życia. Należy uwzględnić aktualne wymagania smyka.
  • Metraż pomieszczenia – im jest on większy, tym większa swoboda podczas aranżowania pomieszczenia. Sporych rozmiarów sypialnię można podzielić na dwie strefy. W przypadku bardzo małego wnętrza nierzadko problemem okazuje się wstawienie dwóch łóżek. Nie zapominajmy, że młodsze dzieci potrzebują wolnej przestrzeni na zabawę.
  • Komfort dzieci – to absolutna podstawa! Wiadomym jest, że w pewnym wieku różnice pomiędzy upodobaniami chłopca i dziewczynki zaczynają być znaczące. Ponadto, każdy domownik powinien mieć prawo do prywatności.
  • Miejsce do nauki – jest ono niezbędne już w wieku przedszkolnym. Nawet kilkuletni smyk powinien mieć własne biurko/stolik. Warto wziąć pod uwagę, że dzieci w tym samym czasie mogą mieć ochotę malować lub odrabiać zadania domowe. Nie należy więc oczekiwać, że wystarczy jeden mebel, który będzie użytkowany przez dwójkę.

Jakie meble do pokoju rodzeństwa?

Zakup mebli do pokoju chłopca i dziewczynki jest nie lada wyzwaniem. Warto zapoznać się z wpisem umieszczonym na blogu Zabawka i Wyprawka, gdzie można znaleźć zbiór praktycznych informacji.

W sypialni rodzeństwa powinno znaleźć się m.in.:

  • Łóżko piętrowe/dwa osobne łóżka – nawet kilkuletnie maluchy nie powinny spać razem, ponieważ jest to niewygodne. W przypadku wnętrz o bardzo małym metrażu dobrą opcją wydaje się być łóżko z wysuwanym materacem. W ciągu dnia mebel może zostać złożony, dzięki czemu nie będzie zajmował zbyt dużej ilości miejsca. Łóżko piętrowe nie sprawdzi się w każdym przypadku. Na górze powinien znajdować się starszy smyk, który nie spadnie z wysokości.
  • Szafa – powinna być ona spora, a zarazem pojemna. Najlepiej zdecydować się na model, który posiada dwie osobne komory – znacząco ułatwia to segregację odzieży. Alternatywą są dwie komody, jednak warto uwzględnić, że nie posiadają one drążków na zawieszenie ubrań.
  • Regały i półki – są niezbędne do tego, aby przechowywać książki, przybory, zabawki itd. Warto postawić na regał z zamykanymi szafkami, gdyż ułatwia to utrzymanie porządku w pomieszczeniu. Każdy smyk powinien mieć własny mebel lub wydzielone półki.
  • Biurka – muszą być one ergonomiczne i dopasowane do wieku. Kilkulatek może korzystać z niskiego stolika, jednak jest to opcja tymczasowa. Nie można również zapomnieć o stabilnych i mocnych krzesłach.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button