Odwadnianie terenów jest konieczne między innymi w trakcie prowadzenia prac budowlanych. Pozwala uniknąć zalania wykopów, a także późniejszego podsiąkania wody do niższych warstw budynku. Ułatwia całą organizację późniejszej pracy, co znacznie może ją przyspieszyć. W związku z tym na pierwszym etapie prac często konieczne jest zorganizowanie odpowiedniego systemu odwadniającego.
Spis treści
Różne rodzaje pomp
Pompy są niezbędnymi elementami pracującymi, które decydują o tym, czy woda zostanie efektywnie usunięta z gruntu. To właśnie one odpowiadają za jej zasysanie, tłoczenie, a następnie przekierowanie do miejsca odbioru. Dają siłę napędową, niezbędną do tego, by woda została usunięta z gruntu na odpowiednią głębokość, gwarantującą późniejszą wygodę pracy.
Właśnie dlatego rodzaj pompy należy dopasować do rodzaju gruntu, do głębokości, na jakiej powinny być prowadzone prace, a także do innych czynników, które wpływają na pracę samego urządzenia. Możemy wyróżnić przy tym trzy podstawowe rodzaje pomp.
Agregaty pompowe wysokiego podnoszenia
Agregaty pompowe wysokiego podnoszenia z silnikiem spalinowym wysokoprężnym (Diesla), który posiada bardzo dużą moc i jest zaprojektowany w taki sposób, aby pracował wydajnie i niskoemisyjnie. Dzięki temu może być używany bez żadnych ograniczeń w różnych miejscach i do różnych prac.
Zatapialne pompy wysokiego ciśnienia
Zatapialne pompy wysokiego ciśnienia, które pracują pod wodą. Dzięki swojemu specjalnemu systemowi pracy są niesamowicie wydajne i odporne, a wysokość podnoszenia słupa wody sięga w nich nawet 65 metrów. Dzięki temu mogą pracować na dużych głębokościach.
Motopompy wysokiego ciśnienia
Motopompy ciśnieniowe, które wyróżniają się prostotą konstrukcji. Zazwyczaj pracują dzięki benzynie bezołowiowej i mają energooszczędny tryb pracy. Działają zgodnie z zasadami fizyki: energii kinetycznej wody i sile wyporu, co pozwala w ekonomicznym sposób szybko usuwać wodę z odwadnianych miejsc.
Odwadnianie wykopów dzięki wypożyczonym pompom
Obecnie odwadnianie wykopów może być wykonywane w dwojaki sposób. Może się tym zajmować dedykowana firma, która samodzielnie opracuje cały plan osuszania terenu i będzie pracowała na własnym sprzęcie. Może się tym także zająć ekipa, która prowadzi inne prace na danym terenie, pod warunkiem że wypożyczy dla siebie właściwą pompę.
Metoda wypożyczeń systemów odwadniających i pomp ciśnieniowych jest coraz bardziej rozpowszechniona, ponieważ pomaga w szybkim, sprawnym wykonaniu prac. Dzięki prostocie obsługi i intuicyjnemu działaniu pomp ciśnieniowych, możliwa jest ich instalacja i wykorzystanie praktycznie na wszystkich rodzajach terenów.
Co więcej, wypożyczalnia może zaproponować dedykowane do różnych zastosowań rozwiązania. Przykładowo, w przypadku wypożyczenia motopompy ciśnieniowej, z całą pewnością dopasuje ją do rodzaju wody, która będzie pompowana: inne urządzenie będzie bowiem sprawdzać się do wody czystej, a inne do brudnej lub półszlamowej. Skorzystaj z tych podpowiedzi, a na pewno uzyskasz wydajne efekty.
Źródło zdjęć: materiały prasowe. Artykuł otrzymany od naszego partnera.