Od idei do realizacji: Krok po kroku proces tworzenia projektu domu

Proces projektowania domu odbywa się w wielu etapach, a przy tym zawsze przebiega w sposób indywidualny. Na uzyskany efekt wpływa szereg zróżnicowanych czynników, w tym formalnych, prawnych czy fizycznych. Projekt musi być prawidłowo dopasowany do parametrów działki, a w razie potrzeby odpowiednio do nich zaadaptowany. Przed rozpoczęciem prac należy też zgromadzić wiele dokumentów i przeprowadzić badanie geologiczne gruntu.

Podstawy procesu projektowego

Inwestorzy mogą obecnie wybrać gotowy projekt domu z możliwością adaptacji, bądź też zadecydować o zamówieniu projektu indywidualnego. W obu przypadkach przebieg całego procesu i czas jego wykonania nieco się różni. Aby projekty domów powstawały sprawnie, muszą bazować na szczegółowym określeniu różnych parametrów. Inwestor musi zadecydować o rodzaju budynku, ilości pokoi, gabarytach, stylu, obecności garażu, typie dachu czy oczekiwanym układzie funkcjonalnym, a także indywidualnych potrzebach przyszłych mieszkańców. Istotną kwestią pozostaje dobór materiałów na ściany wewnętrzne i zewnętrzne, fundamenty oraz dach. Pod tym względem sporo ułatwiają gotowe projekty domów, ponieważ zwykle bazują one na rozwiązaniach optymalnych pod względem łatwości montażu czy kluczowych parametrów – np. stopnia izolacji i poziomu akustyki. Konieczne jest też uwzględnienie specyfikacji instalacji wewnętrznych i zewnętrznych, w tym ogrzewania, wentylacji, wody, kanalizacji czy przyłączy mediów do działki.

Wizja lokalna i koncepcja

Indywidualne projekty domów jednorodzinnych zwykle powstają po przeprowadzeniu wizji lokalnej na działce. Na jej podstawie da się określi charakter i kontekst urbanistyczny architektury lokalnej, aby lepiej ustalić kierunek dalszych działań. Wizja lokalna często połączona jest z wykonaniem dokumentacji fotograficznej, wykorzystywanej następnie w procesie projektowania i tworzenia wizualizacji. Kolejny etap polega na opracowaniu koncepcji przyszłego domu, włącznie z określeniem układu funkcjonalnego i analizą budżetu. Na tej podstawie inwestor może lepiej zrozumieć proponowane mu rozwiązania, które pomogą w realizacji potencjalnie najlepszego obiektu na danym obszarze w ramach dostępnych środków. Nowoczesne projekty domów w różnym stylu posiada w swojej ofercie firma New-House.

proces tworzenia projektu domu

Wizualizacja i projekt architektoniczno-budowlany

Prace koncepcyjne najczęściej prowadzone są równolegle na wszystkich płaszczyznach projektowanego budynku, ze względu na możliwość użycia modeli trójwymiarowych. Za ich pomocą można łatwiej ustalić charakter i konkretną formę budynku, a nawet dobrać materiały elewacyjne. Obecnie praktycznie każdy projekt willi powstaje przy zastosowaniu specjalnego oprogramowania komputerowego, pozwalającego na uwzględnienie.in. ukształtowania terenu, nasłonecznienia czy zacienienia. Modele trójwymiarowe mogą być też udostępnione inwestorowi, co znacząco ułatwia komunikację i zwiększa świadomość wykorzystanych rozwiązań. Kiedy etap koncepcyjny jest już zakończony, następuje proces tworzenia właściwego projektu architektoniczno-budowlanego. Obejmuje on przekroje, rzuty i opisy, a także informacje o instalacjach sanitarnych i elektrycznych, zagospodarowaniu terenu czy wykorzystanych materiałach. Elementy te muszą być opracowane bardzo spójnie, ponieważ np. projekty domów z antresolą są zwykle dość skomplikowane.

Najważniejsze uzgodnienia w projekcie

Projekty domów jednorodzinnych wymagają różnych uzgodnień, co wiąże się z licznymi formalnościami. Do najczęściej spotykanych należy chociażby odrolnienie działki, wyłączenie gruntu z produkcji rolnej czy uzyskanie zgody na zmianę gruntów na cele nieleśne i nierolnicze. Takich decyzji nie wymagają grunty klasy IV, V i VI pochodzenia mineralnego, oprócz m.in. torfowisk lasów, łąk czy gruntów zmeliorowanych. Nowoczesne projekty domów często wiążą się z koniecznością uzyskania pozwolenia wodno-prawnego, jeżeli zakładają przebudowę melioracji. Inwestor może też nierzadko potrzebować pozwolenia od zarządcy drogi w miejscu budowy zjazdu z działki, decyzji przeciwpożarowych, opinii konserwatora zabytków czy decyzji Państwowego Inspektoratu Sanitarnego.

Materiał promocyjny, przygotowany przy udziale partnera serwisu.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button