O czym należy pamiętać przy kupowaniu domku na działkę?

Zamierzasz kupić drewniany domek na działkę? Sprawdź, jaki jest czas realizacji inwestycji i na ile wcześniej należy złożyć zamówienie w firmie produkującej drewniane domy.

Drewniane domki na działkę: ile kosztują?

Budowa domku drewnianego na działce rekreacyjnej jest tańszym i szybszym rozwiązaniem w porównaniu do domów budowanych w konstrukcji murowanej. Zazwyczaj koszt domku drewnianego o powierzchni do 35 mkw to około 15-30 tys. złotych. Do kosztów należy doliczyć koszty przyłączy do sieci energetycznej, kanalizacyjnej (lub szambo), wodociągowej (lub wykop studni) oraz koszty związane z przygotowaniem terenu, budowy fundamentów i samego wykończenia domku.

Koszt domku drewnianego do stanu pod klucz będzie zdecydowanie niższy niż budowa domu murowanego o tej samej powierzchni. Dlatego też większość osób posiadających działki letniskowe decyduje się na zakup gotowych drewnianych konstrukcji.

Gotowe domki drewniane można kupić już od 10 tys. złotych. Nieco bardziej skomplikowane konstrukcje np. z antresolą i 2-3 pomieszczeniami to koszt około 35 tys. złotych.

Formalności związane z budową

Budowa domku drewnianego o powierzchni do 35 mkw nie wymaga uzyskiwania pozwolenia na budowę. Domek parterowy o tej powierzchni możemy wykonać na zgłoszenie na budowę. Należy jednak pamiętać, że obie procedury wymagają projektu budowlanego. Budowa domku musi być też zgodna z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. W przypadku jego braku musimy wystąpić o Warunki Zabudowy.

Jak wybrać domek na działkę?

Oprócz własnych preferencji oraz określonego na ten cel budżetu musimy kierować się wymogami prawnymi. Tak jak wspomnieliśmy wyżej domek musi być zgodny z MPZP lub WZ.

Ile trwa budowa domku na działce?

Zamawiając gotowy domek drewniany, na jego realizację, czyli budowę na działce poczekamy około 3 miesięcy. Wzniesienie konstrukcji na wcześniej przygotowanym podłożu będzie trwało około 1-5 dni. Montaż domku drewnianego zależy od stopnia skomplikowania konstrukcji. Proste domki letniskowe lub domki drewniane narzędziowe wznoszone w ciągu 1 dnia.

Należy pamiętać o przygotowaniu terenu pod montaż domku. Może być on wzniesiony na tradycyjnych fundamentach lub płycie fundamentowej. Zazwyczaj jednak wystarczy fundament punktowy z prefabrykowanych bloczków.

Kiedy zamówić domek drewniany?

Domek drewniany najlepiej zamówić na 3-6 miesięcy przed terminem planowanego montażu. Pozwoli to na bezproblemową realizację u producenta oraz na załatwienie wszystkich formalności związanych ze zgłoszeniem budowy oraz przyłączami do sieci.

Źródła

  • Przykładowa oferta domków letniskowych – https://www.domki-sodas.pl/16-domki-letniskowe
  • Przykładowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Warszawy – https://architektura.um.warszawa.pl/plany-miejscowe
  • Przepisy dotyczące domków drewnianych – http://www.domeknajurze.pl/downloads/41/Przepisy%20prawa%20dotycz%C4%85ce%20budowy%20drewnianych%20domk%C3%B3w.pdf

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button