Jakie narożniki warto stosować w pracach wykończeniowych?

Narożniki ścian wewnętrznych – najpopularniejsze rodzaje

Naroża ścian to miejsca, które są mocno narażone na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli ich odpowiednio nie zabezpieczymy, mogą one ulec pęknięciu lub obiciu nawet przy stosunkowo niedużym uderzeniu. Jak temu zapobiec? Z pomocą przychodzą specjalne wzmocnienia, które stosuje się jeszcze przed etapem tynkowania i wygładzania ścian. Takie elementy pełnią z jednej strony funkcję ochronną, a z drugiej estetyczną, ponieważ zapewniają idealnie wyrównane krawędzie ścian. Jakie narożniki dostępne są obecnie na rynku i na które rozwiązanie warto się zdecydować?

W branży wykończeniowej przyjęło się, że we wnętrzach powinno się zabezpieczać zewnętrzne naroża ścian, z którymi spotykamy się głównie przy wejściu oraz w ciągach komunikacyjnych. Co ważne, narożniki zaleca się umieszczać również przy krawędziach wokół otworów okiennych (tzw. glify okienne) oraz drzwiowych (glify drzwiowe). Warto pamiętać, że wszystkie te czynności powinny być przeprowadzane przed etapem wykańczania ścian – dotyczy to nie tylko tradycyjnych ścian murowanych, ale także tych skonstruowanych na bazie płyt gipsowo-kartonowych.

Z jakimi narożnikami ścian wewnętrznych spotkamy się najczęściej? Jeżeli potrzebujemy zabezpieczyć naroża ścian przed nałożeniem tynku gipsowego lub cementowo-wapiennego, wówczas warto sięgnąć po elementy wykonane ze stali ocynkowanej, które nie rdzewieją pod tynkiem na skutek kontaktu ze środowiskiem chemicznym. W przypadku takich narożników należy jednak pamiętać, by nie uszkodzić cienkiej warstwy ocynku, która chroni przed tworzeniem się rdzawych plam. Jakie są korzyści wyboru takiego rozwiązania? Plusem jest tu z pewnością poprawa odporności mechanicznej krawędzi ścian, a także gwarancja zachowania idealnie prostej ściany.

W przypadku konieczności zabezpieczenia naroży okładzin z płyt gipsowo-kartonowych z pomocą przychodzą natomiast perforowane narożniki aluminiowe, które umieszcza się w narożach jeszcze przed nałożeniem gładzi gipsowej. Podobnie jak narożniki stalowe, te również pełnią funkcję ochronną i estetyczną – ułatwiają obróbkę krawędzi płyt, a także pozwalają na utrzymanie kąta prostego ściany.

Jakie narożniki warto stosować w pracach wykończeniowych? 2

Uniwersalny kątownik FlexGips – niezawodny sposób na szybkie wzmocnienie naroży ścian

Czy możemy zabezpieczyć ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi bez konieczności żmudnego wtapiania i szpachlowania metalowych narożników? Polski producent gotowych elementów z płyt gipsowo-kartonowych, marka FlexGips, udowadnia nam, że jest to możliwe. Wystarczy skorzystać z ich rewolucyjnego rozwiązania w dziedzinie suchej zabudowy, a mianowicie uniwersalnego kątownika z płyt GK, który pozwala na skrócenie remontu nawet o 70%!

Co ważne, stosowanie kątownika FlexGips nie tylko przyspiesza prace remontowe, ale także ułatwia montaż ścian stworzonych w systemie suchej zabudowy. Od tej pory nie musimy już wklejać narożników metalowych, osadzać ich na ścianie, a następnie szpachlować i szlifować. Takie narożniki nie wymagają obróbki – są produkowane pod konkretny rozmiar i gotowe do bezpośredniego montażu oraz finalnego wykończenia. W uproszczeniu wygląda to tak – przykręcamy gotowy element do zbudowanych wcześniej profili, dokonujemy obróbki łączeń i wkrętów, a na koniec malujemy na dowolny kolor.

Więcej informacji na temat uniwersalnego kątownika GK marki FlexGips można znaleźć w sklepie internetowym: https://sklep.flexgips.com/uniwersalny-katownik-gotowy-element-z-plyty-gk-1,2mb.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button