Jak poprawnie wykonać odwodnienie tarasu i odwodnienie balkonu?

Balkon lub taras to konstrukcje, które niewątpliwe wpływają na atrakcyjność domu zarówno pod względem jego wyglądu, jak i walorów użytkowych. Ze względu na ich położenie bardzo często stanowią one przedłużenie salonowych wnętrz i pozwalają na spędzanie czasu na świeżym powietrzu bez wychodzenia z budynku. Niestety nie zawsze korzystanie z ich wszystkich zalet jest w pełni możliwe, zwłaszcza jeśli odwodnienie tarasu lub balkonu zostało wykonane niepoprawnie. Dlatego też poniżej skupiamy się właśnie na nim, podpowiadając jak prawidłowo wykonać odprowadzenie wody z tarasu i balkonu.

Czym jest odwodnienie balkonu lub tarasu i jaką pełni funkcję?

Odwodnienie tarasu, a także odwodnienie balkonu to jeden z ważniejszych elementów tych konstrukcji. Odpowiada ono za odprowadzenie wody deszczowej, zapobiegając tym samym jej zaleganiu oraz wynikającym z tego konsekwencjom. Woda opadowa jest bowiem jednym z czynników najbardziej destrukcyjnie wpływającym na tego typu konstrukcje. W związku z tym, jeśli odwodnienie balkonów i tarasów nie zostanie wykonane poprawnie, efekty tego można zaobserwować nawet już po kilku miesiącach od powstania konstrukcji.

Jakie problemy generuje nieodpowiednio wykonane odprowadzenie wody z balkonu lub tarasu?

Nie prawidłowo wykonane odprowadzenie wody z tarasu lub balkonu doprowadza do jej zalegania. W efekcie dochodzi więc między innymi do takich problemów jak:

  • powstawanie zastoisk wodnych na posadzce balkonowej lub tarasowej,
  • zawilgocenie płyty balkonowej lub tarasowej, a następnie jej pękanie i przeciekanie,
  • korozja obróbki blacharskiej krawędzi konstrukcji,
  • pękanie, a następnie odspajanie się płytek,
  • zamakanie ścian przylegających do tarasu lub balkonu czy elewacji znajdującej się pod konstrukcją.

Wszystkie z nich możliwe są natomiast do usunięcia wyłącznie poprzez przeprowadzenie remontu i poprawne wykonanie odprowadzenia wody z balkonu czy tarasu, a to z kolei wiąże się z koniecznością poniesienia sporych kosztów. Dlatego też najlepiej od razu zadbać o prawidłowe odwodnienie tarasu lub balkonu, aby uniknąć powyższych zniszczeń spowodowanych przez wodę.

Jak poprawnie wykonać odwodnienie tarasów i balkonów?

Poprawnie wykonane odwodnienie tarasu lub balkonu składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest warstwa izolacji przeciwwodnej, która ma za zadanie chronić płytę konstrukcji przed wnikaniem w jej głąb wilgoci oraz ułatwiać wodzie spływanie w kierunku jej krawędzi. Drugim elementem odwodnienia balkonów i tarasów jest natomiast prawidłowo wykończona strefa okapowa, szczelnie połączona z warstwą izolacji przeciwwodnej, odpowiadająca za odprowadzanie wody poza konstrukcje. Odwodnienie tarasu oraz odwodnienie balkonu powinno być więc wykonane między płytą konstrukcji a płytkami, które ją wykańczają.

Jakie materiały wybrać do wykonania odprowadzenia wody z balkonu lub tarasu?

Wykonując odprowadzenie wody z balkonu i tarasu, najważniejsza jest staranność prac oraz odpowiednio dobrane w tym celu materiały, które powinny być dostosowane do tego za pomocą jakiej metody jest wykończona ich powierzchnia. Do tego muszą cechować się odpowiednią ściśliwością, odpornością na działanie promieniowania UV oraz właściwą fakturą, a także być odporne na korozję. Dlatego też w tym celu najlepiej sprawdzają się gotowe systemy Renoplast. Ich zaletą jest to, że nie tylko spełniają one wszystkie powyższe warunki, ale także dostępne są w wariantach pozwalających w pełni poprawnie wykonać odwodnienie balkonów i tarasów wykończonych za pomocą:

  • tradycyjnej posadzki ceramicznej na zaprawie klejowej,
  • nowoczesnych posadzek uniesionych wentylowanych,
  • kamiennego dywanu.

Dodatkowo wchodzące w ich skład profile okapowe przeznaczone do wykończenia strefy okapowej cechują się odpowiednim kształtem, który ułatwia ich prawidłowe zamontowanie z zachowaniem szczelności między nimi a hydroizolacją konstrukcji zarówno w postaci masy uszczelniającej, jak i membran EPDM.

O czym należy pamiętać wykonując odwodnienie tarasu i odwodnienie balkonu?

Wykonując odwodnienie tarasu z użyciem wymienionych powyżej materiałów, które znacznie ułatwiają to zadanie, nadal należy stosować się do pewnych, niezmiennych zasad. W związku z tym przede wszystkim najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie podłoża, poprzez oczyszczenie płyty balkonowej lub tarasowej oraz wyrównanie jej z zachowaniem około 2% spadku na całej szerokości skierowanego w stronę strefy okapowej. Istotna jest także odpowiednia kolejność prac, zgodnie z którą najpierw należy wykonać strefę okapową balkonu lub tarasu, pamiętając przy tym o zastosowaniu przerw dylatacyjnych między jej poszczególnymi elementami, a dopiero następnie hydroizolacje za pomocą odpowiednio dobranego materiału.

Podsumowując, aby móc przez długi czas cieszyć się efektownym wyglądem oraz funkcjonalnością balkonu lub tarasu należy zadbać przede wszystkim o ich odpowiednie odwodnienie. Wykonane powinno być ono natomiast nie tylko zgodnie ze sztuką budowlaną, ale także z zastosowaniem odpowiednio dobranych do tego materiałów, wśród których najlepszym rozwiązaniem są wspomniane gotowe systemy Renoplast.

Artykuł gościnny renoplast.pl

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button