Czym są zmieszane odpady budowlane i jak je utylizować?

W czasie budowy lub domowego remontu powstają odpady, które można podzielić na różne frakcje. Wśród nich znajdzie się gruz, pozostałości po zużytych materiałach budowlanych, elementy drewniane i metalowe. Największą grupę nieczystości poremontowych stanowią zmieszane odpady budowlane – co do nich zaliczamy i jak je bezpiecznie składować?

Czym są zmieszane odpady budowlane?

Odpady budowlane powstają w trakcie różnego rodzaju prac remonto-budowlanych. Wszystkie śmieci sklasyfikowane do tej grupy cechują właściwości inne niż tradycyjne odpady komunalne – mają one nieregularne kształty, niestandardowe wymiary, duży ciężar, a często także ostre krawędzie. Ze względu na wymienione elementy nie można ich wrzucić do kosza komunalnego, ponieważ obecność takich odpadów mogłaby przyczynić się do zagrożenia zdrowia i życia pracowników transportu lub sortowni śmieci.

Do grupy odpadów budowlanych należą różne frakcje śmieci – każdą z nich można składować selektywnie lub wspólnie, wynajmując jeden kontener. Zmieszane odpady budowlane to grupa śmieci, która obejmuje m.in.:

 • gruz budowlany (betonowe elementy konstrukcji, pokruszone cegły, ceramika budowlana),
 • płyty gispowo-kartonowe,
 • szyby, okna, ramy futryny,
 • materiały dociepleniowe np. wełna mineralna, styropian,
 • elementy drewna i metalu,
 • tworzywa sztuczne np. odpady opakowaniowe po farbach, zaprawach, gładziach.

Jak posprzątać po budowie lub remoncie?

Najwygodniejszym rozwiązanie, które umożliwia bezpieczne składowanie śmieci po remoncie to wynajem kontenera na zmieszane odpady budowlane. Do takiego pojemnika można wrzucić większość nieczystości powstałych w wyniku prac w domu i mieszkaniu, dzięki czemu sprzątanie po remoncie przebiega sprawnie i szybko. Firmy, które specjalizują się w wynajmie kontenerów, dysponują wymaganymi zezwoleniami na przewóz śmieci w kontenerach, a odpady bez szkody dla środowiska i innych osób trafiają do zakładów utylizacji.

Kontenery we Wrocławiu i okolicy dostarcza firma Eko-logis, która od wielu lat działa w branży i pomaga zagospodarować tzw. odpady kłopotliwe. Kontener na zmieszane odpady budowlane możesz zamówić bezpośrednio z poziomu strony internetowej, telefonicznie oraz mailowo.

Rodzaje kontenerów na odpady budowlane

W ofercie firm profesjonalnie zajmujących się wywozem odpadów budowlanych w kontenerach znajdziesz również pojemniki, które pomogą Ci zgodnie z prawem pozbyć się wybranych grup śmieci. Takie kontenery przeznaczone są do składowania m.in.:

 • gruzu czystego,
 • odpadów opakowaniowych,
 • odpadów gabarytowych,
 • papy budowlanej,
 • a także odpadów zielonych, produkcyjnych czy niebezpiecznych.

Selektywny sposób składowania odpadów z podziałem na min. 6 frakcji od stycznia 2023 zacznie obowiązywać również przedsiębiorstwa. Zgodnie z nowelizacją przepisów na teren budowy nie będzie można zamówić kontenera na zmieszane odpady budowlane.

Co grozi za nielegalne składowanie odpadów budowlanych?

Pozostawianie gruzu na posesji zakłóca korzystanie z sąsiednich nieruchomości oraz estetyczny wymiar przestrzeni. W przypadku zgłoszenia składowania gruzu na działce i braku reakcji ze strony jej właściciela można liczyć się z nałożeniem kary pieniężnej w wysokości od tysiąca do nawet miliona złotych – w zależności od ilości odpadów i stopnia ich zagrożenia środowisku oraz innym osobom. Ponadto mandat w kwocie 1500 złotych mogą otrzymać osoby niestosujące się do przepisów o utrzymaniu porządku wokół posesji.

 

Materiał o charakterze promocyjnym, który przygotowany został przez stronę partnerską.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button