Co wyróżnia budownictwo kubaturowe?

Terminologia związana z budownictwem bywa dość niejasna i niezrozumiała. Do tego grona z pewnością można zaliczyć tzw. budownictwo kubaturowe, które również można podzielić na kilka rodzajów. Czym się wyróżnia taki typ budownictwa i jak go odróżnić od pozostałych? Zapraszamy do lektury!

Budownictwo kubaturowe według definicji

W dużym uproszczeniu budownictwo kubaturowe to nic innego, jak budowa obiektów o dużej objętości zarówno w formie stałej, jak i tymczasowej. Oczywiście, nawet według przepisów prawa niekiedy trudno jest jednoznacznie stwierdzić czy dany budynek zalicza się właśnie do grona tego typu budownictwa. Najczęściej kwestie te są podejmowane indywidualnie w zależności od sytuacji. Prowadzi to jednak do sporych kłopotów związanych z definicją budownictwa kubaturowego.

Z jednej strony budownictwo kubaturowe to budynki o dużej objętości (szpitale czy szkoły), a z drugiej także linie kolejowe czy ciągi kanalizacyjne. Jest tutaj również kilka znaczących różnic, które różnią budownictwo kubaturowe od budownictwa przemysłowego.

Jakie rodzaje obiektów kubaturowych można wyróżnić?

Terminologia budownictwa kubaturowego obejmuje dziesiątki różnych budynków i obiektów. Możemy tutaj wyróżnić przede wszystkim sklepy oraz supermarkety czy galerie handlowe. Do tego grona zaliczać się będą również biurowce, budynki mieszkalne, bloki, kamienice, hotele czy obiekty użyteczności społecznej, takie jak szpitale i przedszkola.

Aby jednak dany budynek mógł zostać zapisany jako budownictwo kubaturowe musi spełniać odpowiedni wymóg objętościowy. Obliczanie kubatury pomija wybrane elementy budynku, jak np. schody, ale wlicza już wszelkie pomieszczenia dodatkowe tj. dobudówki (np. werandę). Po więcej informacji zapraszamy na https://www.erbud.pl/budownictwo-kubaturowe.

Kto zajmuje się budownictwem kubaturowym?

Obiekty kubaturowe są projektowane i tworzone przez firmy budowlane. W przypadku obiektów użyteczności społecznej lub sanitarnej sytuacja wygląda nieco inaczej – wówczas praca zostaje wykonana przez generalnego wykonawcę budownictwa kubaturowego. Musi być to firma, która posiada nie tylko odpowiednie doświadczenie, ale także wszelkie zezwolenia i wykwalifikowany zespół. Kluczowe będzie również dostosowanie budżetu do potrzeb inwestycyjnych.

Zleceniem tego typu prac zajmuje się najczęściej konkretny inwestor, który ma wobec obiektu dalekosiężne plany, takie jak np. wynajem lub sprzedaż. W większości przypadków nabywcami będą bowiem osoby prywatne i organy państwowe.

Różnice pomiędzy budownictwem kubaturowym a liniowym

Budownictwo kubaturowe i liniowe to dwa odrębne, choć stojące blisko siebie rodzaje budownictwa. W pierwszym przypadku mówimy o blokach mieszkalnych, hotelach, galeriach handlowych, biurowcach czy domach jednorodzinnych. Będą to więc głównie budynki o charakterze użyteczności publicznej, ale o mocno ograniczonej długości.

W przypadku budownictwa liniowego mówimy o takich konstrukcjach, które są stawiane na ogromnych odległościach. Stąd też do tego typu budowli zaliczymy linie kolejowe, gazociągi, drogi, wodociągi czy kanalizacje.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button