Nawet najlepsza myjka ciśnieniowa może ulec usterce lub awarii. Na szczęście można im przeciwdziałać, jeśli wcześniej wykryje się źródło problemu. Najczęściej psują się pojedyncze elementy, które przekładają się na utrudnioną pracę całego urządzenia. Usterki lubią się powtarzać, gdzie warto wyróżnić 5 najczęstszych powodów braku płynnej pracy. Które z nich sprawiają, że myjka nie działa?
Spis treści
1. Problemy z niskim ciśnieniem i zużytą dyszą
Jednym z bardziej niepokojących problemów, jeśli chodzi o myjki, jest niskie ciśnienie. W końcu urządzenie opiera się na pracy silnego strumienia wody. Bez niego sprzęt jest po prostu nieużyteczny i nie poradzi sobie z trudniejszymi do usunięcia zabrudzeniami. Najczęstszym źródłem problemu w takich przypadkach jest źle dobrana lub zużyta dysza. Należy ją wtedy od razu wymienić. W celu uniknięcia takich usterek warto kupować lepszy sprzęt, gdzie myjka Karcher dysponuje maksymalnym ciśnieniem na poziomie nawet 145 bar. Ma przy okazji idealnie dobraną i dopasowaną dyszę.
2. Przeciekanie myjki oraz wyeksploatowana uszczelka
Prawdopodobnie najczęściej przewijającym się problemem, jeśli chodzi o myjki jest ich przeciekanie. W większości przypadków kłopotem jest wtedy zużyta uszczelka, którą należy jak najwcześniej wymienić. Uszczelnienia w myjkach są niestety rozmieszczone w wielu miejscach urządzenia, więc dokładne wykrycie wadliwego elementu może być problematyczne. Wyciekać nie musi koniecznie woda, gdzie zdarzają się też problemy z olejem. Warto regularnie wymieniać uszczelki, co powinno następować nawet raz do roku. Oszczędzi się tym samym problemów z myjką w przyszłości. Uszczelki lubią ulegać rozszerzaniu i skurczeniu pod wpływem mrozu, dlatego warto trzymać sprzęt w temperaturze pokojowej.
3. Pulsacyjna i przerywana praca myjki ciśnieniowej
Podczas pracy myjki ciśnieniowej zdarzają się problemy z przerywanym i pulsacyjnym strumieniem. Urządzenie może w pewnym momencie całkowicie się zepsuć. Źródłem usterki jest wtedy najczęściej zabrudzenie zaworu wlotowego lub wylotowego. Problemów tego typu nie ma myjka Karcher K5, która posiada dodatkowo wbudowany system podawania środka czyszczącego. Warto regularnie czyścić zawory – nawet kilka razy w ciągu roku. Należy też uważać z powierzchniami drewnianymi, gdzie zatykanie mogą powodować niewielkie drzazgi.
4. Samoistne wyłączanie się myjki ciśnieniowej
Myjka ciśnieniowa może się czasami wyłączać bez żadnego ostrzeżenia. Najczęściej jest to spowodowane utratą oleju. Należy go wówczas uzupełnić, tak samo jak należy pamiętać o paliwie. Warto raz na jakiś czas sprawdzać ich poziom. Problemem może być też wyciekanie oleju, co zostało omówione w temacie uszczelek. Myjki ciśnieniowe lubią się też wyłączyć wskutek osiągnięcia określonego progu termostatu. Problem ten dotyczy urządzeń pracujących w zamkniętych przestrzeniach, gdzie nie ma wystarczającego dopływu powietrza.
5. Brak uruchomienia myjki wskutek nieodpowiedniego zasilacza
Myjka ciśnieniowa może się nie włączyć również z uwagi na brak odpowiedniego zasilacza. Wynika to z faktu, że w starszym budownictwie stosuje się sieci o natężeniu do 60 amperów. Jeśli w tym samym czasie pracują inne urządzenia (np. suszarka albo lodówka) – sprzęt może się nie uruchomić. Rozwiązaniem problemu mogą być nowoczesne myjki typu Karcher K7, które wykazują się niskim zużyciem energii elektrycznej. W razie konieczności można też pomyśleć o sprawdzeniu i wymianie starszych bezpieczników. Problemy tego typu zdarzają się jednak sporadycznie.