Szafka RTV — zbędny czy potrzebny mebel w salonie?

Planujesz wystrój salonu i zastanawiasz się, czy szafka RTV rzeczywiście jest ci potrzebna? Jeśli w twoim salonie znajdzie się telewizor, na pewno nie zaszkodzi. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę w trakcie aranżowania kącika telewizyjnego w salonie i jakimi kryteriami kierować się przy zakupie szafki RTV? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Miejsca do przechowywania nigdy za wiele…

Zbyt mało schowków i dodatkowej powierzchni do przechowywania – to jeden z najczęściej popełnianych błędów w trakcie planowania aranżacji mieszkania. Oczywiście, nie ma co przesadzać w drugą stronę – jeśli w pomieszczeniu umieścisz zbyt wiele elementów umeblowania, wnętrze może nie tylko sprawiać wrażenie chaotycznego i zagraconego, ale i optycznie wydawać się mniejsze niż w rzeczywistości jest.  Dlatego meble do salonu warto wybierać w sposób rozsądny i przemyślany, mając na uwadze nie tylko ich dopasowaną względem siebie estetykę, ale i dodatkowe schowki. I chociażby z tego powodu często okazuje się, że z szafki RTV lepiej nie rezygnować. Aby jednak okazała się praktyczna w codziennym użytkowaniu, przy jej zakupie warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii…

szafka rtv homay sfmeble

Jaka wysokość szafki RTV będzie odpowiednia?

Wysokość szafki RTV to jedno z kluczowych kryteriów, którymi dobrze byłoby kierować się przy jej wyborze. Nie powinna ona być przypadkowa – za punkt odniesienia powinna posłużyć ci sofa lub narożnik, na których będziesz siedzieć w trakcie oglądania telewizji. Telewizor powinien zostać ustawiony na takiej wysokości, aby środek ekranu znajdował się mniej więcej na wysokości wzroku. Taki wariant będzie najkorzystniejszy – jeśli telewizor znajdzie się zbyt wysoko, będzie się to wiązać z koniecznością zadzierania głowy, które przyczyni się do napięcia karku i niepotrzebnego natężania wzroku.

Kiedy warto zdecydować się na wiszącą szafkę RTV?

Wisząca szafka RTV to świetny wybór dla tych, którzy w momencie zakupu nie do końca jeszcze wiedzą, na jakiej wysokości znajdować się będzie siedzisko sofy lub narożnika. W przypadku szafki wiszącej nie ma to przecież większego znaczenia – w tym wypadku sam decydujesz, na jakiej wysokości zostanie zamontowana i gdzie dokładnie znajdzie się jej blat. Zanim jednak zdecydujesz się na wiszącą szafkę RTV, dobrze byłoby wcześniej upewnić się, że ściana, na której zamierzasz ją zamontować, wytrzyma takie obciążenie.

Może to być problematyczne np. w przypadku ścianek działowych wykonanych z płyty gipsowo-kartonowej, na których lepiej nie zawieszać przedmiotów o wadze większej niż 30 kg. Skoro zatem sam telewizor, w zależności od rozmiaru, ważyć będzie ok. 10-16 kg, przed zakupem szafki RTV upewnij się, że jej waga wraz z telewizorem nie przekroczy dopuszczalnego obciążenia ściany, zwłaszcza że zapewne w szafce zostanie również umieszczony dekoder lub inne dodatkowe urządzenia.

Gdzie ustawić telewizor?

Aranżując kącik telewizyjny w salonie, powinieneś przede wszystkim mieć na uwadze, aby telewizor nie znajdował się zbyt blisko miejsca, na którym będziesz siedział. Zalecana w tym wypadku odległość pomiędzy telewizorem a siedziskiem sofy lub narożnika to trzykrotność przekątnej odbiornika – jeśli tylko metraż pomieszczenia na to pozwala, warto tej reguły przestrzegać, przede wszystkim w trosce o swoje oczy i wzrok. W trakcie planowania aranżacji zwróć również uwagę na to, aby pole widzenia nie było niczym zaburzone – wysokie dekoracje na stoliku kawowym znajdującym się pomiędzy siedziskiem a telewizorem to kiepski pomysł.

W miarę możliwości postaraj się również zaplanować kącik telewizyjny w takim miejscu, aby znajdował się on poza „szlakiem komunikacyjnym” w pomieszczeniu. Przykładowo: jeśli kącik telewizyjny znajdzie się zaraz przy wejściu do salonu, a dopiero za nim zostanie zlokalizowana część jadalniana (lub aneks kuchenny), domownicy przechodzący do jadalni lub kuchni będą dość mocno przeszkadzać osobie oglądającej telewizję. Dlatego jeśli tylko układ pomieszczenia na to pozwala, warto ustawić telewizor jak najdalej od przejścia.

szafka rtv meety sfmeble

Czy szafka RTV pod wiszący telewizor jest konieczna?

Zamiast ustawiać telewizor na blacie szafki RTV, coraz częściej decydujemy się na zawieszenie go bezpośrednio na ścianie. Może to rodzić pytanie, czy w takiej sytuacji szafka RTV rzeczywiście jest potrzebna? Absolutnie niezbędna pewnie nie jest, ale na pewno bardzo przydatna. Zwłaszcza że szafka RTV to przecież nie tylko blat, na którym ustawić można telewizor, ale także (a może nawet wręcz przede wszystkim) dodatkowe schowki. Dekoder, odtwarzacz DVD, konsole do gier – tego rodzaju urządzenia zapewne znajdują się również w twoim domu. Chyba nie zamierzasz ich trzymać bezpośrednio na podłodze? W szafce na pewno będzie wygodniej i znacznie ładniej, dodatkowo część przedmiotów będziesz mógł przechowywać dyskretniej, nie na widoku.

Przed zakupem szafki RTV warto zastanowić się, jakie dokładnie przedmioty będziesz w niej przechowywać. Dzięki temu ustalisz, czy wystarczą niewielkie półki lub szuflady, czy jednak część mebla powinna być przeznaczona na szafkę z zamykanym frontem, w której można będzie przechowywać przedmioty o większej wysokości. Pamiętaj również o zasadzie właściwych proporcji – optycznie lepiej prezentuje się wariant, w którym szafka jest o przynajmniej kilkanaście centymetrów dłuższa niż znajdujący się nad nią telewizor.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button