Drewniane meble, czyli sposób na ponadczasowe wnętrze

Ponoć lepsze jest wrogiem dobrego i właśnie dlatego przez krótki czas meble z płyt wiórowych i MDF zastąpiły meble drewniane. Jednak szybko okazało się, że to nowoczesne rozwiązanie ma więcej wad niż zalet. Dziś to meble drewniane są bardziej poszukiwane i chętniej kupowane.

Meble z drewna – zalety

 • Duża trwałość – meble drewniane są odporne na uszkodzenia mechaniczne, przy codziennym użytkowaniu możemy być spokojni o ich wygląd i jakość. Nie niszczą się pod wpływem lekkiego uderzenia, nie odpryskują, nie rysują. Tego samego nie da się powiedzieć o płycie MDF – tu uszkodzenie mechaniczne polega najczęściej na usunięciu niewielkiego fragmentu forniru, co jest bardzo widoczne i właściwie kwalifikuje mebel do wymiany.
 • Ekologia – jeszcze do niedawana promowano przekonanie, że meble drewniane nie są ekologiczne, bo do ich wykonania niezbędna jest wycinka drzew. Dziś wiemy, że pielęgnacja lasu nie może być prawidłowo przeprowadzana bez okresowej wycinki. Natomiast drewniane meble, jeśli kiedykolwiek zakończą swój żywot, rozłożą się stosunkowo szybko i bezpiecznie. Tego samego nie da się powiedzieć o płycie meblowej.
 • Właściwości antystatyczne – drewno nie przyciąga kurzu, co na pewno ułatwia utrzymanie go w czystości. Świetnie sprawdzi się w domu alergika i miłośnika porządku.
 • Niepowtarzalność – nie ma dwóch identycznych drewnianych mebli. Jeśli stawiamy na oryginalne rozwiązania i szukamy do swojego domu unikalnych rozwiązań – drewniane meble będą najlepszym wyborem. Każda deska ma niepowtarzalne słoje i sęki – to dzięki nim każdy mebel ma wyjątkowy wygląd.
 • Łatwość obróbki – drewno jest stosunkowo miękkim materiałem, dlatego można mu nadać dowolny kształt i formę. Widać to wyraźnie w przypadku bogato zdobionych mebli w stylu prowansalskim.
 • Drugie życie – żadne meble nie nadają się do metamorfozy wnętrz tak dobrze, jak właśnie drewniane. Wystarczy zeszlifować ich wierzchnią warstwę i pomalować dowolną bejcą lub farbą do drewna. Drewniane meble to jedyne, które zawsze nadążą za modą.

Jak prawidłowo dbać o drewniane meble?

Jeśli chcemy długo cieszyć się nieskazitelnym wyglądem drewnianych mebli, musimy o nie odpowiednio dbać. Nie jest to trudne. Wystarczy wyrobić sobie kilka nawyków i pamiętać o okresowych zabiegach.

 • Regularne wycieranie kurzu – co prawda meble drewniane są antystatyczne, nie oznacza to jednak, że odpychają kurz od siebie. Jedyna różnica jest taka, że na drewnianych meblach osiada on wolniej. Jednak przetarcie drewnianych blatów raz w tygodniu jest obowiązkowe. Kurz powinien być wycierany zgodnie z kierunkiem słojów.
 • Unikanie zachlapań i zalań – drewno i woda nie idą ze sobą w parze. Jeśli zdarzy nam się wylać wodę na drewniany stół, trzeba natychmiast sięgnąć po ścierkę. Inaczej drewno wchłonie wodę i pod jej wpływem wypaczy się.
 • Korzystanie z podkładek, szczególnie pod gorące kubki czy talerze, jest obowiązkowe. Pod wpływem wysokiej temperatury na blatach zostają nieestetyczne ślady, których nie da się łatwo usunąć. Podobnie warto nie pisać na kartce położonej bezpośrednio na stole. Jeśli drewno jest miękkie (np. sosnowe), na stole zostaną brzydkie wycięcia. Z czasem to głównie w nich będzie gromadził się brud.
 • Optymalna temperatura i wilgotność dla drewnianych mebli jest zbliżona do tych wartości, które są najlepsze dla człowieka. Wilgotność na poziomie 40 – 60 % i temperatura 15 – 30°C. Warto o tym pamiętać, bo nasze zdrowie jest tak samo ważne, jak zdrowie mebli.
 • Środki do pielęgnacji drewna powinny na stałe zagościć w domu. Nie tylko te do czyszczenia, ale i do konserwacji. Tu warto sprawdzić, czy mamy w domu meble woskowane, czy olejowane, każde wymagają innych zabiegów. Niemniej zarówno woskowanie, jak i olejowanie należy przeprowadzić przynajmniej dwa razy w roku.

Porada: jeśli na drewnianym meblu pojawiła się rysa, możesz spróbować ją usunąć papierem ściernym o dużym stopniu ziarnistości np. 1400.

Czy drewniane meble są drogie?

Może się tak wydawać, ponieważ ich ceny są znacznie wyższe od mebli ze sklejki lub płyty meblowej. Jednak w dłuższej perspektywie to drewniane meble okazują się tańsze. Dlaczego? Bo posłużą nam wiele dziesięcioleci, czego niestety o meblach ze sklejki nie da się powiedzieć.

Do dziś w niektórych domach dumnie prezentują się drewniane stoły, komody, kredensy z okresu przedwojennego. Można śmiało założyć, że w przyszłym stuleciu wciąż będą w użyciu Meble Zych, cenione przez klientów za bardzo wysoką jakość i styl.

Dlatego też nie ma sensu oszczędzać i kupować tanich mebli ze sklejki. Nie tylko trzeba będzie je co kilka lat wymieniać, ale też ich wyglądowi daleko do uroku naturalnego drewna. Zdecydowanie lepiej wyłożyć gotówkę na droższy mebel, który będzie trwały i solidny, a przy tym pasujący do każdej aranżacji wnętrza. Drewno bowiem ma to do siebie, że jest bardzo uniwersalne, sprawdzi się nie tylko we wnętrzach w stylu boho czy eko, ale też glamour, skandynawskim, prowansalskim, marynistycznym, industrialnym i nowoczesnym.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button