Czujnik tlenku węgla w roli głównej, czyli skuteczny sposób na cichego zabójcę

Nadchodzące wielkimi krokami chłodniejsze miesiące to ostatni moment na sprawdzenie urządzeń grzewczych w swoim domu i ich ewentualną naprawę. W tym okresie warto zadbać także o bezpieczeństwo najbliższych, gdyż ogrzewanie pomieszczeń wiąże się również z większym ryzykiem zatrucia czadem. Dlatego w trosce o siebie oraz innych domowników, warto zaopatrzyć się w specjalistyczny detektor, zwany również czujnikiem tlenku węgla. Czym on jest? Jak działa i alarmuje? Gdzie się sprawdzi i co zakłóca jego pracę? O tym przeczytasz poniżej.

Czujnik tlenku węgla — podstawowa charakterystyka

Detektor, jakim jest czujnik tlenku węgla to małe urządzenie, zamknięte w plastikowej obudowie. Czasami również występujące z zamontowanym, specjalnym wyświetlaczem LCD, na którym wyświetla się aktualna wartość stężenia tlenku węgla. Sprzęt ma wmontowany alarm, który odpala się po przekroczeniu granicznego, względnie bezpiecznego poziomu CO, jednocześnie ostrzegając o zagrożeniu i być może ratując życie.

Detektor CO — zasada działania

Innowacyjne urządzenie, jakim jest czujnik tlenku węgla, powinno znaleźć się w każdym domu, mieszkaniu oraz w firmie. Dlaczego? To proste. Sprzęt na bieżąco monitoruje stan i jakość powietrza w pomieszczeniu. Gdy określone normy stężenia CO zostają przekroczone, zamontowany na ścianie lub suficie produkt, zaczyna piszczeć, ostrzegając w ten sposób o zagrożeniu zdrowia i życia oraz o ogólnym niebezpieczeństwie. W niektórych modelach na wmontowanych wyświetlaczach LCD wyświetla się również liczba, określająca dokładny poziom szkodliwych substancji unoszących się we wnętrzu budynku lub pokoju.

Czujnik tlenku węgla w roli głównej, czyli skuteczny sposób na cichego zabójcę 2

Dla kogo w szczególności przeznaczony jest detektor czadu?

Wbrew pozorom, w detektor czadu, podobnie jak w czujnik dymu lub gazu powinni zaopatrzyć się wszyscy ci, którzy przez co najmniej 30 minut przebywają w zamkniętym pomieszczeniu i chcą kompleksowo zadbać o zdrowie własne, swojej rodziny, przyjaciół, czy współpracowników. Jako że tlenek węgla jest substancją bezwonną i niewidoczną dla ludzkiego oka, ciężko go wykryć bez odpowiedniego sprzętu. Detektor CO sprawdzi się w szczególności w przypadku budynków, w których znajdują się kotły, kominki, gazowe podgrzewacze wody, a także wspólne piony wentylacyjne, znajdujące się w większości bloków, kamienic i wieżowców.

Czujniki tlenku węgla — kiedy i gdzie je stosować?

Detektory czadu sprawdzą się w szczególności w budynkach, w których w jakikolwiek sposób dochodzi do tak zwanego spalania paliwa. Co należy przez to rozumieć? Różnego rodzaju ogrzewanie, w tym przede wszystkim używanie wspomnianych wyżej kominków, kotłów, pieców, czy junkersów. Innym ich zastosowaniem jest montaż w garażach i parkingach podziemnych, gdzie zagrożenie stanowią spaliny samochodowe.

Czynniki zakłócające pracę detektorów czadu

Wbrew pozorom, nawet w przypadku systemów mających za zadanie chronić ludzkie życie i zdrowie, zdarzają się przypadki wadliwego działania. Co prawda, wynika ono głównie z unoszących się w powietrzu szkodliwych substancji. Zalicza się do nich opary ropy i benzyny, różnego rodzaju rozpuszczalników, alkoholi oraz płynów czyszczących. Poprawne działanie czujników tlenku węgla zaburza także rozpylanie w pobliżu perfum, aerozoli w sprayu, suchych szamponów, zmywaczy do paznokci oraz innych środków z łatwopalnymi, drażniącymi i często szkodliwymi związkami organicznymi. Ponadto, zdaniem ekspertów, ryzyko włączenia się alarmu w czujniku może być spowodowane wysokim stężeniem wodoru, który emitowany jest np. przy ładowaniu akumulatora lub utwardzaniu cementu.

Innymi słowy, detektory tlenku węgla to skuteczny i sprawdzony sposób w walce z niewyczuwalnym i niewidocznym dla oczu czadem. Inwestycja w specjalne czujniki zwiększa nie tylko spokój ducha, ale także bezpieczeństwo swoje i najbliższych, pozwalając wkroczyć w nowy sezon grzewczy z jednoczesnym ograniczeniem do minimum zagrożenia.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button