Żaluzje czy rolety – jaki typ osłon okiennych wybrać?

Wybieramy je zazwyczaj jako jeden z ostatnich elementów aranżacyjnych pomieszczenia. Zarówno rolety, jak i żaluzje okienne cieszą się dużą popularnością na rynku, jednak ze względu na użyty do ich stworzenia materiał, sprawdzą się lepiej bądź gorzej, w zależności od pomieszczenia w którym mają zostać zamontowane. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze, by zakupić osłonę okienną skrojoną do naszych potrzeb?

Celem rolet i żaluzji w domu, jest osłona pomieszczenia przed promieniami słonecznymi. Już w tym kontekście, widać między tymi dwoma rozwiązaniami znaczną różnicę. Rolety sprawdzą się idealnie w pomieszczeniach mocno nasłonecznionych, w momencie gdy nadal chcemy z pomieszczenia czynnie korzystać. Przepuszczalność ich materiału sprawia, że rolety ograniczają dostęp światła, ale nie blokują go całkowicie. Inaczej wygląda ta sprawa w przypadku żaluzji, których lamele, niezależnie czy aluminiowe, czy drewniane, blokują prawie całkowicie dostęp słońca do pomieszczenia. Żaluzje sprawdzą się lepiej u osób, które nie lubią budzić się wraz z pierwszymi promieniami słońca. Pewnym kompromisem, mogą okazać się rolety dzień i noc, które dzięki naprzemiennym warstwom materiału – mniej i bardziej przepuszczającym światło, są w stanie dostosować do potrzeb domowników, niezależnie od pory dnia.

Zarówno rolety, jak i żaluzje mogą pełnić rolę termoizolacyjną w pomieszczeniu. Jeżeli zależy nam na ograniczeniu dostępu temperatury do mieszkania, rolety sprawdzą się w tym wypadku zdecydowanie lepiej. Dodatkowo jeżeli chcemy zarządzać punktowo temperaturą pomieszczenia, warto zastanowić się nad roletami plisowanymi, które dzięki specjalnej szynie, potrafią osłonić część pomieszczenia przed słońcem, nie blokując mu przy tym dostępu, do innej jego części. Żaluzje aluminiowe są bardzo podatne na zmiany temperatur, szybko się nagrzewają w upalne dni, oddając część temperatury do pomieszczenia. Zimą z kolei trudno mówić o ich walorach ochronnych przed chłodem. W kontekście ochrony przed słońcem i temperaturami, rozwiązaniem mogą okazać się modele, pokryte dodatkową warstwą lakieru z filtrem UV.

Różnice między dwoma typami osłon okiennych, pojawiają się także przy okazji ich konserwacji i czyszczenia. Żaluzje bardzo szybko zbierają kurz, jednak można się go bardzo szybko pozbyć przy użyciu zwykłej ściereczki. Kurzu na roletach tak bardzo nie widać, jednak wszelkie plamy i zabrudzenia, wymuszą na właścicielu konieczność zdjęcia rolety i jej ostrożnego oczyszczenia, co nie zawsze musi się udać przy pomocy słabszych detergentów. Proces czyszczenia należy przeprowadzić ostrożnie, uważając by nie odkształcić rolety.

W kontekście oferty rynkowej, warto wziąć pod uwagę także szeroki wachlarz kolorystyczny w jakim występują rolety. Sklepy oferują zarówno modele gładkie, jak i wzorzyste, które idealnie dopełnią aranżację pomieszczenia. Żaluzje, szczególnie drewniane, występują w ograniczonej kolorystyce, co sprawia, że nie do każdego pomieszczenia będą pasować.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button