Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu?

Odpowiednia wilgotność powietrza w domu jest czynnikiem, który – podobnie jak temperatura – wywiera bardzo duży wpływ na samopoczucie mieszkających w nim osób. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka może powodować negatywne skutki dla organizmu. Jaka powinna być zatem wilgotność powietrza w domu i jak zmienić jej wartość na bardziej optymalną?

Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu?

Wilgotność powietrza wyrażana jest w procentach oznaczających to, ile cząstek wody znajduje się określonej objętości powietrza. W przypadku pomieszczeń zamkniętych, takich jak domy czy biura, powinna ona wynosić od około 30 do 65%. Z kolei dla samopoczucia przebywających we wnętrzu osób odpowiednia wilgotność powietrza w domu lub innym miejscu wynosi 40-60%, przy jednoczesnej temperaturze rzędu 20-22°C (w nocy, w pomieszczeniu, w którym ktoś śpi, powinna ona wynosić około 18 stopni Celsjusza).

40-60% to również właściwa wilgotność powietrza w domu dla różnych elementów wyposażenia (książki, ubrania, elektronika), jak i większości roślin doniczkowych.

Trzeba jednak podkreślić, że idealna wilgotność powietrza w domu zależy przede wszystkim od temperatury. W cieplejszych pomieszczeniach powinna być ona nieco niższa – około 40-50%. Z kolei w miejscach chłodniejszych zalecana wilgotność powietrza w domu to około 60%.

Zbyt wysoka i niska wilgotność powietrza w domu – skutki

Znacznie wyższa niż optymalna wilgotność powietrza w domu to często konsekwencja przybywania w nim większej liczby osób i jednoczesnego niewietrzenia pomieszczeń, wykonywania codziennych czynności, takich jak gotowanie czy branie prysznica, ale także problemów technicznych. Często wynika ona z nieszczelności rur, nieodpowiedniej hydroizolacji oraz izolacji cieplnej.

Najczęstszym sygnałem tego, że trzeba zadbać o to, by zmniejszyć wilgotność powietrza w domu, jest skraplanie się pary wodnej na szybach, a także obecność wyczuwalnej wilgoci na ścianach w chłodniejszych miejscach. Z czasem mogą pojawić się takie problemy jak plamy grzyba oraz pleśni na ścianach i meblach czy obecność nieprzyjemnego zapachu stęchlizny.

Przebywanie w zbyt wilgotnym pomieszczeniu może także skutkować uczuciem zmęczenia, bliżej nieokreślonego dyskomfortu, a także wrażeniem chłodu. W wilgotnym pokoju może być też po prostu duszno, a mieszkańcy mogą częściej zapadać na schorzenia układu oddechowego.

Gdy pomiar wilgotności powietrza w domu wskazuje zbyt niskie w stosunku do optymalnych wartości, zauważalne staje się przede wszystkim przesuszenie śluzówki nosa, wrażenie suchości pod powiekami i w ustach, a także większa zapadalność na rozmaite infekcje.

Odpowiednia wilgotność powietrza w mieszkaniu – jak ją przywrócić?

Doskonałym sposobem na zwiększenie wilgotności powietrza jest stosowanie profesjonalnych nawilżaczy, które utrzymują ją na określonym poziomie. Najlepiej jeśli wybrane urządzenie będzie miało wbudowany higrostat (czyli miernik wilgotności), choć wiele osób jest zwolennikami osobnych higrometrów, ustawianych w pewnej odległości od nawilżacza. Pozwalają one sprawdzić wilgotność powietrza w domu, a co za tym idzie – określić, czy konieczne jest nawilżenie, czy osuszenie pomieszczenia.

Również borykając się z problemem zbyt wysokiej wilgotności powietrza warto często wietrzyć pomieszczenia, szczególnie podczas suchej i słonecznej pogody. Kluczowe jest także określenie źródła problemu. Co ważne, zbyt wilgotnych pomieszczeń nie wolno przegrzewać – wyższa temperatura nie przyspieszy bowiem wysychania wnętrza, a może przyczynić się do złego samopoczucia przebywających w nim osób. O wiele lepszym rozwiązaniem są profesjonalne osuszacze lub oczyszczacze powietrza; te ostatnie są szczególnie polecane do pomieszczeń, w których jest ono w jakiś sposób zanieczyszczone, lub w których stosuje się środki do dezynfekcji oraz sterylizacji pomieszczeń, których opary mogą wywrzeć negatywny wpływ na zdrowie osób, które je regularnie wdychają.

Zarówno w przypadku zbyt niskiej, jak i zbyt wysokiej wilgotności powietrza w mieszkaniu, powinno się zadbać o prawidłową pracę wentylacji. Oczyszczenie zapchanych elementów oraz zwrócenie uwagi na sprawność każdego z nich jest ważna również z punktu widzenia jakości powietrza. Ta z kolei, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których ludzie przebywają przez wiele godzin, powinna być zawsze na doskonałym poziomie.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button