Ekspres do kawy z pojemnikiem na mleko czy bez?

Dzisiaj poruszamy ważny temat ekspresów, dzięki którym przygotujemy kawy mleczne. Mamy do wyboru ekspresy bez karafki, które wymagają od nas użycia dyszy do spieniania mleka, oraz urządzenia zintegrowane z pojemnikiem, do którego wlewamy mleko. Który model wybrać?

Artykuł podzieliliśmy na dwie sekcje. W pierwszej przyjrzymy się ekspresom bez pojemnika na mleko i wskażemy najważniejsze informacje dotyczące urządzeń. Druga część będzie poświęcona ekspresom z pojemnikiem na mleko. W każdej sekcji nie zabraknie rekomendacji, jaki tani i dobry ekspres wybrać z danej kategorii. Zaczynamy!

Ekspres bez pojemnika na mleko – co należy wiedzieć?

W przypadku ekspresów niewyposażonych w pojemnik na mleko, jak ekspresy kolbowe, pozostaje nam użyć manualną dyszy. Rozwiązanie będzie idealne dla osób, które lubią przygotowywać kawę i mają też na to czas, ponieważ obsługa dyszy wymaga konkretnych umiejętności i często też cierpliwości.

Przede wszystkim ważny jest wybór samego mleka – pamiętajmy, że powinno być schłodzone, bo tylko wtedy uzyskamy idealną piankę mleczną (zasada jest tu prosta: im zimniejsze mleko, tym dłużej będziemy mogli je spieniać) oraz tłuste, ponieważ uzyskamy wtedy najlepsze efekty (doskonałe mleko to te 3,2%). Drugą równie istotną kwestią jest odpowiedni dobór naczynia. Polecamy specjalny stalowy dzbanek z dzióbkiem, który ma kształt zwężający się ku górze, najlepiej o pojemności od 300 do 600 ml. Naczynie to również powinno być schłodzone.

Jak spienia się mleko za pomocą dyszy manualnej:

  1. Nalej mleko do dzbanka (oba schłodzone!) do 3/4 wysokości.
  2. Włóż dyszę do mleka i zacznij spieniać, trzymając dzbanek pod lekkim kątem. Dysza powinna być zanurzona na głębokość maksymalnie 1 cm.
  3. Po kilku sekundach zanurz dyszę głębiej i bardziej przechyl dzbanek, aby mleko zaczęło wirować.
  4. Pilnuj, aby temperatura mleka w trakcie spieniania nie przekroczyła 70 stopni Celsjusza. Poznasz to w prosty sposób: jak dzbanek zacznie parzyć w palce, to znak, że trzeba przestać spieniać.
  5. Na koniec zakręć delikatnie dzbankiem i stuknij nim o blat, aby pozbyć się dużych pęcherzyków w piance i uzyskać idealną caffee crema.

Jeżeli wszystko zrobiliśmy dobrze, mamy gotową pyszną piankę, która powinna być lekka i zwarta. Nie powinny w niej występować duże pęcherzyki, ponieważ zmniejszają doznania z picia kawy, ponadto utrudniają wykonanie fantazyjnych wzorków na powierzchni.

Na koniec pamiętajmy o umyciu dyszy po każdym spienianiu – wystarczy przetrzeć ją mokrą szmatką przy otwartym zaworze pary, aby dokładnie usunąć resztki mleka.

Jaki ekspres bez pojemnika na mleko wybrać? Dobre i tanie ekspresy

Na tle dostępnych ekspresów do kawy wyróżnia się marka De’Longhi. Jej sprzęty są przede wszystkim atrakcyjne cenowo, do tego prezentują naprawdę wysoki poziom technologiczny. Nie bez przyczyny w końcu o tej marce mówi się, że tworzy ekspresy, z których wychodzą prawdziwe włoskie kawy. Początki firmy datowane są na 1902 rok i przez ten czas marka zapracowała na tytuł lidera na rynku sprzętów AGD.

Dzisiaj De’Longhi to topowe ekspresy przelewowe, kolbowe, automatyczne, młynki do kawy i cała gama akcesoriów, dzięki której przygotujemy filiżankę aromatycznej kawy. Jakie dobre i tanie ekspresy bez pojemnika na mleko mamy do wyboru?

DE’LONGHI EC 221.B

Ekspres do kawy z pojemnikiem na mleko czy bez? 2
fot.: podstawowy ekspres kolbowy bez pojemnika na mleko

Ekspres kolbowy wyposażony w manualny system spieniania mleka Cappuccino, za którego pomocą uzyskamy pożądaną gęstość mlecznej pianki. Cena takiego urządzenia oscyluje w granicach 450 złotych.

DE’LONGHI 685.BK

Ekspres do kawy z pojemnikiem na mleko czy bez? 3
fot.: linia ekspresów kolbowych z termoblokiem

Ekspres kolbowy z systemem mlecznym oraz technologią Termoblok, która zapewnia optymalną temperaturę do parzenia doskonałego espresso. Wyposażony jest w wyjmowaną tackę ociekową, która pozwala zastosować kubki i szklanki do wysokości 12 cm. Cena takiego urządzenia to około 750 złotych.

Dość powszechnym rozwiązaniem, które znajdziemy w ekspresach umożliwiających przygotowywanie kaw z dodatkiem mleka, jest dysza zewnętrzna. To taka rurka, którą wkładamy do kartonika z mlekiem. Wprawdzie jest ona wygodna w używaniu, ale trudno utrzymać ją w odpowiedniej czystości, ponadto powinniśmy ją wymieniać średnio co trzy miesiące.

Jaki najlepszy ekspres kolbowy bez pojemnika na mleko wybrać? Sprawdź na ekspresdolatte.pl: Ekspres kolbowy z młynkiem, jaki wybrać? Czym się kierować przy wyborze?

Ekspres z pojemnikiem na mleko – co należy wiedzieć?

Jeżeli nie będziemy pamiętać o czyszczeniu dyszy, to zalegające w niej resztki i tłuszcz mleczny nie tylko popsują smak napoju, ale też utrudnią zrobienie pianki. Dlatego jeśli już chcemy model z rurką, wybierzmy dyszę szeroką i krótką, aby zminimalizować ubrudzenia i ułatwić czyszczenie pod bieżącą wodą lub w zmywarce.

Jeżeli jednak zależy nam na wygodzie i higienie – najlepszym rozwiązaniem będzie ekspres z wbudowaną karafką na mleko.

Ekspres do kawy z pojemnikiem na mleko czy bez? 4
fot.: karafka na mleko – akcesorium automatycznych ekspresów do kawy

Fani mlecznych kaw, którzy wiedzą, że będą je przygotowywać często i w dużych ilościach, powinny rozważyć właśnie ekspres z pojemnikiem na mleko. W takim modelu mleko wlewamy do pojemnika, a potem tylko naciskamy odpowiedni przycisk – minimum wysiłku i minimum umiejętności. Urządzenie samodzielnie dostosowuje proporcje espresso, mleka i pianki.

Automatyczny system mleczny w ekspresach z pojemnikiem na mleko to:

  • Gwarancja higieny, ponieważ układ mleczny nie jest połączony z resztą urządzenia, a mleko nie ma styczności z wewnętrznymi częściami.
  • Łatwość czyszczenia, ponieważ nie musimy wymieniać rurki czy ręcznie czyścić system mleczny – ekspres robi to sam za pomocą automatycznego samoczyszczenia. Karafkę natomiast możemy wygodnie umyć nawet w zmywarce.
  • Wygoda dzięki wyciąganej karafce termicznej, którą możemy przechowywać w lodówce.
  • Ekonomiczność, ponieważ system mleczny zużywa tyle mleka, ile akurat potrzebuje do danego typu kawy.
  • Wybór stopnia spienienia mleka według uznania: sztywna i gęsta lub miękka i aksamitna.

Przyjrzyjmy się karafce na mleko. Dość często pojawiającym się pytaniem jest, czy wybrać ekspres ze wbudowanym pojemnikiem, czy ekspres z wyciąganą karafką. Jeżeli chodzi o kwestie higieniczne i wygody, zdecydowanie lepiej wypada wyjmowana karafka, którą możemy przechowywać w lodówce. Termiczne naczynie o podwójnych ściankach utrzyma idealną temperaturę mleka przez dłuższy czas, zatem nie musimy się obawiać dłuższego trzymania mleka na zewnątrz – na pewno się nie zepsuje.

Jaki automatyczny ekspres do kawy z pojemnikiem na mleko wybrać?

Opisywane powyżej korzyści z wyboru ekspresu z pojemnikiem zapewnia system mleczny zastosowany w ekspresach De’Longhi, które ponownie tu przywołujemy w ramach rekomendacji. Inne marki również proponują systemy mleczne, jak na przykład LatteGo w ekspresach Philips, które reklamowane są jako urządzenia dla tych, co nie lubią stać w kuchni, ponieważ system czyści się z resztek w 15 sekund. Komunikacja i rozwiązania marki De’Longhi są zgoła inne i skupiają się na funkcjach umożliwiających przygotowanie idealnej włoskiej kawy za jednym przyciskiem, stąd też w jej modelach z LatteCrema znajdziemy termiczną karafkę o większej pojemności, a także trwalszy i bardziej profesjonalny młynek.

DE’LONGHI ECAM 370.95.T

Ekspres do kawy z pojemnikiem na mleko czy bez? 5
Die neue Dinamica Plus von De’Longhi

Automatyczny ekspres do kawy do przygotowywania kaw czarnych i mlecznych, wyposażony w system mleczny LatteCrema i z samoczyszczącą się karafką. Mamy możliwość zaprojektowania ulubionej wariacji kawy za pomocą aplikacji Coffee Link. Cena ekspresu to około 3000 złotych.

Recenzję  w formie tekstowej można znaleźć na portalu ekspresdolatte.pl. Wideo publikowała Pani Agd:

PHILIPS 5000 LATTEGO

System mleczny składa się z dwóch części, pozbawionych rurek i z dozownikiem mleka. Umożliwia przygotowanie 6 rodzajów kaw. Cena urządzenia to około 2500 złotych.

Recenzja do sprawdzenia na portalu ekspresdolatte.pl.

DE’LONGHI ECAM 350.75.B

Ta sama półka cenowa co Philips 5000 LatteGo, ale z rozwiązaniami bardziej ukierunkowanymi na smak i aromat kawy znane z innych modeli De’Longhi. Automatycznie czyszcząca się karafka, możliwość tworzenia nowych przepisów na kawy dzięki funkcji My Menu.

Recenzja do sprawdzenia na portalu ekspresdolatte.pl.

SAECO SM5478/10 PICOBARISTO DELUXE

Kolejny gracz o tytuł taniego ekspresu do kawy z pojemnikiem na mleko. W testach przeprowadzonych przez serwis Cztery Kąty (https://czterykaty.pl/czterykaty/1,162615,23936251,jaki-ekspres-do-kawy-do-3000-zl-kupic-test-ekspresow-cisnieniowych.html), model ten został porównany z DELONGHI DINAMICA 350.75 oraz PHILIPS EP5365/10, i znalazł się na drugim miejscu, zaraz za De’Longhi. Otrzymał wysokie noty za estetyczne wykonanie, jednak jako minus został wskazany nieergonomiczny uchwyt karafki na mleko oraz długa i głośna praca przy zaparzaniu kawy. Cena tego urządzenia to około 2300 złotych.

Ekspres do kawy z pojemnikiem na mleko czy bez – podsumowanie

Na pytanie, czy wybrać ekspres do kawy z pojemnikiem na mleko czy bez, jest tylko jedna odpowiedź: to zależy.

Każde urządzenie dobieramy w końcu pod osobiste preferencje i jedni będą lubić kręcić dzbankiem i dyszą, inni chcą mieć kawę mleczną szybko za jednym przyciskiem. Pamiętajmy jednak, że samo przygotowywanie kawy to nie koniec, ponieważ urządzenia należy myć i regularnie konserwować, dlatego przy wyborze powinniśmy sprawdzać, czy ekspres wyposażony jest w opcję samoczyszczenia oraz jak przebiega sam proces myjący.

W przypadku dyszy kwestia naszego zaangażowania w utrzymanie higieny jest wręcz wymagana, ponieważ w rurce gromadzą się resztki i bakterie, które niszczą smak napoju, do tego powodują szybsze psucie się mleka. Lepszym rozwiązaniem wydaje się ekspres z pojemnikiem na mleko, najlepiej z termiczną karafką, którą możemy myć pod bieżącą wodą oraz w zmywarce, ponadto takie modele ekspresów są w pełni automatyczne, co oznacza, że wystarczy jeden przycisk, aby przeczyścić system spieniania mleka, na dodatek urządzenie samo nam o tym przypomni.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button