Wszyscy chcemy dbać o siebie i swoich najbliższych. Nie zawsze jednak możemy polegać na państwowej ochronie zdrowia, często przeciążonej i niedofinansowanej. Rozwiązaniem, które pozwala znacząco zaoszczędzić czas i pieniądze w ramach leczenia i profilaktyki, jest dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. W niektórych krajach Unii Europejskiej (np. Francja, Holandia, Słowenia) prywatne ubezpieczenie zdrowotne posiada 80%-90% społeczeństwa. Dlaczego warto się nim zainteresować? Czy to drogie rozwiązanie? Więcej na ten temat w tekście poniżej.
Spis treści
Rodzaje dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego
Ubezpieczenie tego typu można wykupić w dwóch rodzajach podmiotów. Jednym z nich jest towarzystwo ubezpieczeniowe, drugim jest firma medyczna (sieć placówek). Obie umożliwiają korzystanie z usług medycznych w ramach miesięcznego abonamentu i w zakresie, który znajduje się w umowie. Co może obejmować?
Ubezpieczenia zdrowotne umożliwiają przede wszystkim dostęp do szybkich wizyt u specjalistów, u których w ramach NFZ kolejki wynoszą nawet kilka miesięcy lub lat. Ponadto w ramach tej polisy mamy możliwość wykonywania specjalistycznych badań – od np. morfologii krwi po tomografię czy oznaczenie markerów nowotworowych. Wśród usług medycznych w ramach pakietu może również znaleźć się leczenie szpitalne. Przed wyborem konkretnej oferty należy sprawdzić listę specjalistów, do których mamy dostęp w Szczecinie. Innym ważnym aspektem jest tak zwana karencja. Inaczej mówiąc, jest to czas, w którym ubezpieczalnia nie umożliwi korzystania z konkretnych specjalistów. Karencja może wynosić np. 10 miesięcy w przypadku ciąży i usług związanych z położnictwem, ginekologią itp.
Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne w Polsce nie zastępuje obowiązkowego ubezpieczenia na rzecz NFZ. W związku z tym, aby skorzystać ze specjalistycznych zabiegów czy refundacji leków, nadal musimy opłacać obowiązkową składkę (np. w ramach umowy o pracę). Warto przy tym pamiętać, iż ubezpieczenie to nie umożliwia uzyskanie zadośćuczynienia, gdy np. zachorujemy na poważną chorobę lub urodzimy dziecko. W takiej sytuacji należy zainteresować się ubezpieczeniem na życie.
Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Szczecinie?
Ubezpieczenie zdrowotne, bez względu gdzie je wybierzemy, zazwyczaj rozliczane jest w cyklu miesięcznym, choć niektóre podmioty umożliwiają wpłacanie składki od razu za cały rok. W ujęciu miesięcznym koszt składki waha się od kilkudziesięciu do ok. 150-200 złotych. Wysokość składki zależy oczywiście od zakresu usług, który wybierzemy. Im jest on szerszy (lub np. limit wizyt u specjalisty jest większy), tym cena składki rośnie. W ogólnym rozrachunku miesięczny koszt może się już zwrócić po jednej prywatnej wizycie u specjalisty, nie wspominając o dodatkowych badaniach, które możemy wykonać szybko i bez kolejek.
Szukasz najkorzystniejszego ubezpieczenia zdrowotnego, aby w końcu o siebie zadbać i nie tracić czasu w kolejkach do specjalistów? Skontaktuj się z naszymi agentami. W Eurofinance – Ubezpieczenia Szczecin pomożemy Ci wybrać najlepszą ofertę bez konieczności wertowania wielu propozycji. W ciągu jednej rozmowy otrzymasz od nas ofertę, która będzie odpowiadać wszystkim Twoim potrzebom.