Z artykułu dowiesz się:
- Styl slow — na czym polega jego charakterystyka?
- Co oznacza życie w stylu Lagom?
- Jak wyglądają wnętrza w stylu slow?
- W jaki sposób urządzić mieszkanie zgodnie z nurtem slow?
Wnętrza w stylu slow są skierowane dla osób, których celem jest życie we własnym tempie. Jednak, czy dzięki temu nurtowi faktycznie można zaznać wewnętrznego spokoju? Jeśli tak, to, w jaki sposób osiągnąć ten cel? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu. Zanim jednak do niej przejdziesz, zapoznaj się również z tym wpisem: Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?
Spis treści
- Uczucie spokoju i wewnętrznego wyciszenia — jak zapewnić harmonię z naturą w swoich 4 kątach?
- Życie w stylu Lagom — mieszkaj świadomie, bez przepychu i nadmiaru dekoracji, z wystrojem w stylu slow life
- Styl slow we wnętrzach — wygoda, uporządkowanie, powrót do natury oraz dodatki
- 4 inspirujące pomysły na wnętrze w stylu slow movement: przestrzeń do odpoczynku i wewnętrznej równowagi
- Szwedzki design, czyli meble w stylu slow life — hamak, fotele, narzuty i dywany
- Wiejskie formy, czyli nieco więcej o nieidealności stylu slow
Uczucie spokoju i wewnętrznego wyciszenia — jak zapewnić harmonię z naturą w swoich 4 kątach?
Slow life pojawiło się w aranżacji wnętrz już pewien czas temu. Sprawdza się zwłaszcza u osób, które cenią sobie relaks, komfort oraz spokój. Po ciężkim dniu pracy, czy szkoły chcą po prostu odetchnąć w swoim domu. Dzięki temu mogą skupić się na własnych potrzebach, a także osiągnięciu spokoju i harmonii.
Slow life w aranżacji wnętrz przejawia się m.in. poprzez wykorzystanie mebli powstałych z naturalnych materiałów. Oprócz tego powinny one charakteryzować się wysokojakościowym wykonaniem oraz kreatywnym projektem. Urządzając dom zgodnie z nurtem slow life, jego właściciele nie mogą więc zapomnieć o zastosowaniu naturalnych materiałów oraz dodatków. W tym miejscu należy dodać, że powinni także postawić na neutralne kolory oraz roślinność. Dzięki temu zachowają harmonię oraz wewnętrzne wyciszenie.
Życie w stylu Lagom — mieszkaj świadomie, bez przepychu i nadmiaru dekoracji, z wystrojem w stylu slow life
Filozofia Lagom prezentująca szwedzki styl życia uczy, w jaki sposób czerpać przyjemność z każdego dnia przy jednoczesnym zachowaniu harmonii oraz umiaru. Czym więc charakteryzuje się wnętrze urządzone zgodnie ze wspomnianą filozofią?
Cecha | Charakterystyka |
harmonia | Wbrew pozorom przestrzenie nie mogą być ascetyczne. Zgodnie z filozofią Lagom pomieszczenia powinna charakteryzować harmonia oraz spójność bez zbędnego przepychu. Mieszkanie Lagom powinno być również wygodne i komfortowe. |
dopasowana kolorystyka | Warto postawić na aranżację w maksymalnie trzech odcieniach. W celu ich przełamania możesz zdecydować się na jeden mocniejszy kolor. W przypadku oryginalnego oświetlenia lepiej zrezygnować z wyrazistych grafik w pokaźnych ramach na rzecz tych drewnianych lub czarno-białych. |
klimatyczne oświetlenie | Powinieneś mieć możliwość regulacji oświetlenia po to, aby w danym momencie dobrać odpowiednie natężenie światła. |
naturalne materiały | Lagom zakłada dbałość o przyrodę. Postaw więc na naturalne materiały. Należą do nich drewno, rattan, wiklina, len oraz bawełna. |
dodatki z drugiej ręki | Wybierając toaletkę, szafę lub komodę, zamiast decydować się na nowe produkty, możesz postawić na te z drugiej ręki. |
wygoda | Wnętrze urządzone w stylu Lagom powinno być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. Domownicy muszą czuć się komfortowo. |
Styl Lagom w skrócie:
- harmonia
- ład
- spokój
- stonowane kolory
- klimatyczne oświetlenie
- naturalne tworzywa
Styl slow we wnętrzach — wygoda, uporządkowanie, powrót do natury oraz dodatki
Dom urządzony w stylu slow musi być wygodny dla swoich mieszkańców. Nurt ten nie charakteryzuje się w żadnym wypadku elegancją, czy przepychem. Tutaj na pierwszym miejscu stawia się komfort. Wnętrze slow powinno być uporządkowane oraz harmonijne. Tylko wtedy jego mieszkańcy odnajdą wewnętrzy spokój i zatrzymają się na chwilę w pędzie codzienności.
Powrót do natury jest kolejnym czynnikiem charakteryzującym slow life. W tym celu warto postawić na naturalne materiały. Należą do nich ręcznie wyplatane kosze, lniane obrusy, wyszywane serwety, czy bawełniane dywany. Dodatki utrzymane w odcieniach beżu, brązu oraz zieleni, sprawią, że wnętrze Twojego domu będzie klimatycznie uspokajające.
Slow life nawiązuje nieco do urban jungle. Dlaczego? W obu nurtach nie możesz zapomnieć o roślinności. Obserwowanie przyrody inspiruje zwolenników slow life. Ulubione rośliny wstaw do glinianych lub cementowych donic.
4 inspirujące pomysły na wnętrze w stylu slow movement: przestrzeń do odpoczynku i wewnętrznej równowagi
Przedstawiliśmy Ci teoretyczne informacje z zakresu wystroju wnętrz w stylu slow. Jednak, w jaki sposób przekuć tę wiedzę w praktykę? Z pomocą przychodzą poniższe pomysły, które prezentują konkretne rozwiązania, dzięki którym będziesz mógł zaaranżować wnętrze swojego domu w nurcie slow.
Slow living, nurt slow life — ciepło drewna, spokojny beż i nuty roślinne
Wystrój każdego pomieszczenia w domu to nieskończone możliwości aranżacyjne dla właściciela. Jeśli zdecydujesz się na styl rustykalny, nie może zabraknąć w nim naturalnego, ciepłego drewna. Swoich miłośników zachwyca nie tylko jakością wykonania, ale również urokliwymi odcieniami brązu. Ciekawym pomysłem na przełamanie tego koloru jest zastosowanie delikatnego beżu lub (uwaga) pastelowej zieleni. Jak wiadomo sage green przyciąga uwagę niemal każdego. W połączeniu z roślinnością świetnie sprawdzi się we wnętrzu utrzymanym w stylu slow living.
Szwedzki design, czyli meble w stylu slow life — hamak, fotele, narzuty i dywany
Skoro wnętrza w stylu slow charakteryzują się wygodą oraz komfortem, na jakie meble warto postawić? Na takie, które tę wygodę zagwarantują. Należą do nich puszyste kanapy, bujane hamaki oraz fotele, a także podstarzałe kredensy, czy regały. Świetnie sprawdzą się tutaj również falujące zasłony oraz minimalistyczne dodatki.
Na równie szczególną uwagę zasługują wiszące fotele. Jeśli w jakimkolwiek miejscu ze względów technicznych nie możesz zawiesić hamaka, postaw na wiszący fotel. W sprzedaży dostępne są zarówno te, które można na stałe przywiesić do sufitu, jak i te przenośne. Wiszący hamak to prawdziwy must have dla zwolenników życia slow. Będzie świetnym miejscem na odpoczynek, czy nawet sen.
Jednym z ciekawszych pomysłów na urządzenie wnętrza w stylu slow jest zastosowanie dywanów. I to nie dwóch, trzech… Tylko wszędzie tam, gdzie to możliwe. Chodząc boso, Twoje stopy powinny dotykać miękkiego naturalnego dywanu wykonanego z bawełny, lnu, wełny, czy juty.
Klimatyczne oświetlenie — dlaczego jest tak ważne?
Światło odgrywa w każdym pomieszczeniu bardzo ważną rolę. To właśnie ono wpływa na Twój nastrój oraz tworzy niepowtarzalny klimat. Oprócz tego dodaje uroku. Jak więc sprawić, aby oświetlenie było optymalne? W ciągu dnia zadbaj o maksymalne wykorzystanie światła.
W nocy postaw na lampki z abażurem lub świeczniki. Rozwiązanie to sprawi, że meble oraz kolory ścian staną się przytulniejsze, a co za tym idzie — bardziej komfortowe. Niezależnie od tego, czy urządzasz sypialnię, czy salon, zdecyduj się na przytulne oświetlenie. Jak już wiesz, klimatyczne źródła światła są jednym z wyznaczników slow life.
Wiejskie formy, czyli nieco więcej o nieidealności stylu slow
Slow life charakteryzuje się akceptacją siebie oraz świata takimi, jakimi są. Jego zwolennicy nie szukają ideałów. Zamiast tego doświadczają oraz doceniają. Postrzegania te przekładają się na wnętrza w stylu slow. W jaki sposób? Można tutaj wymienić, chociażby ręcznie tworzone lampy lub wyplatane kosze. Każdy z tych produktów jest inny, a co za tym idzie — wyjątkowy. Klosze w wiejskim stylu zapewnią każdemu poczucie przytulności.
Wnętrza w stylu slow to prawdziwa pochwała powolności. Ze względu na zachowanie ładu i harmonii zyskują coraz więcej zwolenników. Dom urządzony w styl slow pozwoli Ci na chwilę się zatrzymać, a nawet wywołać refleksję nad pewnymi kwestiami Twojego życia.
FAQ
Slow life — co to?
Slow life to idea, której celem jest zwolnienie tempa życia. Styl ten promuje życie w zgodzie z własnymi potrzebami w celu uczynienia go bardziej wartościowym. Obejmuje wiele dziedzin życia. Jedną z nich jest wystrój wnętrz. Domy utrzymane w nurcie slow powinny dążyć do harmonii oraz uzyskania wewnętrznego spokoju przez domowników.
Lagom — co to znaczy?
Filozofia Lagom jest szwedzką odpowiedzią na filozofię Hygge wywodzącą się z Danii. Pierwsza z nich koncentruje się przede wszystkim na komforcie, harmonii oraz równowadze. Sprzyja jej przekonanie „nie za dużo, nie za mało”.