Sprawdzanie księgi wieczystej to niezwykle ważna czynność, podczas planowania zakupu lub zamiaru wynajęcia nieruchomości. Rejestr ksiąg wieczystych cechuje się jawnością, stąd każdy może znaleźć interesujące go informacje, na temat danej nieruchomości, przed jej zakupem i podpisaniem umowy. Każdy ma prawo do zapoznania się z danymi, zawartymi w księgach.
Ułatwia to inwestorom i potencjalnym klientom podjęcie odpowiedniej decyzji zakupowej, nieobarczonej dużym ryzykiem. Brak dokonania takiego sprawdzenia niestety może skutkować opłakanymi konsekwencjami. Jest całe mnóstwo, słynnych już, spraw sądowych, które stały się medialne, ponieważ nabywcy nieruchomości zostali bezwzględnie oszukani przez sprzedającego. Częstym, nieuczciwym procederem jest niestety zatajanie przed nabywcą rzeczywistego stanu prawnego nieruchomości. Badanie ksiąg wieczystych jest pierwszą i podstawową czynnością, która już na wstępie może zaoszczędzić kupującym kłopotów. Kłopotów takich, jak chociażby utrata potężnych środków pieniężnych, niejednokrotnie będących efektem całego dorobku życia lub pochodzących z kredytu. Dochodzenie swoich praw przed sądem bywa długie i uciążliwe, zatem warto zabezpieczyć swoje interesy już na etapie planowania zakupu.
Jeśli jednak, coś wzbudza Twoją wątpliwość lub umowa którą otrzymałeś od sprzedawcy wydaje Ci się nie do końca uczciwa, skorzystaj z porady prawnika nieruchomości. Doświadczenie i fachowa wiedza specjalisty z pewnością będą działać na Twoją korzyść i zabezpieczą transakcję pod względem prawnym.
Co sprawdzisz w księdze wieczystej nieruchomości?
W poszczególnych działach księgi wieczystej znajdziesz różnorodne dane na temat nieruchomości. Poczynając od miejsca położenia i rodzaju nieruchomości, powierzchni działki, itp., po informacje na temat ustalonych służebności, praw osób trzecich lub obciążeń hipoteką. Dowiesz się także, kto w świetle prawa jest właścicielem. Ale również – czy ktokolwiek ma wobec nieruchomości określone prawa (np. prawo pierwokupu lub najmu) lub czy jest ona przedmiotem postępowania sądowego, co mogłoby blokować jej sprzedaż na czas trwającego procesu.
Analiza księgi wieczystej pomoże zatem wykryć, już na wstępnym etapie planowania inwestycji, ewentualne nieuczciwe zamiary sprzedawcy i podawanie przez niego fałszywych informacji.
Jak sprawdzić księgę wieczystą?
Informatyzacja ksiąg wieczystych, prowadzona w Polsce od 2003 r., pozwala na jawne i bezpłatne sprawdzanie księgi wieczystej, także przez Internet. Możesz to zatem zrobić nie wychodząc z domu, jeśli tylko posiadasz nr księgi wieczystej, przypisany danej nieruchomości. Nr ten możesz uzyskać na kilka sposobów, między innymi przekazać ci go może sprzedawca. Możesz również udać się do Urzędu Gminy lub Starostwa Powiatowego, gdzie urzędnik ustali dla Ciebie numer, po wykazaniu interesu prawnego, co do nieruchomości.
Jeśli jesteś już w posiadaniu numeru księgi wieczystej, możesz dokonać sprawdzenia online, na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Oczywiście, droga online nie jest jedyną możliwą, ponieważ dane te będziesz mógł także uzyskać udając się do Sądu Rejonowego, właściwego w stosunku do położenia nieruchomości. W Wydziale Ksiąg Wieczystych uzyskasz, i będziesz mógł przeanalizować, wszystkie dane. Drugi sposób bywa jednak kłopotliwy, zwłaszcza jeśli dana nieruchomość położona jest daleko od Twojego miejsca zamieszkania. Stąd – znacznie większą popularnością cieszy się aktualnie metoda sprawdzania online.
Pamiętaj jednak, że analiza ksiąg wieczystych musi zostać dokonana ze szczególną dokładnością i uważnością w interpretacji. Jeśli cokolwiek wzbudza Twoje wątpliwości, nie bierz na siebie zbędnego ryzyka. W takim wypadku lepiej skorzystać z porady specjalisty od prawa nieruchomości.