Zioła na balkonie – jakie warto hodować?

Balkon jest miejscem, które może stać się oazą piękna i ciszy wśród miejskiego zgiełku. Nawet początkujący ogrodnik bez problemu poradzi sobie z uprawą całorocznych roślin balkonowych, które tworzą kwietny raj wiosną i latem. Łatwe w pielęgnacji są również zioła w doniczkach. Najczęściej wystarczy regularne podlewanie, by w krótkim czasie móc cieszyć się wyjątkowym widokiem i aromatem. Własnoręcznie wyhodowane rośliny można wykorzystać w kuchni.

Zioła na balkonie możemy uprawiać w donicach lub drewnianych czy glinianych skrzynkach. Doniczki na zioła na balkon najlepiej ustawić na stabilnym i równym podłożu. Ich ciężar nie pozwoli, by przewróciły się czy spadły podczas wiatru. Do uprawy ziół sprawdzą się także plastikowe pojemniki, ale trzeba pamiętać, by miały otwory w dnie. Na dnie donic tworzymy warstwę drenującą z keramzytu lub żwiru, którą przykrywamy ziemią próchniczną dobrze utrzymującą wilgoć, ale nie tworzącą zastoisk wodnych. Zioła nie tolerują nadmiaru wody, dlatego o wiele lepiej znoszą okresy suszy niż nadmiernej wilgoci.

Jakie zioła na balkon

Wybierając zioła na balkon, postawmy na gatunki, które będziemy wykorzystywać w kuchni. Dlatego nie sadźmy ziół, których nie lubimy lub które nie przydadzą się podczas gotowania. Zajmą tylko cenną przestrzeń na balkonie. Zioła odpowiednio wyeksponujmy, by miały nieutrudniony dostęp do światła. Najlepiej, gdy wszystkie zioła na balkonie ustawimy w jednym miejscu, gdyż wtedy łatwiej je podlewać i doglądać.

Do najpopularniejszych ziół hodowanych na balkonach należą pietruszka, koper, bazylia,

cząber, majeranek, kolendra, mięta, rozmaryn, szałwia, tymianek czy lubczyk. Do kanapek doskonale sprawdzi się szczypiorek i cebula dymka, a czasami rzeżucha czy kiełki. Na większe balkony warto wybierać większe pojemniki do uprawy ziół, co w późniejszym czasie zdecydowanie ułatwi pielęgnacje, szczególnie gatunków, które szybko się rozrastają.

Jak sadzić zioła na balkonie

Zioła na balkonie sadzimy najczęściej na wiosnę, kiedy temperatury dobowe przekraczają 7 st. C. Zioła często nie przeżywają przymrozków, dlatego za optymalną porę uznaje się połowę lub końcówkę maja, po zimnej Zośce, gdy nie ma obaw, że sadzonkom zaszkodzą niskie temperatury. Rośliny, które zostały zasadzone wcześniej i wystawione na taras lepiej na noc chować do domu lub przykryć agrowłókniną. Jeżeli dobrze zaplanujesz wysiew, będziesz dysponować świeżymi roślinami przez cały rok.

Niektóre gatunki można wysiewać już w marcu, kolejne w maju, a następne w lipcu i sierpniu. Najlepsze warunki do uprawy ziół panują na balkonach, które wychodzą na stronę południową, południowo-wschodnią lub południowo-zachodnią. Zioła w doniczkach lubią pełne słońce lub półcień. W miejscach całkowicie zacienionych będą rosły zdecydowanie gorzej i będą o wiele mniej aromatyczne. Większość ziół nie wymaga wyjątkowej pielęgnacji. Najczęściej wystarczy ich podlewanie. W okresach upału należy podlewać je nawet każdego dnia.

Rośliny najczęściej sadzi się w grupach, dzieląc doniczkę na strefy. Okrągłą donicę można podzielić w trójkątną, kwadratową na pasy, a podłużną na kwadraty. Niektórzy praktykują sadzenie w rzędach. Nie zaleca się umieszczania roślin wolno rosnących obok tych, które rosną szybko i gęsto. Zazwyczaj rośliny jednoroczne i wielosezonowe sadzi się osobno. Np. miętę, bazylię, oregano czy rumianek możesz sadzić razem. W innej strefie powinny znaleźć się szczypiorek, pietruszka, koper czy kolendra.

Zioła nawozi się wiosną i kolejny raz po zbiorach. Jeśli ziemia jest odpowiednio żyzna, zioła jednoroczne nie wymagają nawożenia. Do nawożenia ziół nie powinno się stosować sztucznych nawozów, gdyż ich składniki kumulują się w liściach roślin. Najkorzystniejsze jest stosowanie nawozów ekologicznych. Odżywczy nawóz przeznaczony do warzyw i ziół można stosować w przypadku ziół wieloletnich. Aby zioła nie rozrosły się za bardzo, warto je przycinać od góry. Dobrze jest robić to nożem lub ostrymi nożyczkami, najlepiej w dni słoneczne wcześnie rano. Przycinanie wierzchołków pozwoli przyśpieszyć wzrost nowych liści.

Zioła na słoneczny balkon

Zioła lubią słońce i niewiele z nich rozwija się dobrze na balkonie od strony północnej. Rośliny, które rosną w cieniu są słabsze, wiotkie i mniej aromatyczne. Najlepsze gatunki na słoneczny balkon to cząber, majeranek, oregano, pietruszka, szałwia, majeranek, bazylia, koper, szczypiorek i estragon.

Zioła wieloletnie na balkonie możemy podlewać naturalnymi nawozami o dużej zawartości substancji organicznych i mikroorganizmów glebowych, użyźniających podłoże. Mogą one zimować na balkonie pod warunkiem ich wcześniejszego zabezpieczenia przed mrozem. Doniczki z ziołami okładamy styropianem, powierzchnię podłoża w pojemniku przykrywamy korą, a część nadziemną rośliny owijamy białą agrowłókniną.

Zioła na balkonie aranżacja

Aranżując zielnik pamiętaj, że na balkonie  sprawdzą się niewielkie drewniane płotki w kolorze naturalnym lub białym, które będą doskonałą podporą dla roślin. Wiele osób decyduje się na ustawienie ozdób w doniczkach lub obok nich. Może to być lampion lub girlanda słoneczna, które wieczorami wprowadzą nastrojowy klimat.

Oprócz małych doniczek umożliwiających dowolne przesuwanie roślin czy dużych skrzyń pozwalających na stworzenie na balkonie bujnych ogrodów ciekawym rozwiązaniem są wielokomorowe ziołowniki. Najczęściej spotykane są ziołowniki drewniane, metalowe i ceramiczne. Mając stojak na zioła na balkon, niektóre odmiany ziół zawiesisz na ścianie, tworząc w ten sposób ogródek wertykalny.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button