
Ekologiczne materiały wykończeniowe cieszą się coraz większą popularnością. Są biodegradowalne lub łatwe w recyklingu. Jednym z chętniej wykorzystywanych surowców jest naturalny korek, który świetnie sprawdza się między innymi do przygotowania podłoża w domu lub biurze. W jaki sposób układać podłogę korkową? Gdzie kupić potrzebny surowiec? Zachęcamy do przeczytania artykułu.
Spis treści
Podłogi z korka
Korek jest surowcem pozyskiwanym w naturalny i nieinwazyjny sposób z dębu korkowego. Do jego produkcji wykorzystuje się nie samo drewno, jednak korę, którą zrywa się z drzewa co 9 lat, dzięki temu może się ono bez problemu zregenerować. Korek ma sporo właściwości, między innymi nie wchodzi w reakcję z innymi chemicznymi substancjami, a także nie chłonie wilgoci, dlatego tak chętnie wykorzystywany jest jako wykończenie podłogi.
Montaż podłogi korkowej
Podłoga z korka charakteryzuje się dużą trwałością, jednak aby rzeczywiście przez wiele lat mogła służyć w świetnym stanie, trzeba odpowiednio ją zamontować. Przede wszystkim najpierw należy przygotować materiał, który warto aklimatyzować w temperaturze pokojowej przez około 48 godzin. Folię należy ściągać z korka w momencie, gdy rozpoczyna się montaż.
Jeśli zdecydujesz się na wyłożenie podłogi korkowej, pamiętaj, że podłoże musi być stabilne, a także suche. Najlepiej, gdy jest wykonane z cementu lub też drewna czy ceramiki. Jeżeli na podłodze znajdują się miękkie wykładziny lub pozostałości po innych tego typu materiałach, należy wszystko zdjąć, aby zapewnić korkowi stabilność.
Przed układaniem paneli korek trzeba dokładnie oszlifować, a także wykonać izolację przeciwwilgociową, najlepiej z folii polietylenowej, której grubość wynosi minimum 0,2 mm.
Montaż płytek korkowych lub paneli korkowych
Podłoga z korka może zostać wykonana z paneli lub też z płytek. W przypadku paneli sprawa jest nieco prostsza, ponieważ montaż rozpoczyna się od rogu pomieszczenia. Warto pamiętać, że deski należy układać z uwzględnieniem przestrzeni dylatacyjnych. W niektórych miejscach konieczne jest dokładne przycięcie paneli tak, by pasowały do wielkości pomieszczenia.
Jeśli chodzi o płytki korkowe, prace trzeba rozpocząć od wykonania odpowiednich pomiarów. Przy wykorzystaniu sznurka z talkiem należy ustalić środek pomieszczenia i sprawdzić, czy przycięte płytki do ściany będą miały szerokość nie mniejszą niż 5 cm. Układanie płytek korkowych rozpoczyna się w inny sposób niż paneli, ponieważ od środka pomieszczenia, zgodnie z kierunkiem padającego światła dziennego.
Naturalny korek – gdzie kupić?
Szukając odpowiednich płyt wykonanych z korka, czy też samego materiału korkowego, np. w rolce, warto zdecydować się na zakupy w polecanym sklepie Korkowo. Sprzedawane produkty pochodzą z wysokojakościowego korka pozyskiwanego ze sprawdzonych źródeł.
Podłogi wykonane z korka są trwałe, łatwe w utrzymaniu czystości, a także nie chłoną wilgoci. Układając zarówno panele, jak i płytki z korka, warto zachować szczególną ostrożność, a także zaznajomić się z podstawami montażu. Co więcej, przed układaniem podłogi należy zakupić odpowiednie materiały. Szczególnie polecamy zakupy w sklepie Korkowo.
Materiał partnera korkowo.eu