Kwiaty doniczkowe coraz częściej goszczą w naszych domach. Ustawiamy je na podłodze, parapetach, półkach czy specjalnych stojakach. W mieszkaniach w bloku zajmują sporo miejsca, którego i tak nie ma zbyt wiele dla lokatorów. Z kolei w domach jednorodzinnych czasem giną w obszernych wnętrzach, a my chcielibyśmy, aby przykuwały uwagę naszych gości. Jak pomysłowo wyeksponować kwiaty doniczkowe, aby stały się spójną częścią aranżacji wnętrza?
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że obecność roślin jest bardzo korzystna dla ludzi. Kwiaty doniczkowe hodowane w warunkach domowych mają dobry wpływ na nasze zdrowie. Dostarczają tlen, tworząc we wnętrzu specyficzny mikroklimat. Wspomagają układ oddechowy, nawilżają skórę, eliminują groźne toksyny i likwidują tzw. smog elektromagnetyczny emitowany przez urządzenia elektryczne.
Rośliny doniczkowe
Kwiaty doniczkowe na stałe zadomowiły się we wnętrzach naszych mieszkań. Dekoratorzy chętnie wykorzystują je w modnych stylizacjach, aby tworzyć projekty pełne ciepła. Lubimy otaczać się zielenią, a wielu z nas nawet aranżuje w mieszkaniach prawdziwą dżunglę, ozdabiając roślinami salon, sypialnię, kuchnię i inne przestrzenie użytkowe. Przebywanie w pomieszczeniu pełnym żywych kwiatów wpływa relaksująco i odprężająco.
Najnowsze trendy wykorzystują rośliny doniczkowe jako jeden z najciekawszych elementów wystroju i aranżacji wnętrz. Kwiatowe kompozycje na dobre wpisały się w modny domowy design i są chętnie wykorzystywane jako naturalna dekoracja na komody, stoliki kawowe, witryny i regały. Szukając donic na balkon, możesz sięgnąć po modele z ceramiki, terakoty czy drewna. Donice drewniane sprawdzą się szczególnie pod zadaszeniem, gdzie nie będą tak mocno narażone na zawilgocenie.
Pomysłowym rozwiązaniem na ekspozycję roślin doniczkowych we wnętrzach są półki mocowane do ściany i sufitu, wyprodukowane najczęściej z metalu i drewna. W sklepach z dekoracjami wnętrz znajdziemy półki na pojedyncze rośliny lub zestawy zieleni, gdzie kwiaty ustawiane są jak książki bezpośrednio na ich powierzchni lub w specjalnych stojakach. Do wyboru są kwietniki prostokątne, kwadratowe czy trójkątne. Od kilku sezonów modne są półki na rośliny w stylu minimalistycznym, podwieszane do sufitu, często ze zintegrowanym oświetleniem. Tego typu praktyczna dekoracja najlepiej komponuje się z wnętrzami w stylu industrialnym i nowoczesnym.
Do sufitu lub ściany można zamontować makramy plecione ze sznurków bawełnianych i jutowych. Technika wiązania sznurków pozwala na tworzenie nie tylko płaskich dywaników, ale również wielu przestrzennych dekoracji wnętrz. Jedną z nich są kwietniki wiszące lub stojące. Makamy wyplatać można w wielu kolorach, co umożliwia łączenie ich z meblami, np. regałem, komodą, stolikiem lub meblościanką. Makrama świetnie wpisuje się w style boho, retro i eko.
Kwiaty doniczkowe domowe
Innym ciekawym sposobem efektownego wyeksponowania roślin domowych są kompozycje w formie wertykalnych obrazów. Podstawą obrazu jest panel składający się z płyty i kieszeni. W kieszeniach umieszcza się rośliny, które razem tworzą bajeczną kompozycję. Płyta wykonana jest z lekkiego, wodoodpornego tworzywa chroniącego ścianę przed zamoknięciem, a kieszenie najczęściej z filcu, który zapewnia roślinie dostęp powietrza i chroni jej korzenie przed gniciem. W kieszeniach obrazów sadzi się najczęściej pnące filodendrony, monstery, paprotki zielistki oraz pachnące zioła. Żywe kwiaty w formie obrazu to elegancka ozdoba wnętrza, która świetnie nadaje się do wnętrz nowoczesnych, glamour czy art deco.
Stojaczki na kwiaty
Jednym z najbardziej atrakcyjnych sposobów prezentacji domowej roślinności są stojaki na kwiaty. Odpowiedniej wysokości i dopasowane do pokroju rośliny, tworzą ciekawy element wystroju pomieszczenia. Kwietniki stojące mogą być pojedyncze lub z kilkoma, a nawet kilkunastoma podestami. Wykonane są najczęściej ze stali, drewna, szkła, tworzyw sztucznych lub kombinacji tych materiałów. Wymagają dość dużej ilości miejsca szczególnie przy obszernych roślinach.
Stojak może być tylko tłem dla rośliny, która ma przyciągać wzrok, albo główną ozdobą, a roślina uzupełnieniem całości. Wiele zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i jakie kwiaty mamy do dyspozycji. W pomieszczeniach utrzymanych w stylu skandynawskim, rustykalnym bądź boho sprawdzają się kwietniki drewniane z elementami wikliny i naturalnego sznurka. Wnętrza surowe, minimalistyczne czy loftowe są miejscem dla prostych, stalowych kwietników i stojaków.
Na regalach, komodach, stole lub kuchennej półce możesz ustawić donice z tworzywa sztucznego lub gliny, w których posadzisz rośliny egzotyczne. Ze względu na swoją niecodzienną, tropikalną urodę stanowią nowoczesną ozdobę wnętrz. W sprzedaży dostępne są rośliny i kwiaty egzotyczne w doniczkach, które charakteryzują się długą żywotnością oraz atrakcyjnym wyglądem. Prezentują się efektownie i są odporne nawet na trudne warunki. Dekorując mieszkanie w stylu art deko, warto sięgnąć po egzotyczne rośliny doniczkowe, które ożywią wnętrze.
W ostatnim czasie chętnie wybieranym elementem wystroju wnętrz w różnych stylach jest las w szkle, który daje ogromne możliwości aranżacyjne. Kompozycje można wykonać samodzielnie przy pomocy piasku, kolorowych kamyków i roślin doniczkowych. Aby wzmocnić efekt, dołożyć można kawałek kory drzewa, gałązkę czy gliniane lub szklane figurki. Niewielkie konstrukcje wykonane zwykle z ozdobnego słoika oraz materiałów dostępnych w sklepach ogrodniczych są hitem ostatnich lat.