Jak wiercić w drewnie by ono nie pękało?

Drewno to materiał bardzo funkcjonalny i łatwy w obróbce. Można z niego stworzyć wiele elementów konstrukcyjnych, a także elementów wyposażenia wnętrz. Praca w drewnie nie jest trudna, tym samym wiele zadań można wykonać samodzielnie bez zatrudnienia fachowca. Należy jednak stosować odpowiednią technikę, aby podczas wiercenia w drewnie nie dochodziło do jego pęknięć.

Skuteczne wiercenie w drewnie

Aby wykonać otwory w drewnie, należy posłużyć się wiertarko-wkrętarką. Warto wybrać odpowiednie wiertła do drewna różnych rozmiarów, aby wykonywać otwory odpowiedniej wielkości. Wiertła muszą być także przystosowane do pracy w drewnie. Ich nieodpowiedni wybór lub przypadkowe zastosowanie wierteł do metalu i betonu może skutkować defektem drewna, powstaniem uszkodzeń, strzępień, krzywego otworu, ubytków i odprysków. Najlepiej jest zatem skorzystać ze statywu do wiertarki oraz imadła, gdzie umocować można obrabiany materiał. W innym przypadku może dojść do przesunięcia się drewnianego elementu podczas pracy. Można również korzystać ze ścisków stolarskich. Wynika to z jednolitej struktury wewnętrznej drewna, którą wyznacza kierunek słojów.

Ponadto wiertła do drewna charakteryzują się szczególną budowlą, a przede wszystkim ich krawędź skrawająca jest zakończona ostrym stożkiem. Dzięki czemu precyzyjnie można rozpocząć wiercenie. Natomiast posiadając wiertło uniwersalne, przed przystąpieniem do wiercenia należy wbić gwóźdź do docelowego punktu, aby wiertło się nie ześlizgiwało. Bardzo powszechnie stosowane są wiertła spiralne, które mają ostrą krawędź główną, co umożliwia zachowanie jednolitej krawędzi otworu. Z kolei inną budową charakteryzują się wiertła biurowe. Umożliwiają stworzenie równomiernej krawędzi otworu, przez co nie dochodzi do poszarpania drewnianej powierzchni.

Akcesoria przydatne podczas wykonywania otworów w drewnie

Wykorzystując wytrzymałe klucze nasadowe, można wykonywać szereg prac w warsztacie stolarskim. Warto jednak korzystać także z dodatkowych akcesoriów, na przykład:

  • wierteł dwustopniowych,
  • wierteł płaskich,
  • otwornic,
  • setnika.

Najczęściej wiercenie w drewnie wykonuje się bez udaru. Jest to podstawowa zasada, o której zawsze należy pamiętać. Następnie sprzęt musi być ustawiony pod właściwym kątem. Zatem ramię trzymające wiertarkę powinno być ustawione prostopadle do rękojeści, natomiast równolegle do wiertła. Ważna jest także odpowiednia prędkość. Niższe obroty wykorzystuje się do robienia otworów o standardowej średnicy w twardych gatunkach. Natomiast wolne obroty wykorzystuje się podczas robienia otworów o większej szerokości. Najniższe obroty idealnie sprawdzają się w miękkich gatunkach, takich jak brzoza, sosna oraz świerk. Nigdy nie należy również włączać obrotów wstecznych, zwłaszcza podczas wyjmowania wiertła, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Z kolei wykonując otwór w kruchym oraz wąskim elemencie drewnianym najpierw należy wykonać mniejszy otwór, natomiast następnie poszerzyć go do odpowiedniej wielkości. Dzięki czemu nie dojdzie do pęknięcia drewna.

Artykuł promowany tooles.pl

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button