Betonowe donice widujemy często w przestrzeniach miejskich czy w strefach komercyjnych jak restauracje lub biura. Są stabilne i wytrzymałe, dlatego można je użytkować latami. Mrozoodporne, zwykle mają izolację, która zabezpiecza posadzone w nich rośliny przed zimnem i przegrzaniem. Betonowe donice mogą też być oryginalną dekoracją prywatnych tarasów i ogrodów. Aby doniczki miały unikalny wygląd, możesz je zrobić własnoręcznie!
Aranżacje z wykorzystaniem donic z betonu architektonicznego są unikatowym wyposażeniem ogrodów. Faktura betonowych doniczek wyróżnia się nierównomierną strukturą, jest nasycona porami i wżerami, które stanowią o ich charakterze. Dzięki temu doniczki z betonu mogą stanowić efektowną dekorację dowolnego miejsca.
Spis treści
Doniczki z betonu architektonicznego
Beton architektoniczny posiada wysoką klasę ścieralności, a przez to wytwarzane z niego produkty mają dużą trwałość oraz wytrzymałość. Dzięki wyjątkowej strukturze możliwe jest nadawanie wykonywanym z niego przedmiotom różnych kształtów, form i kolorów. Dzięki dostępnym rozwiązaniom technologicznym materiał można dowolnie barwić.
Wykonane z betonu donice wyróżnia elegancja i solidna konstrukcja. Są niezwykle odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Donice prezentują się szczególnie efektownie z odpowiednio dobraną kompozycją roślin i kwiatów. Ich ogromną zaletą jest to, że można wykorzystać je do aranżacji małej architektury miejskiej oraz ogrodowej. Sprawdzają się również wewnątrz budynków.
Wykonane z betonu architektonicznego donice z powodzeniem mogą posłużyć jako podstawa żywopłotu, która wpisze się w metamorfozę twojego ogrodu, placu przed budynkiem czy podjazdu. Ich stabilna i ciężka konstrukcja pozwala na uprawę nie tylko kwiatów, ale również posadzenie krzewów, a nawet niewielkich drzewek bez względu na sezon.
Dzięki ręcznemu wykonaniu donice i doniczki betonowe są jedyne w swoim rodzaju. Mają ciekawą strukturę ścianek i są interesującym dodatkiem, dzięki któremu można wprowadzić roślinność niemal wszędzie. Dostępne w handlu donice betonowe są bardzo ciężkie. Ich waga waha się od 100 kg do nawet 500 kg. Dlatego przy przenoszeniu trzeba wziąć pod uwagę użycie specjalistycznego sprzętu.
Jak zrobić doniczkę z betonu
Dużo lżejsze są betonowe doniczki do ogrodu lub na taras czy balkon, które możemy wykonać własnoręcznie. Samodzielne wykonanie betonowej doniczki to dobry sposób, by nadać wnętrzu unikalnego charakteru i zaoszczędzić pieniądze. Aby sporządzić doniczkę, potrzebujesz opakowanie szybkoschnącej mieszanki betonowej (najlepiej B30), wodę,
wiadro do mieszania betonu, formę do odlania donicy, butelkę oleju rzepakowego lub innego oleju spożywczego, mieszadło do betonu, kielnię lub łopatkę do nakładania gotowej mieszanki do formy oraz kamienie lub deski do obciążenia formy.
Jeśli nie masz gotowej formy, do wykonania donicy możesz użyć dwóch pojemników o podobnym kształcie (choćby plastikowych wiaderek lub butelek PET). W przypadku małych doniczek średnica większego i mniejszego pojemnika powinna różnić się o ok. 2 cm. Dzięki temu ścianki betonowej osłonki będą miały odpowiednią grubość. Np. ścianki doniczki na iglaki powinny mieć 5-7 cm. Jako formy można użyć dwóch dużych wiader lub tekturowych pudeł, których boki różnią się o ok. 10-14 cm.
Doniczki z betonu diy
Na wstępie wsyp do wiadra odpowiednią ilość mieszanki betonowej, dodaj wodę i mieszaj do uzyskania jednorodnej masy. Czas mieszania zależy od rodzaju użytego betonu, ale zwykle wystarczy 3-5 minut. Gdy mieszanka będzie gotowa, przygotuj formę. Jej wewnętrzne ścianki pokryj cienką warstwą oleju, dzięki czemu łatwiej będzie wyjąć donicę, gdy masa zaschnie. Jeżeli do wykonania donicy chcesz użyć kartonowych pudełek, owiń ich ścianki folią spożywczą i dodatkowo delikatnie natłuść olejem.
Następnie za pomocą kielni zacznij nakładać beton. Wypełnij masą większy pojemnik do połowy jego wysokości i włóż do środka mniejsze naczynie. Z każdej strony staraj się zachować kilkucentymetrowy odstęp, by ścianki donicy były mniej więcej równe. Aby mniejszy pojemnik nie wypływał do góry, postaraj się go obciążyć, np. umieść w nim kilka kamieni lub dociśnij go ciężką deską.
Tak przygotowaną formę zostaw na kilka godzin w ciepłym i suchym miejscu aż beton stwardnieje. Gdy masa wyschnie, usuń formę. Jeśli nie możesz jej wyjąć, delikatnie podważ ją nożem. Na koniec odwróć donicę do góry dnem i wywierć w niej otwory drenażowe. Obecność otworów drenażowych w dnie doniczki betonowej, które będą regulować nawodnienie, jest koniecznością.
Doniczki z betonu i szmat
Innym pomysłowym sposobem na ozdobienie ogrodu są donice z betonu i szmat. Wykonanie betonowej donicy ze starej szmaty nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności. Wystarczy odrobinę chęci i cierpliwości, a efekt może przejść najśmielsze wyobrażenia. Betonowe donice, które dodatkowo na zewnątrz pokrywają szmaty, to propozycja dla osób, które nie boją się eksperymentować z nowoczesnymi trendami.
Donice z betonu i szmat wyglądają bardzo oryginalnie i dodają ogrodowi ciekawego klimatu, szczególnie ustawione w otoczeniu zieleni. Szmatę należy zanurzyć w betonie, umieścić na doniczce owiniętej folią i odczekać do stężenia masy. Rozmiar tkaniny zależy od tego, jakiej wielkości donicę chcesz wykonać. Może mieć ona format zarówno małego kwadratu, jak i dużego prostokąta. W tym ostatnim przypadku możesz wykorzystać stary ręcznik.