Wiele osób przykłada coraz większą wagę do tego, jak mieszka. W swoim salonie, sypialni lub kuchni chcemy nie tylko przyjemnie spędzać czas, ale też otaczać się pięknymi przedmiotami, które zdecydowanie poprawiają samopoczucie. Dlatego też rośnie zainteresowanie ofertami usług proponowanymi przez dekoratorów wnętrz. Czy zawód ten jest przyszłościowym zajęciem? Jak zdobyć niezbędne do jego wykonywania kwalifikacje?
Spis treści
Czy dekorator wnętrz to taki sam zawód jak architekt?
Z pozoru może wydawać się, że każdy, kto zajmuje się urządzaniem domów lub mieszkań jest automatycznie architektem. Jednak branża związana z wykańczaniem nieruchomości to bardzo złożony temat i każdy ze specjalistów podejmuje się wykonywania innych zadań. Architekci projektują i planują budynki oraz ich konstrukcje, podczas gdy praca jako dekorator polega na aranżacji i organizacji pomieszczeń.
Obie profesje różnią się też między sobą wykształceniem. Architekci mają zazwyczaj tytuł magistra inżyniera, a ich wykształcenie obejmuje zarówno nauki ścisłe, jak i projektowanie. Natomiast dekoratorzy wnętrz mogą mieć ukończone różne szkoły. Dla wielu osób zatrudnienie się w charakterze dekoratora jest kolejnym etapem na ścieżce zawodowej. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby czując, że jest to zajęcie dla nas zdecydować się, aby zmienić branżę.
Czy trzeba skończyć jakąś szkołę, aby zostać dekoratorem wnętrz?
Aktualnie rynek pracy nieustannie się zmienia. Jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał o takich profesjach jak florysta, czy też dekorator. Obecnie pojawia się coraz więcej ofert pracy dla takich specjalistów. Jak zatem zdobyć niezbędne do ich wykonywania kwalifikacje?
Dużo ważniejsze niż jakikolwiek tytuły są tutaj konkretne umiejętności. Liczy się dobry gust, wyczucie stylu oraz znajomość aktualnych trendów. Ważna jest także umiejętność dialogu i rozpoznania potrzeb klientów. Przydaje się też wiedza z zakresu obsługi programów graficznych, które ułatwiają przygotowywanie wizualizacji. Cenne są też umiejętności sprzedażowe, ponieważ praca ta polega też na dobrym zaprezentowaniu swoich usług.
Szkoły policealne organizują roczne lub dłuższe formy nauki, które kończą się uzyskaniem tytułu profesjonalnego dekoratora. Jednak to niejedyna forma kształcenia w tym zawodzie. Można też ukończyć specjalistyczny kurs, który przybliża uczestnikom najważniejsze tematy związane z wykonywaniem tej pracy.
Własna działalność, czy zatrudnienie się jako dekorator wnętrz? Która ścieżka daje lepsze perspektywy?
Na różnego typu portalach nie brakuje ofert pracy jako dekorator lub florysta. Mając już wymagane kwalifikacje warto spróbować sił i aplikować na to stanowisko. To sposób na to, aby wejść głębiej w tajniki zawodu i nauczyć się pracy z klientami o różnych wymaganiach. Osoby, którym udaje się związać z prężnie działającymi firmami pracują w nich nawet wiele lat.
Naturalnym etapem kariery dekoratora wnętrz jest też rozpoczęcie działalności na własną rękę. Jak podjeść do tego zadania? Warto wykonywać prace dekoratorskie dla znajomych lub rodzin, aby zdobyć praktyczne doświadczenie i nauczyć się, jak pracować z różnymi przestrzeniami i preferencjami klientów. Na tej podstawie można przygotować portfolio swoich projektów, które można zaprezentować potencjalnym klientom. Może to być zbiór zdjęć z prac wykonanych dla znajomych, czy też projektów stworzonych na kursach lub szkoleniach.
Warto też zainwestować w stworzenie strony internetowej lub profili na mediach społecznościowych, gdzie można prezentować swoje projekty i promować świadczone usługi. To dobry sposób, aby zbudować swoją markę. Dobrym pomysłem będzie także nawiązywanie kontakty z innymi specjalistami z branży wnętrzarskiej, takimi jak projektanci, rzemieślnicy, sprzedawcy mebli i akcesoriów. Mogą oni pomóc w realizacji projektów i polecić usługi konkretnego dekoratora swoim klientom.
Zawód dekoratora jest zdecydowanie przyszłościowym zajęciem. Warto zatem rozwijać się w tym kierunku.