
Nowoczesne pergole wykonane z doskonałej jakości materiałów tworzą komfortową przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu. Znakomicie współgrają zarówno z minimalistyczną, jak i klasyczną aranżacją tarasu lub ogrodu.
Każda dobrze zaprojektowana i zmontowana pergola pełni kilka zasadniczych funkcji:
- osłania przed słońcem, zacinającym deszczem czy też silnym wiatrem, co znacznie podnosi komfort korzystania ze strefy wypoczynku na tarasie lub w ogrodzie
- stanowi elegancki element dekoracyjny architektury ogrodowej
- klasyczna pergola w formie ażurowego zadaszenia (układ belek drewnianych, stalowych lub aluminiowych) wykorzystywana jest jako „konstrukcja nośna” dla roślin pnących.
Spis treści
Funkcjonalne pergole do zadań specjalnych
Projektanci nowoczesnych pergoli zwracają szczególną uwagę na funkcjonalność poszczególnych modeli. Pergole oferowane przez firmę WIOLLA doskonale się prezentują. Pierwowzorem nowoczesnych pergoli są markizy. Dzięki dobrze przemyślanej konstrukcji można je składać, rolować czy też obracać pióra pod odpowiednim kątem (pergole lamelowe, bioklimatyczne).
Urządzasz przyjęcie w ogrodzie, ale intensywne promienie słońca nie dają spokojnie wypocząć? W kilka chwil rozłożysz elegancki dach z wytrzymałej tkaniny lub innego mocnego tworzywa odpornego na działanie czynników zewnętrznych. Minimalistyczny design całej konstrukcji sprawia, że pergola znakomicie współgra z wieloma stylami architektury ogrodowej. Nowoczesne pergole umożliwiają również zastosowania osłon bocznych służących do zacieniania, ochrony przed wiatrem czy spojrzeniami sąsiadów.
Nowoczesne pergole segmentowe (tekstylno-tkaninowe)
Górną część pergoli segmentowej tworzą aluminiowe profile dzielące dach na pola-segmenty. Do wyboru mamy pergolę, której dach jest lekko pochylony albo wygięty po łuku na boki (dzięki specjalnym profilom). Po złożeniu tkanina znajduje się po jednej stronie pergoli tworząc efektowne fałdy.
Firma WIOLLA oferuje pergole segmentowe instalowane jednostronnie do budynku (przyścienne) lub modele wolnostojące (stawiane w dowolnym miejscu w ogrodzie). Przykładem tych drugich mogą być pergole NOMO oraz RIALTO, wyróżniające się poziomym układem wszystkich belek i swobodą zabudowywania boków pergoli. Istnieje również możliwość przymocowania pergoli do istniejących konstrukcji drewnianych lub aluminiowych.
Stylowe zadaszenie na każdą pogodę
Nowoczesne tkaniny do pergoli są bardzo eleganckie – niektóre do złudzenia przypominają naturalne materiały. Ich zaletą jest wysoka odporność na działanie czynnik atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne.
Jak pergola segmentowa „zachowuje się” w czasie deszczu? Woda opadowa odprowadzana jest w kierunku spadku (najczęściej na rynnę), a następnie w kierunku słupów. Powierzchnia tarasu oraz osłoniętych mebli tarasowych pozostaje idealnie sucha.
Niektóre rodzaje materiałów na dach pergoli produkuje się w tzw. nanotechnologii, dzięki czemu tkanina ulega procesowi samooczyszczenia. Jest to szczególnie ceniony atut w regionach borykających się z zanieczyszczeniem powietrza.
Pergole segmentowe – komfortowe i eleganckie
Zalety nowoczesnej pergoli tarasowej docenimy zwłaszcza latem. Planując popołudniową imprezę w ogrodzie w upalny dzień możemy kilka godzin wcześniej zamknąć dach pergoli oraz rozłożyć osłony boczne, zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu się powierzchni tarasu. Około godziny 18.00 zadaszenie nie będzie nam już potrzebne (chyba że zacznie padać letni deszcz), natomiast osłony boczne zapewnią prywatność gościom i chronić będą przed zachodzącym słońcem.
W tym przypadku doskonałą osłoną będzie dach lamelowy, który gwarantuje cień oraz optymalną wentylację. Przykładem takiego rozwiązania może być model Brera firmy Pratic, czyli pergola lamelowa z możliwością zsuwania aluminiowego dachu.
Więcej na temat pergoli segmentowych przeczytają Państwo na stronie https://www.pergole.pl/pergole-segmentowe.html. Zachęcamy do zapoznania się z pełną ofertą firmy!