Najwspanialszą cechą ogrodów jest ogrom barw, zapachów i kształtów, jakimi cieszą nasze zmysły. Pamiętajmy jednak, że wybierając rośliny do naszego prywatnego kawałka zieleni należy wziąć pod uwagę przede wszystkim ich potrzeby, wymagania oraz to, czy będziemy w stanie im sprostać. Dlatego w poniższym artykule radzimy, które z popularnych roślin ogrodowych najlepiej sprawdzą się na słonecznych rabatach.
Decydując się na zasadzenie w ogrodzie roślin, które najlepiej czują się w pełnym słońcu warto dobrze rozplanować dla nich rabatę. Wybierajmy rośliny o zbliżonych potrzebach zarówno pod względem pielęgnacji, jak i stanowiska, a samą rabatę stwórzmy nie większą niż o szerokości 2 m – dbanie o nią będzie łatwiejsze. Glebę przygotowujemy na ich przyjęcie poprzez wzbogacenie i odchwaszczenie. W celu redukcji powstawania nowych chwastów rabatę wykładamy agrowłókniną, rośliny sadzimy w jej nacięciach, a przestrzeń między nimi wysypujemy korą lub kamieniami.
Spis treści
Rośliny, które kochają słońce!
Zamawiając rośliny na słoneczną rabatę warto zadbać przede wszystkim o to, aby:
- były odporne na suszę, co zminimalizuje koszty jej nawadniania;
- lubiły słoneczne wystawy;
- były jak najbardziej dekoracyjne
- kwitły przez długi czas;
- były tolerancyjne co do zasobności gleby w naszym ogrodzie.
Aksamitka – królowa słonecznych rabat
Aksamitki to bezwzględne królowe wśród kwiatów rabatowych uwielbiających słońce. Nic dziwnego, gdyż ich uprawa jest niezwykle prosta, a one same mało wymagające – nie potrzebują specjalnej pielęgnacji. Ponadto przyjmą się w każdej ogrodowej glebie, ważna jest tylko jej wysoka wilgotność i nasłonecznione stanowisko. Nie znaczy to jednak, że ich kwitnieniu zagrozi półcień czy tymczasowa susza, a kwitną długo (od późnej wiosny do czasu pierwsze przymrozków) i cechują się ogromem kolorów i odmian. Do najbardziej popularnych zaliczamy aksamitki wyniosłe, wąskolistne i rozpierzchłe.
Rudbekia – powiew łąki w Twoim ogrodzie
Rudbekia, podobnie jak aksamitka idealnie sprawdzi się na wielobarwnych rabatach słonecznych. Idealna do ogrodów angielskich, wiejskich i naturalistycznych. Dobrze znosi okresowe, lekkie wysychanie gleby i lubi, gdy jest ona żyzna, wzbogacona uleżałym kompostem organicznym. Mimo, iż do jej sadzenia zaleca się stanowisko w pełnym słońcu, przy właściwym poziomie wilgotności gleby będzie kwitnąć także w niewielkim cieniu.
Pielęgnowanie rudbekii polega na usuwaniu przekwitłych kwiatów, dzięki czemu wydłuża okres kwitnienia i zapobiegamy jej niepohamowanemu rozsiewowi. W ogrodach często hoduje się rudbekie błyskotliwe oraz black beauty.
Bogactwo koloru, czyli berberys
Berberys jest odpornym na mrozy, zanieczyszczenia i niewymagającym pod względem gleby krzewem o kolorowych liściach. Cechuje się różnorodnością odcieni liści. Znajdziemy go w wersjach zielonej, żółtej, brązowej oraz czerwonej. Jest to roślina nadająca się na żywopłot czy szpaler, a ponadto doskonała dla wielbicieli ptaków – jego ozdobne czerwone owoce są ich przysmakiem.