Róże – uprawa i wymagania

Róża nazwana „królową kwiatów” jest ozdobą każdego ogrodu. Od wieków podziwiana, nie traci na popularności i ciągle zdobywa nowych zwolenników. Ilość odmian jest olbrzymia i ciągle powstają nowe. Wszystkie jednak pochodzą bezpośrednio od dziko rosnących róż, które zostały skrzyżowane, poprawiając ich cechy. By cieszyły nas swym wyglądem oraz zapachem warto o nie właściwie dbać.

Czym kierować się przy wyborze roślin?

Najważniejsza kwestia  to wybór odpowiedniej szkółki róż  gwarantującej 100% zgodności odmianowej. Tylko zakup z pewnego, sprawdzonego źródła sprawi, że będziemy mogli cieszyć zmysły wyglądem i zapachem tych pięknych roślin. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian róż , np. wielkokwiatowe, pnące, okrywowe czy miniaturowe. Wybór jest ogromny, podobnie jak paleta kolorów od czystej bieli przez żółty, pomarańczowy, róż aż po ciemną czerwień. Oprócz walorów wizualnych możemy cieszyć się też pięknym zapachem róż, gdyż wiele odmian to róże pachnące o mniej lub bardziej intensywnym zapachu.

Gdzie sadzić róże

Uprawa róż wbrew pozorom nie jest trudna. Wystarczy, że dobrze poznamy jej upodobania. Ogromną rolę powodzenia w uprawie królowej kwiatów odgrywa stanowisko, na którym ją posadzimy. Róże lubią miejsca nasłonecznione i przewiewne. Nie tolerują natomiast gwałtownych podmuchów wiatru lub przeciągów, które mogą uszkodzić długie łodygi i kwiaty. Należy unikać miejsc zacienionych, pod drzewami, obok muru, gdyż zbyt duża wilgotność może być przyczyną gnicia korzeni i sprzyjać chorobom grzybowym. Jeśli chodzi o wymagania glebowe, róże preferują glebę nieco cięższą niż lekką. Do zbyt piaszczystej gleby należy dodać humus. Odpowiednio dobrana odmiana lub gatunek będzie rósł wszędzie poza podmokłymi i bardzo cienistymi miejscami.

Podlewanie róż

Róże podlewamy rzadziej, ale obficie. Częste podlewanie nie jest wskazane. Unikać należy także zraszanie liści i kwiatów, gdyż na zamoczonych liściach częściej rozwijają się choroby. Najlepiej podlewać róże od dołu.

Nawożenie róż

Do prawidłowego wzrostu i kwitnienia w sezonie, konieczne jest też nawożenie roślin. Najlepsze nawozy to nawozy naturalne – obornik, jednak nie świeży, a rozkładający się przynajmniej przez 6 miesięcy. Do nawożenia róż używamy również kompostu. Do wyboru mamy również gotowe nawozy do róż, najlepiej wybrać wieloskładnikowe bezchlorkowe z mikroelementami. W sprzedaży dostępne są specjalnie przygotowane nawozy zawierające azot, fosfor i potas oraz mikroelementy tj. żelazo lub magnez, które są niezbędne do rozwoju roślin, a których brakuje w glebie. Stosując nawozy należy przestrzegać zaleceń producentów, gdyż nadmiar jest równie niekorzystny co niedobór. Nie należy sypać nawozu na pędy lub liście.

Róże nawozimy od połowy marca do końca lipca. Dłuższy okres nawożenia to dłuższa wegetacja, a to z kolei może być przyczyną przemarznięcia róż.

Przycinanie róż

Kiedy wszystkie kwiaty przekwitną, można przyciąć pędy do wysokości ok. 50 cm, nie więcej, gdyż pędy mogą przemarznąć i wiosną nie pozostanie nic do obcięcia. Chore i zdziczałe pędy usuwamy przez cały sezon. Jednak właściwe cięcie robimy na wiosnę. Nie robimy tego przed zimą, aby nie narazić roślin na przemarznięcie.

Jak zabezpieczyć róże przed zimą

Aby zabezpieczyć róże przed zimą, większości odmian i gatunków wystarczy usypanie kopczyka z ziemi, który wiosną zostanie rozsypany.  Te, które potrzebują dodatkowej ochrony, można zabezpieczyć agrowłókniną lub słomą. Nie utrudniają one oddychania roślinom, przepuszczają światło słoneczne, jednocześnie chronią przed mrozem. Tak pielęgnowane róże będą nas cieszyły w kolejnym roku.

Artykuł powstał we współpracy z Szkółką Róż Słaro – https://www.roze-slaro.pl/ , która działa na rynku od ponad 30 lat i oferuje szeroki wybór sadzonek róż.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button