Suplementacja roślin uprawnych mikro- i makroelementami jest niezbędna do zapewnienia im optymalnych warunków rozwoju. Celem nawożenia jest takie ukształtowanie środowiska glebowego, które będzie najlepiej zaspokajało potrzeby konkretnego gatunku. Nawozy mają ponadto stymulować kształtowanie cech, takich jak odporność na suszę, szkodniki, choroby czy wyleganie oraz podnosić plenność. Zobacz, jak je stosować i dlaczego warto.
Spis treści
Typowe techniki nawożenia i ich znaczenie
Każda roślina uprawna ma konkretne i indywidualne potrzeby pokarmowe. Ponadto, wybierając ją na plantację, rolnik oczekuje konkretnych plonów o jak najwyższej wartości użytkowej. Stosując odpowiednio dobrane nawozy rolnicze czy ogrodnicze, można stymulować rośliny, uprawiając np. buraki o wysokiej zawartości cukru czy ziemniaki o dużym procencie skrobi. Zwiększanie podaży mikro- i makroelementów w glebie może się odbywać na kilka sposobów:
- doglebowo – przez aplikację preparatu do gleby jeszcze przed zasianiem lub wysadzeniem roślin,
- dolistnie – przez rozpylenie preparatu na rośliny w różnym stadium ich rozwoju,
- metodą fertygacji – przez aplikowanie preparatów wraz z wodą w procesie nawadniania roślin.
Każda z przedstawionych metod wymaga stosowania innych preparatów. Ich dobór dotyczy nie tylko składu, który powinien odzwierciedlać potrzeby plantacji, ale też formy fizycznej. Nie oznacza to jednak, że do oprysków można stosować wyłącznie nawozy płynne. Producent nawozów firma ADOB oferuje też specjalne granulaty przeznaczone do sporządzania roztworów o pożądanym stężeniu. Przykładem jest jednoskładnikowy nawóz do pomidorów w formie lekkiego granulatu stosowanego między innymi w fertygacji.
Kiedy warto stosować nawożenie dolistne
Nawożenie dolistne ma tę przewagę nad innymi metodami, że aplikowane składniki są dostępne dla rośliny niemal natychmiast. Jednocześnie w przypadku nawożenia doglebowego są transportowane od korzeni do wszystkich części rośliny, a nie tylko w miejsca, w których nawóz ma kontakt z blaszką liścia czy łodygą. Dlatego do przygotowania gleby i wspomagania rozwoju częściej wybiera się nawożenie doglebowe, podczas gdy opryski mają charakter uzupełniający i interwencyjny.
W zaawansowanym stadium rozwoju liści w przypadku niektórych gatunków oprysk czy fertygacja są lepszym wyborem. Np. nawożenie dolistne kapusty jest o wiele efektywniejsze tą metodą z uwagi na to, że rozłożyste liście utrudniają dostęp nawozu do gleby i jego wchłanianie przez korzenie. Dolistnie można też prowadzić nawożenie buraków preparatami wieloskładnikowymi takimi jak Basfoliar® 2.0 36 Extra czy inne nawozy ADOB.
Nawożenie dolistne – optymalne warunki oprysków
Stosowanie nawozów dolistnych niesie za sobą pewne ograniczenia. Nawet najwyższa dokładność w ich aplikowaniu na wybranych fragmentach plantacji (przykł. rolnictwo precyzyjne) nie gwarantuje maksymalnej efektywności. Dlatego, w celu jej poprawy niezbędne jest ograniczenie do minimum działania czynników środowiskowych.
Przykładowo stosując interwencyjnie siarczan magnezu, należy wybrać odpowiednią porę i warunki pogodowe. Zalecane jest opryskiwanie około godziny 21:00, ze względu na najlepszą wilgotność powietrza (60-80%). Temperatura nie powinna być wyższa niż 15-16°C. Nie należy też wykonywać oprysków podczas deszczu i silnego wiatru.