Lawenda – kiedy i jak ją przycinać?

Lawenda to wyjątkowa roślina o oszałamiającym zapachu. Oprócz funkcji dekoracyjnych ma wiele cennych właściwości: uspokaja, pomaga zasypiać i walczyć ze stresem. Może odstraszać niektóre gatunki owadów, np. komary. Jak pielęgnować lawendę, aby zachwycała bujnymi kwiatami w kolejnym sezonie? Z pewnością sprzyja temu właściwe przycinanie. Kiedy i jak przycinać roślinę, aby mieć wyjątkowy ogród? Nie bój się cięcia lawendy! 

Lawenda pochodzi z regionu Morza Śródziemnego, głównie z Francji, Hiszpanii, Andory i Włoch. W czasach starożytnych uprawiana była w celach dekoracyjnych oraz służyła do wytwarzania kosmetyków i leków. W tamtym okresie stosowano ją również jako dodatek do miodu. Z lawendy produkowano olejek do kąpieli. Mamy pamiątki po tych czasach: słowa „lavo” czy „lavare” w języku łacińskim oznaczają myć się lub kąpać.

Lawenda przycinanie

W Polsce lawendę uprawia się głównie w ogrodach oraz doniczkach. Jeśli poświecisz jej odpowiednią ilość czasu i zapewnisz właściwe warunki wegetacji, roślina odwdzięczy się pięknym kwiatostanem oraz mocnym zapachem. Przecież lawenda pełni nie tylko funkcję ozdobną. Gdy zasuszysz jej gałązki, możesz kwiatkami wypełnić woreczki zapachowe, by włożyć je do szafy.

Kwiaty lawendy mają barwę jasnofioletową, fioletowo-niebieską, różową, a nawet białą. Lawenda kwitnie od czerwca do października. Roślina ma zwarty pokrój krzaczastej kępy i wyrasta w zależności od odmiany nawet do 70 cm. Dobrze czuje się na ciepłych, słonecznych stanowiskach, osłonięta przed mroźnym oraz silnym wiatrem. Najlepiej rośnie w glebie dobrze przepuszczalnej, wapiennej lub lekko kamienistej, z drobnym żwirkiem czy grysem.

Kiedy przycinać lawendę

Regularny kształt zawdzięcza jednak właściwemu przycinaniu, które zapobiega zdrewnieniu pędów oraz odmładza roślinę. Jak twierdzą specjaliści, pierwsze przycinanie lawendy powinniśmy przeprowadzić tuż po posadzeniu. Młode krzewy można wtedy skrócić nawet o połowę. Z reguły lawendę przycina się dwa razy do roku: wiosną (pod koniec marca) i latem (w lipcu i sierpniu), a jeśli nie robiliśmy tego wiosną, także jesienią (w połowie września). Przycinanie lawendy latem rozpoczynamy zaraz po zakończeniu kwitnienia. Roślina w zależności od gatunku i odmiany kończy kwitnienie w lipcu lub w sierpniu, najpóźniej we wrześniu.

Lawendę powinno się przycinać regularnie, dzięki czemu utrzymamy roślinę w dobrej formie, czyli będzie bujnie rosnąć i zachwycać obfitymi kwiatostanami. Odpowiednie cięcie ułatwia formowanie krzewu. Mrozoodporne odmiany mogą w ten sposób tworzyć odrosty, które już w kolejnym roku pokryją się kwiatami. Lawendy przycinanie pozwala też zadbać o jej pokrój. Roślina sama w sobie może być nieco niesforna, a cięcia usuną zaplątane pędy.

Zbyt mocno przycięte łodygi

Przycinanie lawendy wiosną należy przeprowadzić w odniesieniu do tych roślin, które nie były przycinanie jesienią (i odwrotnie). Celem zabiegu jest zachowanie pokroju rośliny oraz uniknięcie tzw. łysych gniazd, czyli miejsc, gdzie nie rosną gałęzie. Przy cięciu wiosennym należy uważać na pączki kwiatów. Jeśli je uszkodzimy, będziemy mieć słabsze kwitnienie. Roślinę przycina się jedną do dwóch trzecich długości pędów. Nigdy nie ścinaj zdrewniałych łodyg poniżej liści. Trzeba zostawić nieco świeżych zielonych liści na wszystkich łodygach, gdyż zbyt mocno przycięte łodygi nigdy nie odrosną.

Specjaliści radzą, aby cięcia jesienne wykonywać w ciepły i bezdeszczowy dzień. Należy przycinać tylko młode, zielone pędy. W wyniku usunięcia zdrewniałych łodyg lawenda będzie trudniej się rozkrzewiać oraz będzie podatna na choroby. Regularne przycinanie lawendy sprzyja wzrostowi korzeni, zwłaszcza w miesiącach zimowych.

Jak przycinać lawendę

Przycinanie należy wykonać elektrycznym trymerem lub ostrym sekatorem na jednej trzeciej wysokości. Zmusi to lawendę do ponownego i bujnego wzrostu. Odpowiednie przycinanie sprawi, że lawenda będzie produkowała więcej kwiatów i liści oraz będzie zdrowsza i piękniejsza. Po przycięciu podlej glebę wokół rośliny wodą wzbogaconą o płynny nawóz.

Formowanie lawendy zaczynamy tuż po posadzeniu poprzez skrócenie młodych pędów o połowę. Pozwoli to na rozwój nowych u podstawy rośliny. W kolejnych latach lawendę przycinamy po kwitnieniu, usuwając zasychające kwiatostany. Zachowaj ostrożność podczas cięcia, aby przypadkowo nie odciąć lub nie odłamać nowych liści i pędów. Postaraj się, aby cięcie było jak najbliżej nowych pąków liściowych. Nigdy nie przycinaj lawendy poniżej zielonego pędu, gdyż roślina nie odrośnie ze starego drzewa.

Skracamy nawet o połowę

Jeśli w poprzednim sezonie zapomniałeś o przycinaniu lawendy, może się zdarzyć, że rozrośnie się do dużych rozmiarów, a jej kształt będzie nieregularny. Przestaje wtedy wydawać nowe kwiaty, ma zdrewniałe pędy i atakują ją szkodniki. W takim przypadku niezbędne jest cięcie odmładzające najlepiej wiosną lub tuż przed zimą.

Jeśli roślina ma zalążki nowych liści na zdrewniałych łodygach, możemy mocno przyciąć lawendę do dołu, pozostawiając tylko gałązki z małymi pędami. Oczyszczamy lawendę z suchych liści i przekwitłych kwiatów, a następnie skracamy nawet o połowę długości. Uwaga, cięcie odmładzające należy przeprowadzić co kilka lat.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button