Jak wykorzystać płyty chodnikowe w ogrodzie?

Ścieżki w ogrodzie pełnią bardzo praktyczną funkcję. Wykorzystujemy je do oddzielenia przestrzeni zielonych oraz do wygodnego przemieszczania się w terenie. Jednak mogą one również wizualnie podkreślić charakter domu oraz przestrzeń wokół niego.

Płyty chodnikowe z betonu idealnie sprawdzają się w ogrodzie. Mogą być wykorzystane do ułożenia ścieżek lub w formie dekoracyjnej czy oddzielającej różne przestrzenie. Beton to materiał bardzo plastyczny. Obecnie wykonuje się z niego nie tylko kostkę brukową, płyty chodnikowe czy krawężniki, ale również inne dekoracyjne elementy przestrzeni zielonych. Projektując ogród czy też organizując nawierzchnię wokół domu, można wykorzystać wiele elementów betonowych w podobnej stylizacji, aby podkreślić określony charakter nieruchomości. Płyty chodnikowe są bardzo praktyczne, mogą być układane w różnych aranżacjach, a do tego są bardzo wytrzymałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Jak zaaranżować ścieżki w ogrodzie?

Płyty chodnikowe można zastosować wszędzie tam, gdzie planujemy ruch pieszy. Są one przeznaczone do utwardzania ścieżek, tarasów, strefy wejścia, placów w ogrodzie, można z nich stworzyć również wygodne schodki. Dowiedz się więcej na  https://www.bruk-bet.pl/produkty/plyty-chodnikowe-krawezniki/plyty-chodnikowe.

Pyty chodnikowe idealnie sprawdzają się jako element nowoczesnej architektury ogrodowej. Ich duże formaty i regularne kształty bardzo dobrze pasują do przestrzeni o minimalistycznym charakterze. Dodatkowo świetnie komponują się z roślinnością zieloną, jak również z innymi betonowymi elementami dekoracyjnymi.

Projektowanie ścieżek ogrodowych wyłożonych płytami chodnikowymi może zostać wykonane na dwa sposoby. Mogą one zostać ułożone w pewnej odległości na przemian z trawnikiem lub żwirem. Można również zaaranżować je jako ciąg płyt tworzących jednolitą powierzchnię.

Jaka podbudowa pod płyty chodnikowe?

Niezależnie od sposobu układania płyt chodnikowych pod każdą nawierzchnię musi zostać położona podbudowa. Jest to związane z tym, że układane elementy są ciężkie. Z tworzonej powierzchni należy usunąć kilkunastocentymetrową warstwę ziemi. Następnie wykonać podbudowę. Powinny znaleźć się tam dwie warstwy: wypełniająco-wyrównująca (piasek 10-15 cm) oraz utrzymująca (mieszanka piasku i betonu o grubości 3-4 cm). Im warstwa podbudowy będzie grubsza, tym stabilniejsza będzie stworzona nawierzchnia.

Podczas układania płyt chodnikowych w ogrodzie można wykorzystać obrzeża lub stworzyć krawędzie z kamyków ozdobnych. Dodatkowo układając duże elementy nawierzchni, warto pamiętać o zachowaniu odstępów pomiędzy poszczególnymi płytami.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button