Ścieżki w ogrodzie pełnią bardzo praktyczną funkcję. Wykorzystujemy je do oddzielenia przestrzeni zielonych oraz do wygodnego przemieszczania się w terenie. Jednak mogą one również wizualnie podkreślić charakter domu oraz przestrzeń wokół niego.
Płyty chodnikowe z betonu idealnie sprawdzają się w ogrodzie. Mogą być wykorzystane do ułożenia ścieżek lub w formie dekoracyjnej czy oddzielającej różne przestrzenie. Beton to materiał bardzo plastyczny. Obecnie wykonuje się z niego nie tylko kostkę brukową, płyty chodnikowe czy krawężniki, ale również inne dekoracyjne elementy przestrzeni zielonych. Projektując ogród czy też organizując nawierzchnię wokół domu, można wykorzystać wiele elementów betonowych w podobnej stylizacji, aby podkreślić określony charakter nieruchomości. Płyty chodnikowe są bardzo praktyczne, mogą być układane w różnych aranżacjach, a do tego są bardzo wytrzymałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne.
Jak zaaranżować ścieżki w ogrodzie?
Płyty chodnikowe można zastosować wszędzie tam, gdzie planujemy ruch pieszy. Są one przeznaczone do utwardzania ścieżek, tarasów, strefy wejścia, placów w ogrodzie, można z nich stworzyć również wygodne schodki. Dowiedz się więcej na https://www.bruk-bet.pl/produkty/plyty-chodnikowe-krawezniki/plyty-chodnikowe.
Pyty chodnikowe idealnie sprawdzają się jako element nowoczesnej architektury ogrodowej. Ich duże formaty i regularne kształty bardzo dobrze pasują do przestrzeni o minimalistycznym charakterze. Dodatkowo świetnie komponują się z roślinnością zieloną, jak również z innymi betonowymi elementami dekoracyjnymi.
Projektowanie ścieżek ogrodowych wyłożonych płytami chodnikowymi może zostać wykonane na dwa sposoby. Mogą one zostać ułożone w pewnej odległości na przemian z trawnikiem lub żwirem. Można również zaaranżować je jako ciąg płyt tworzących jednolitą powierzchnię.
Jaka podbudowa pod płyty chodnikowe?
Niezależnie od sposobu układania płyt chodnikowych pod każdą nawierzchnię musi zostać położona podbudowa. Jest to związane z tym, że układane elementy są ciężkie. Z tworzonej powierzchni należy usunąć kilkunastocentymetrową warstwę ziemi. Następnie wykonać podbudowę. Powinny znaleźć się tam dwie warstwy: wypełniająco-wyrównująca (piasek 10-15 cm) oraz utrzymująca (mieszanka piasku i betonu o grubości 3-4 cm). Im warstwa podbudowy będzie grubsza, tym stabilniejsza będzie stworzona nawierzchnia.
Podczas układania płyt chodnikowych w ogrodzie można wykorzystać obrzeża lub stworzyć krawędzie z kamyków ozdobnych. Dodatkowo układając duże elementy nawierzchni, warto pamiętać o zachowaniu odstępów pomiędzy poszczególnymi płytami.