Hosty-Funkie – ozdobne rośliny nie tylko do ogrodu skalnego

Piękne ozdobne liście są coraz częściej spotykane w ogrodach. Wiele osób zastanawia się, czym są te unikalne rośliny. Jest to bowiem funkia, która nazywana jest także hostą. Co warto wiedzieć o uprawie tych roślin i dlaczego warto je mieć w swoim ogrodzie?

Charakterystyka funkii

Jest to ozdobna bylina, która co prawda nie wykształca pięknych i okazałych kwiatów, jednak swój urok zawdzięcza unikalnym liściom. Niekiedy liście te potrafią przybierać nawet różne kolory.

Kwiat ten pochodzi tak naprawdę z Chin i Korei. W tamtych rejonach można spotkać ją praktycznie na każdym kroku.

Hosta to dość popularna roślina w polskich ogrodach, gdyż jest ona przede wszystkim niezwykle prosta w uprawie. Nie groźne są jej niskie temperatury, susza czy szkodniki. Funkia charakteryzuje się przede wszystkim niezwykle dużymi liśćmi, które mogą byc różnobarwne.

Sadzenie hosty w ogrodzie

Hosty tak naprawdę urosną w każdym miejscu w ogrodzie. Mają one niewielkie wymagania odnośnie stanowiska. Można sadzić je w grupach, gdyż to właśnie wtedy tworzą najpiękniejsze widoki.

Funkia urośnie w każdym miejscu, jednak zdecydowanie najlepiej czuje się w glebie żyznej i przepuszczalnej. Preferuje także stanowiska stale lekko wilgotne o lekko kwaśnym odczynie.

Niektóre gatunki dobrze czują się w miejscach lekko zacienionych, dlatego warto sadzić je pod drzewami. Delikatne zacienienie powoduje, że liście mają bardziej intensywne kolory.

Hosta wygląda bardzo efektownie na skalniaku i też dobrze się tam czuje. Wielu ogrodników sadzi hosty pod krzewami iglastymi. Jak najbardziej mogą tam rosnąć, jednak warto pamiętać o tym, że iglaki to gatunki dość ekspansywne, które zabierają wodę innym roślinom. Posadzone pod nimi hosty trzeba regularnie podlewać, szczególnie w okresie suszy.

Jak sadzić hosty w doniczkach?

Hosty mogą rosnąć w większych donicach, czy to betonowych czy drewnianych. Świetnie czują się także w gazonach.

Przed sadzeniem warto pamiętać o tym, aby na spód doniczki, której dno jest zakryte, wysypać warstwę kamyków czy keramzytu. W ten sposób stworzy się drenaż, który zapobiegnie gromadzeniu się wody w ziemi.

Funkia to roślina, która dość szybko się rozrasta, dlatego do doniczki nie należy sadzić wielu okazów. W małe donice najlepiej wsadzić jedną roślinę. W ten sposób będzie ona miała wystarczająco dużo miejsca na rozkrzewienie się.

Nie bez znaczenia jest jakość sadzonek hosty. Dobrej jakości sadzonki hosty, które można kupić tutaj https://cebule-kwiatowe.pl/hosta-funkia/, to gwarancja, że roślina ta będzie pięknie rosła przez wiele sezonów.

Kiedy sadzimy funkie?

Hosta to roślina, którą można sadzić tak naprawdę przez cały okres wegetacyjny. Najczęściej sadzi się ją jednak wiosną i jesienią.

Jeśli chodzi o wiosenne nasadzenia, to warto poczekać z nimi do momentu, aż minie ryzyko wystąpienia późnych przymrozków, które mogłyby źle wpłynąć na młode sadzonki. Warto pamiętać o odpowiednich odstępach między sadzonkami.

Niektóre gatunki nie osiągają dużych rozmiarów, dlatego też można sadzić je w odstępach około 30 cm. Jednak większość odmian dość silnie się rozrasta, dlatego trzeba zapewnić im miejsce na spokojny wzrost.

W takim przypadku lepiej sadzić je co 60 centymetrów. Ziemia przed posadzeniem powinna zostać spulchniona. Można dodać do niej odrobinę humusu czy kompostu. Po posadzeniu, rośliny zaleca się dość intensywnie podlać.

Aby wilgoć na dłużej utrzymywała się w glebie, można wyłożyć wokół roślin dość grubą warstwę ściółki. W tym celu najlepiej wykorzystać korę sosnową, która dodatkowo zakwasi glebę.

Pielęgnacja hosty – jak dbać o hosty?

Funkie nie są trudne w uprawie. Trzeba zapewnić im jedynie dobre warunki do wzrostu i rozwoju. W okresie suszy funkie powinno się regularnie podlewać, jednak nie należy ich także zalać.

Roślina ta wypuszcza wiosną nowe listki, dlatego też warto w tym okresie delikatnie ją zasilić. Można wykorzystać w tym celu nawóz długodziałający lub kompost.

Funkia rośnie dość wolno. Piękne kształty osiąga dopiero po około 4 latach, dlatego trzeba uzbroić się tutaj w cierpliwość. Nawożenie tej rośliny przez cały okres wegetacyjny nie jest wskazane.

Popularne odmiany funkii

W sklepach ogrodniczych można znaleźć najróżniejsze odmiany funkii. Obecnie ogromną popularnością cieszy się funkia biała, która ma odrobinę większe wymagania niż inne gatunki. Nie lubi przesuszenia podłoża i preferuje kwaśną glebę.

Funkia niebieska wyróżnia się na tle innych liści, jednak wymaga miejsc zacienionych. Kolejną odmianą jest funkia olbrzymia, która rośnie bardzo szybko i osiąga naprawdę wielkie rozmiary.

Hosta sina posiada szaroniebieskie liście i osiąga nawet 50 cm wysokości. Ostatnią popularną odmianą jest funkia falista, której liście są niezwykle błyszczące.

Uprawa hosty w ogrodach jest niezwykle prosta. Warto pamiętać o tym, aby usuwać kwiatostany zaraz po przekwitnięciu. Prawdziwą ozdobą tej rośliny są liście, które mają piękne barwy przez cały sezon wegetacyjny.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button