Każdy, kto lubi majsterkować, powinien mieć do dyspozycji porządnej jakości stół stolarski. Jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Spis treści
Stół stolarki – must have każdego majsterkowicza
Stół stolarski, określany też jako warsztatowy, służy nie tylko do wykonywania różnego rodzaju pracy, co znacząco ułatwia jego stabilna powierzchnia. To jednocześnie bardzo dobre miejsce do przechowywania różnych narzędzi, zwłaszcza tych, których używa się regularnie, więc dobrze jak mamy je w pobliżu i nie musimy ich szukać, tracąc na to czas. Warto więc szukać stołów wyposażonych w liczne szufladki, schowki, przegródki. Pomogą uporządkować różne narzędzia i akcesoria.
Najważniejsze, aby stół stolarski charakteryzował się maksymalnym komfortem użytkowania, był funkcjonalny, ale też zapewniał bezpieczeństwo wykonywanych przy nim działań. To istotne zarówno dla profesjonalistów, jak i dla każdego majsterkowicza.
Stół stolarski – jaki wybrać?
Na rynku dostępnych jest wiele modeli stołów stolarskich, które różnią się między sobą pod kątem różnych parametrów – wielkości, materiału wykonania i dodatkowych funkcji. Każdy z nich ma zapewniać to, do czego został stworzony, czyli zapewnić idealną, funkcjonalną przestrzeń do wykonywania różnorodnych prac. Bardzo chętnie są kupowane stoły metalowe. Cenione są za wytrzymałą, stabilną konstrukcję. Inwestując w ten warsztatowy mebel, możemy być pewni, że posłuży on nam długo. Jest uniwersalny, przystosowany do użytku profesjonalnego, ale też do drobnych prac domowych.
Wybierając go, zwracajmy uwagę na to, co najważniejsze i o czym już wspomnieliśmy – najistotniejsza jest wielkość przestrzeni roboczej oraz ilość szufladek, w których umieścimy sprzęt i akcesoria. W przypadku stołu wykonanego z metalu cenne są namagnesowane powierzchnie, do jakich bez trudu przytwierdzimy różne elementy – gwoździe, śrubki, narzędzia metalowe itp. Do niektórych stołów dodaje się też tablicę narzędziową, dzięki której zawiesimy na niej różnego typu przybory.
Inne ważne parametry stołu
Bardzo ważne, by stół metalowy wykonany był z wysokiej jakości stali nierdzewnej, co chroni go przed wilgocią i korozją. Dobrze też ocenić, jak solidne są nóżki blatu. Warto sprawdzić, czy mają specjalne gumki, które uniemożliwiają zarysowanie podłogi, gdy będziemy przesuwać stół w inne miejsce. Oczywiście, blat musi być stabilny, łatwy w czyszczeniu i pielęgnacji. Co istotne, musi być łatwy do wymiany, gdy zajdzie taka potrzeba. Pamiętajmy, że możemy kupić modele wykonane z innych materiałów: drewna i tworzywa sztucznego, ale stoły metalowe zdecydowanie lepiej sprawdzają się w codziennej eksploatacji.
Kierując się podanymi w artykule wskazówkami, możemy być pewni, że wybierzemy wysokiej jakości stół stolarski.