Jak śpią Japończycy? Co przychodzi Ci do głowy, kiedy zaczynasz się nad tym zastanawiać? Odpowiedź, która ciśnie się na usta, to… „na podłodze”. Czy to prawda? I tak, i nie. Wszystko zależy od tego, co rozumiesz przez „podłogę”. Trzeba też pamiętać, że w domach w Kraju Kwitnącej Wiśni są różne tradycje. Są jednak cechy wspólne, którymi można zdefiniować łóżko japońskie. Dowiedz się więcej na ten temat!
Spis treści
Czym się wyróżnia łóżko japońskie?
Łóżko japońskie niejedno ma imię. Można jednak wskazać na pewne charakterystyczne wyróżniki, silnie związane ze specyfiką życia w tym azjatyckim kraju. Są to przede wszystkim:
- niska konstrukcja – im bliżej podłoża, tym lepiej. Nie oznacza to jednak, że każdy Japończyk śpi bezpośrednio na podłodze. Posłanie jest rozkładane na tradycyjnej macie tatami, która stanowi doskonałą izolację termiczną, lub też na klasycznej, drewnianej ramie.
- Naturalne materiały wykonania – w japońskiej sypialni nie ma miejsca na tworzywa sztuczne. Tu króluje styl eko: drewno, trawa igusa oraz słoma ryżowa to podstawowe materiały, z których się korzysta.
- Wysoka jakość – Japończycy przykładają uwagę do detali. Wszystko musi być idealnie harmonijne, co przekłada się na wewnętrzne wyciszenie.
Dlatego, jeśli myślisz o tym, żeby umieścić łóżko japońskie na poddaszu czy w klasycznej sypialni, kieruj się przede wszystkim powyższymi wskazówkami.
Jak zrobić łóżko japońskie?
Łóżko japońskie możesz przygotować na kilka sposobów – w zależności od swoich indywidualnych preferencji. Oto najlepsze dostępne opcje.
Opcja nr 1: futon na podłodze
Masz w sypialni ogrzewanie podłogowe, a podłoga jest pokryta drewnem lub innym ciepłym materiałem? W takim razie możesz pomyśleć o tym, aby umieścić futon japoński, specjalny materac, który stanowi podstawę posłania w Kraju Kwitnącej Wiśni, bezpośrednio na podłodze. – Jako baza do łóżka japońskiego bezpośrednio na podłodze powinien posłużyć nieco grubszy, „zachodni” futon, który zapewni lepszą izolację od podłoża, a przy tym jest odrobinę bardziej miękki i sprężysty od oryginału – podpowiada ekspert ze sklepu Futon.pl.
Opcja nr 2: futon na tatami
Wizja ułożenia materaca bezpośrednio na podłodze Cię przeraża? W takim razie sięgnij po dodatkową warstwę izolacyjną, jaką jest japońska mata tatami. Na łóżko dla jednej osoby wystarczy jedno tatami (wymiary wahają się między 70 a 100 x 200 cm). Jeśli planujesz zrobić łóżko japońskie dla dwóch osób, połącz tatami przy pomocy specjalnej drewnianej ramy. Dzięki temu maty nie rozsuną się.
Gotowe łóżko japońskie
Oczywiście chodzi o model wykonany z wysokiej jakości drewna – na przykład sosnowego lub bukowego. Mowa o specjalnych, niskich konstrukcjach, inspirowanych tradycyjnymi posłaniami z Japonii, ale z nowoczesnym twistem. Im prostsza i bardziej minimalistyczna rama, tym lepiej.
W ofertach dobrych sklepów znajdziesz łóżka japońskie o stałej konstrukcji, które montujesz raz na długi czas. Możesz również przyjrzeć się specjalnym ramom rozkładanym i składanym w mniej niż 5 minut. To opcja dla osób, które nie mogą przeznaczyć oddzielnego wnętrza na sypialnię, a marzą o spaniu na łóżku, a nie na kanapie. Połączenie takiej ramy z futonem to rozwiązanie idealne do małych mieszkań!
Jak widzisz, łóżka w stylu japońskim są bardzo zróżnicowane, a Ty możesz wybrać takie, które najlepiej wpisuje się w aranżację Twojego domu. Sprawdź koniecznie! Poznaj materace typu futon dostępne w sklepie https://futon.pl/oferta/futony