Nie rezygnuj z zachwycającego stołu do jadalni tylko dlatego, że nie ma do niego krzeseł w komplecie! Twój stół i krzesła nie muszą do siebie idealnie pasować. Ważne, by dobrze ze sobą współgrały w kwestii skali i stylu. Co jeszcze jest ważne podczas projektowania jadalni?
Oto wskazówki, co należy wziąć pod uwagę, dobierając krzesła do stołu, by aranżacja jadalni była spójna, a meble funkcjonalne.
Spis treści
Odpowiedni rozmiar krzesła do jadalni
Dokonanie dokładnych pomiarów jest kluczowym etapem projektowania wnętrz. Standardowa różnica wysokości między siedziskiem a blatem stołu powinna wynosić ok. 30 cm. Dzięki temu masz pewność, że będziesz mógł wygodnie wsunąć się krzesłem pod stół. Zwróć jednak uwagę na oskrzynię stołu. Jest to opcjonalny element mebla w postaci drewnianego panelu, który łączy nogi z blatem. Upewnij się, że będziesz mieć wystarczająco dużo miejsca na kolana.
Po wybraniu odpowiedniej wysokości będziesz mógł ustalić, ile krzeseł zmieści się wokół stołu. By swobodnie czuć się przy stole, przeznacz ok. 60 cm na każde siedzisko. Oczywiście w trakcie większych imprez lub spotkań rodzinnych możesz spróbować zmieścić więcej osób, jednak przyjmij jako standard ponad pół metra na jedną osobę, by móc bez przeszkód wsunąć się pod stół.
Wygodne krzesła do jadalni — tapicerowane czy drewniane?
Istnieje wiele czynników decydujących o doborze krzeseł do jadalni. Aranżacja wnętrza najczęściej opiera się na zasadniczej kwestii — wersji tapicerowanych i drewnianych. Oba rodzaje mają swoje zalety. Siedzisko, na którym nie żadnego materiału, jest niezwykle proste w utrzymaniu czystości. Może być łatwo wytarte, więc nie musisz się martwić o rozlane płyny. Zazwyczaj jest też węższe i łatwiej je dopasować do mniejszego stołu. Jeśli jednak uwielbiasz organizować długie, niespieszne przyjęcia, możesz wybrać wersję tapicerowaną, co będzie wygodniejsze dla Ciebie i Twoich gości.
Tkanina i wykończenie krzesła jadalnianego
Jesteś fanem eklektyzmu? Lubisz, gdy krzesła nie są z jednej serii, ale jednocześnie świetnie się uzupełniają? Pamiętaj jedynie o zasadzie łączenia. Siedziska nie muszą być identyczne, jednak muszą mieć jakiś wspólny element łączący, który sprawi, że będą się one uzupełniać. Możesz użyć różnych materiałów, ale postaraj się, aby łączył je jeden styl. Możesz też połączyć podobne odcienie drewna, ale przy różnych formach i kształtach. Na stronie AboutDecor możesz obejrzeć wszystkie krzesła naraz i wybrać te, które Twoim zdaniem kontrastują ze sobą, a jednocześnie mają pewną część wspólną. Jest to świetne rozwiązanie dla osób lubiących bawić się aranżacją wnętrz i odważne projekty architektury wnętrz.
Krzesła boczne i główne
Chcesz podkreślić rolę gospodarza w Twoim domu poprzez wizualny wyróżnik w postaci krzesła? Świetny pomysł! Główne siedzenie wyznaczy początek i koniec stołu. Biorąc pod uwagę, że jadalnie są często długie i wąskie, to krzesła, które wydają się cięższe, mocno podkreślają końce pokoju. Jest to też miejsce, gdzie zazwyczaj znajduje się najwięcej miejsca, więc nie musisz się ograniczać co do wielkości. Możesz też postawić na siedzisko, które posiada oparcie. Będzie to nie tylko atut stylistyczny, ale także niezwykle funkcjonalne rozwiązanie. Pamiętaj jednak, by odległość między blatem stołu a podłokietnikiem wynosiło min. 20 cm.
Osobowość w jadalni
Używamy naszych jadalni najczęściej wieczorami i przy specjalnych okazjach. Z tego powodu są one idealnym pomieszczeniem do wprowadzenia indywidualnych elementów, które nadadzą niepowtarzalny charakter. Ponieważ nie jest to pokój, z którego będziesz korzystać codziennie, możesz bawić się kolorem i wzorem nieco bardziej niż w innych pomieszczeniach. Krzesła są doskonałym sposobem na wprowadzenie niezwykłych wzorów, kształtów i kolorów. Przyciągnij wzrok i zaskocz swoich gości unikalnym wzorem lub intensywnym kolorem na krzesłach.