Zbiorniki na deszczówkę – dlaczego warto zbierać wodę deszczową?

Wykorzystanie wody deszczowej to rozwiązanie zarówno ekologiczne, jak i oszczędne. Warto zatem zaopatrzyć się w zbiornik na deszczówkę. Dlaczego?

Jak wspomniano, gromadzenie i odpowiednie zagospodarowanie deszczówką to nie tylko rozwiązanie ekologiczne, ale także wiążące się z dodatkowymi oszczędnościami. Aby jednak móc wodę deszczową magazynować, konieczne jest posiadanie odpowiedniego zbiornika. Warto zatem wiedzieć, dlaczego magazynowanie deszczówki to dobry pomysł i jaki zbiornik do tego celu wybrać.

Dlaczego warto magazynować deszczówkę?

Trudno jest sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie w gospodarstwie domowym bez wody. Służy ona m.in. do prania, spłukiwania toalet czy do podlewania kwiatów. Nie da się ukryć, że każde wykorzystanie wody do tych celów wiąże się z niemałym kosztem. Dlaczego zatem nie skorzystać ze sposobu umożliwiającego uzyskanie niemałych oszczędności na wodzie? Mowa tu oczywiście o wykorzystaniu deszczówki. Czy korzystanie z wody deszczowej to rzeczywiście dobry pomysł? Jak najbardziej tak i wynika to z kilku istotnych powodów. Przede wszystkim deszczówka jest czysta i pozbawiona drobnoustrojów. Pamiętać jednak trzeba, że dochodzi do jej zanieczyszczenia przy kontakcie z dachem czy rynnami. Dlatego powinna być filtrowana. Aby jednak w ogóle móc skorzystać z deszczówki, wcześniej należy zaopatrzyć się w odpowiedni zbiornik na deszczówkę.

Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?

Dziś dostępne są przede wszystkim dwa rodzaje zbiorników na wodę deszczową. Mowa tu podziemnych zbiornikach na deszczówkę oraz o naziemnych zbiornikach na deszczówkę. Te pierwsze dostępne są w różnych pojemnościach, jednak sporą popularnością cieszy się zwłaszcza zbiornik na deszczówkę 5000l. Taki zbiornik to dość spora beczka, która zakopywana jest pod ziemią. Co ważne, takie zbiorniki podziemne na deszczówkę dostępne są zarówno w formie podstawowej, jak i w wersji nieco bardziej zaawansowanej. W pierwszym przypadku zbiorniki znakomicie odprowadzają wodę z rynien. Natomiast w drugim, są one wyposażone dodatkowo w nowoczesne filtry i czujniki. Poza zbiornikami podziemnymi dostępne są również zbiorniki naziemne. Często określane są jako zbiorniki dekoracyjne na deszczówkę. Wyróżniają się mniejszą pojemnością w porównaniu do zbiorników podziemnych, a woda spływa do nich bezpośrednio z dachu. Najczęściej ustawiane są tuż przy elewacji budynku. Dlatego też zawsze cechują się bardzo estetycznym wyglądem. Dzięki temu taki zbiornik można idealne wkomponować w otoczenie.

Zbiorniki na deszczówkę – jaka wielkość będzie odpowiednia?

W celu określenia tego, jakiej wielkości zbiornik na deszczówkę sprawdzi się najlepiej, pod uwagę wziąć należy takie elementy jak maksymalna ilość wody, jaką jest się w stanie zgromadzić oraz wielkość i sposób jej wykorzystania. Aby obliczyć uzysk deszczówki, pod uwagę wziąć należy średnią wartość opadów w regionie, powierzchnię efektywną dachu, a także współczynnik materiałowy dachu. Przyjmuje się jednak, że naziemny zbiornik dekoracyjny lub podziemna beczka na deszczówkę o pojemności 5000 litrów w zupełności wystarczy. Oczywiście na sam zbiornik to nie wszystko. Konieczne jest jeszcze jego właściwe podłączenie do rynny. Tylko wówczas będzie można korzystać z wszystkich zalet zbiornika na deszczówkę.

 

Materiał zewnętrzny.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button