Źródła światła typu LED oferowane są właściwie w każdym możliwym rozmiarze. Do powszechnie stosowanych z pewnością należą modele LED E27. Czym charakteryzuje się sama technologia oświetleniowa tego rodzaju, jak i ten konkretny rodzaj żarówki?
Spis treści
Technologia LED – dlaczego warto?
Oświetlenie LED – a właściwie technologia LED – już na dobre zagościła w domach i biurach, zapewniając komfortowe oświetlenie przy wysokim poziomie energooszczędności. Sama nazwa LED jest skrótem od angielskiego określenia Light Emitting Diode, co oznacza diodę elektroluminescencyjną. W związku z tym, że w tego typu diodach nie znajduje się żarnik, źródeł światła opartych na tej technologii nie powinno zasadniczo nazywać się żarówkami. Jest to jednak pojęcie stosowane powszechnie i ułatwiające rozpoznawanie takich produktów w sprzedaży.
Charakterystyczne dla lamp czy też diod LED są takie właściwości, jak:
- wysoka energooszczędność (w porównaniu do wycofanych już z produkcji żarówek zużywają zaledwie 1/10 energii),
- żywotność – diody LED mogą pracować nawet do kilkudziesięciu tysięcy godzin, a w tym czasie nie odczujesz pogorszenia jakości w ich działaniu,
- natychmiastowa funkcjonalność – żarówki żarowe zwykle potrzebowały kilku chwil, by osiągnąć pełną moc oświetleniową, diody LED natomiast uruchamiają się natychmiast po włączeniu.
Kolejną zaletą diod elektroluminescencyjnych jest ich wszechstronność. Obecnie produkowane są modele w wielu kształtach, z możliwością zmiany koloru czy ściemnienia. Bez trudu znaleźć można także żarówki LED mocowane na wybranym gwincie.
Co oznacza E27 w żarówce LED?
Oznaczenia literowe i liczbowe na źródłach światła odnoszą się do rodzaju trzonka wykorzystanego w danej żarówce. Dioda LED E27 będzie zatem zamontowana na gwincie określanym potocznie jako „duży gwint” lub „normalny gwint”. Można z dużą pewnością stwierdzić, że jest to jeden z najpopularniejszych i najczęściej spotykanych trzonków. Pasuje do większości modeli lamp domowych, głównie tych sufitowych czy stojących.
Oznakowanie liczbowe – żarówki LED E27 – związane jest ze średnicą zastosowanego gwintu. Wynosi ona, jak zapewne nietrudno zgadnąć, 27 milimetrów. Co jednak oznacza litera E? W tym miejscu warto przyjrzeć się bliżej rodzajom trzonków, stosowanych w przemyśle oświetleniowym.
Do najpopularniejszej grupy gwintów należą gwinty Edisona, które są w związku z nazwiskiem wynalazcy oznaczane literą „E”. Takie trzonki mają zarys kołowy, przywołujący na myśl spiralne gwintowanie śrubek. To wyjątkowo charakterystyczne rozwiązanie, a jednocześnie zapewniające wygodne i bezpieczne wymienianie zużytych żarówek. Konieczne jest bowiem wkręcenie lub wykręcenie źródła światła z oprawy lampy. Należy jedynie pamiętać o ustawieniu diody LED prostopadle względem oprawki i delikatnie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara wkręcić gwint na swoje miejsce.
Diody LED nie nagrzewają się w trakcie pracy, zatem ewentualnej wymiany żarówki E27 możesz dokonać niemal natychmiast po wyłączeniu oświetlenia. Tradycyjne żarówki były pod tym względem niebezpieczne – nie tylko nagrzewały się do wysokich temperatur, ale też produkowane były z bardzo kruchego, cienkiego szkła. Ryzyko lekkiego oparzenia palców lub pęknięcia samej żarówki było dość duże.
O czym pamiętać przy zakupie LED E27?
Chociaż szerokość gwintu w diodzie LED E27 jest znana i pasuje do wielu lamp montowanych w domach czy biurach, musisz pamiętać o tym, by wybierać żarówki pasujące do opraw także kształtem swojej górnej części. To dość powszechny błąd – diody E27 są wyjątkowo popularne, przez co też producenci oferują ją w wielu wzorach. A duża, okrągła żarówka LED typu bańka może zwyczajnie nie zmieścić się w wąskiej, na przykład kinkietowej oprawie.
Na szczęście cena lamp LED E27 nie jest wysoka. Dzięki upowszechnieniu się samej technologii, jak i dużej popularność gwintów w tym rozmiarze, estetyczne i energooszczędne „żarówki LED” kupisz nawet za kilkanaście złotych. Czasami warto dopłacić i wybrać diodę sterowaną specjalnym pilotem, dzięki któremu bez wstawania z kanapy zmienisz intensywność oświetlenia, a nawet jego barwę!
Materiał promocyjny, przygotowany przy udziale partnera serwisu.