Zamiokulkas – jak uprawiać go w swoim domu?

Kwiaty doniczkowe są coraz popularniejsze. Ich uprawę propagują liczne instagramerki, celebryci oraz miłośnicy ogrodnictwa. Na wielu portalach wnętrzarskich i ogrodniczych można znaleźć setki inspiracji dotyczących sadzenia kwiatów doniczkowych i ich uprawy w domowym zaciszu. W ostatnim czasie modny jest zamiokulkas, którego poszukują zwłaszcza osoby mające niewiele czasu na pielęgnację roślin. Dowiedz się więcej o zamiokulkasie i jego wymaganiach.

Zamiokulkas – co to za roślina?

Zamokulkas pochodzi z Tanzanii i Zanzibaru, gdzie rośne w naturze w niesprzyjających warunkach. Suchy, podrównikowy klimat sprawia, że jest to wyjątkowo odporna roślina. Jej uprawa jest dzięki temu wyjątkowo prosta, gdyż kwiat dobrze znosi nawet długą suszę i brak światła.

Zamiokulkas jest określany mianem żelaznej rośliny. Kwiat wyróżnia się grubymi liśćmi, które wyrastają bezpośrednio z podziemnych kłączy. Roślina nie ma pnia, ani łodyg. W naturze osiąga nawet do 100 cm wysokości, mimo że rośnie dość wolno. W uprawie w warunkach domowych zamiokulkas zwykle ma do 60 cm, jednak przy sprzyjających okolicznościach jest wyższy.

Roślina przypomina nieco palmę, choć nie w tak dużym stopniu jak inne kwiaty doniczkowe rodem z Afryki. Na grubych pędach żelaznej rośliny wyrastają ciemnozielone liście o skórzanej fakturze. Młodsze rośliny bywają niekiedy jaśniejsze.

Zamiokulkas – roślina domowa o niewielkich wymaganiach

Rośliny doniczkowe takie jak zamiokulkas są lubiane przez osoby, które często przebywają poza domem. Zamiokulkas jest odporny na niekorzystne warunki uprawy. Kwiat dobrze znosi suszę, lecz nadmiar wody jest dla niego szkodliwy. Optymalnie podlewa się go raz na tydzień niewielką ilością wody. Częstsze podlewanie prowadzi do gnicia kłączy i zahamowania wzrostu rośliny. W wodzie do podlewania warto rozpuścić nieco nawozu wieloskładnikowego. Składniki odżywcze w nim zawarte zasilą glebę, w której posadzono zamiokulkasa. Dzięki temu kwiat doniczkowy będzie wyższy i być może zakwitnie. Ilość nawozu powinna wynosić maksymalnie połowę zalecanej dawki dla innych kwiatów doniczkowych.

Zamiokulkas powinien rosnąć w temperaturze pokojowej. Optymalna temperatura dla tej rośliny wynosi 22-25 stopni Celsjusza. Zimą nie powinna spadać poniżej 15-18 stopni C. Roślina toleruje wahania temperatury jedynie w niewielkim stopniu, dlatego nie wolno narażać jej na wychłodzenie. Pędy, z których wyrastają liście, zaczną chorować i gnić, jeśli nie zapewni się roślinie ciepła.

Zamiokulkas nie powinien być wystawiany na ostre słońce. W naturze rośnie w cieniu wyższych gatunków, dlatego referuje rozproszone, łagodne światło. Należy regularnie obracać doniczkę, by osłonić zamiokulkasa przed promieniami słonecznymi. Dodatkowo obracanie donicy zapobiegnie wykręcaniu pędów tylko w jedną stronę.

Żelazna roślina preferuje dość suche, luźne podłoże o wysokim stopniu przepuszczalności wody. Przesuszenie podłoża nie wpływa na wzrastanie zamiokulkasa. Bardziej szkodzi mu zbyt częste podlewanie – nadmierne parowanie wody sprawia, że liście gniją, a na podziemnych kłączach rozwijaj się pleśnie i grzyby. Przepuszczalne podłoże dodatkowo powinno być kwaśne. Optymalne pH wynosi 4,5-5,5. W Polsce poleca się sadzenie kwiatu np. w torfie. W przypadku przesadzania dobrze jest pozostawić na dnie donicy kilka centymetrów wolnej, luźnej gleby zmieszanej ze żwirem. Dzięki niej zapobiegnie się gromadzeniu wody. Obowiązkowo w dnie doniczki powinno się wykonać otwory.

Jak uprawiać zamiokulkas w jasnych pomieszczeniach? Ze względu na to, że zamiokulkas preferuje rozproszone światło, nie powinno się ustawiać go bezpośrednio na parapecie. Roślina lepiej czuje się w ciemniejszym kącie pokoju lub na półce, którą zasłania wisząca lub stojąca szafka. W słabiej doświetlonych wnętrzach żelazny kwiat można ustawić w dowolnym miejscu.

Jeśli chodzi o wilgotność powietrza, nie trzeba z nią przesadzać. Wysoki stopień wilgotności powietrza w pomieszczeniu preferują wyłącznie kwiaty doniczkowe pochodzące z równikowej dżungli. Zamiokulkas woli nieco suchszy klimat, jaki panuje na Zanzibarze.

Jak zebrać sadzonki liściowe zamiokulkasa?

Zamiokulkas w naturze rozmnaża się przez kwiaty, które wydają nasiona. W domowych warunkach roślina kwitnie niezmiernie rzadko, dlatego rozmnaża się ją za pomocą sadzonek liściowych. Liść odcina się, zachowując jak najdłuższy ogonek. Następnie wkłada się go do ukorzeniacza lub niskiej szklaneczki napełnionej wodą. Liść powinien pozostać w wodzie do czasu aż puści korzenie i te osiągnąć długość około 3 cm. Trwa to od tygodnia do kilku tygodni. Następnym krokiem jest posadzenie zamiokulkasa do gleby.

Sadzonka powinna zostać umieszczona w donicy pod niewielkim kątem. Gdy się przyjmie, wskazane jest jej lekkie wyprostowanie, by prawidłowo ukorzeniła się w doniczce i zaczęła rosnąć w górę.

Sadzonki liściowe można pobierać z zamiokulkasa przez cały rok, jednak najlepszy czas na tworzenie sadzonek jest w okresie wiosenno-letnim. To właśnie wtedy kwiat wypuszcza nowe liście, które są odpowiednim materiałem do rozmnażania rośliny.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button