Zabezpieczenie przed wilgocią – zacznij od podstaw

Mało który element budowy domu jest równie ważny, jak odpowiednie zabezpieczanie przed wilgocią, która może do niego wniknąć. Raz, że wywołuje ona realne szkody i dyskomfort mieszkańców. Dwa, że akurat ten element jest ciężki do naprawienia na późniejszych etapach, chociaż oczywiście nie jest to niemożliwe. Dotyczy to zarówno fundamentów, jak i innych elementów budynku, jak tarasy, balkony czy dachy. Jaką wybrać hydroizolację i o czym pamiętać na etapie wykonawstwa? Podpowiadamy.

Czynnik decydujący – podłoże

O tym, jaka powinna być zastosowana izolacja fundamentów, decyduje podłoże, na którym ma być posadowiony budynek. Dodajmy tu przy tym, że rozpoznanie podłoża nie powinno leżeć jedynie w gestii inwestora. Nie ma on przecież koniecznej w tym zakresie wiedzy, a kierować może się np. chęcią zaoszczędzenia. Tym bardziej że poziom wód gruntowych widoczny w momencie powstawania wykopów pod fundamenty nie musi być taki, jakiego można się spodziewać w następnych latach. Stąd też w tej sprawie zdać się najlepiej na profesjonalistów. W dziedzinie, jaką jest izolacja fundamentów, Wrocław i okolice to rejon działalności sprawdzonego wykonawcy, firmy Magnat. Jakie mogą więc być rodzaje hydroizolacji w zależności od podłoża?

  • Izolacja lekka, polegająca na zabezpieczeniu ścian fundamentowych i ław. Wykonuje się ją w przypadku, gdy grunty są przepuszczalne, ewentualna wilgoć, np. wody odpadowe, odprowadzane są więc w głębsze warstwy grunty w sposób naturalny.
  • Izolacja średnia wykonywana jest na gruntach, na których wody opadowe nie są szybko odprowadzane w głębsze warstwy i mogą zalegać przy ławach i ścianach fundamentowych. To grunty gliniaste, spoiste. Ten nadmiar wilgoci nie musi mieć charakteru stałego, a np. pojawiać się przy znacznych opadach – to przesłanka wystarczająca, by zastosować hydroizolację typu średniego.
  • Ostatnim rodzajem jest już izolacja nie przeciwwilgociowa, a przeciwwodna, ciężka. To przypadek wymagający bardzo dużej staranności wykonawcy, którego lepiej nie powierzać typowej firmie budowlanej, a zwrócić się do takiej, która specjalizuje się w izolacji fundamentów. Izolacja ciężka jest bowiem konieczna w przypadkach, kiedy wody gruntowe stale utrzymują wysoki poziom czy też przy podłożu wilgotnym. Budowa w takich warunkach jest technicznie możliwa, ale jej powodzenie zależy od profesjonalizmu wykonawcy.

Izolacja przeciwwilgociowa lub przeciwwodna dotyczy powierzchni poziomych oraz pionowych. Muszą być nią objęte ławy, płyta oraz ściany fundamentowe. Co w przypadku, gdy hydroizolacja będzie dobrana niewłaściwie lub błędnie wykonana?

Skutki przenikania wilgoci

Niewłaściwa izolacja jest równa temu, że do ścian fundamentowych, płyty, ewentualnego podpiwniczenia oraz również wyżej, do pomieszczeń mieszkalnych domu, będzie przenikała wilgoć. Będzie ona podciągana kapilarnie albo wniknie pod wpływem bezpośredniego naporu wilgotnego podłoża na powierzchnie. W wyniku tego ściany fundamentowe mogą z czasem utracić spoistość, stać się bardziej kruche i podatne na uszkodzenia. Wilgoć będzie „wędrować do góry” (podciąganie kapilarne), co z kolei spowoduje, że jej efekt działania będzie widoczny i odczuwalny również dla mieszkańców. Od strony wizualnej może to prowadzić do odspajania się pokryć ścian (tapet, tynków cementowo-wapiennych, gładzi, płyt rigips) i podłóg (panele, parkiet, wykładziny, również okładziny ceramiczne). Walka z takim zawilgoceniem będzie raczej bezskuteczna na własną rękę i wymagać będzie np. wykopów wokół fundamentów, położenia nowej hydroizolacji, wykonania iniekcji.

Prócz czynnika wizualnego lokatorzy narażeni będą na kłopoty zdrowotne, będące skutkiem namnażania się bakterii i grzybów (pleśń) w miejscach zawilgoconych.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button