
Woreczki jutowe cieszą się sporą popularnością – nie bez powodu! Są naturalne, dobrze się prezentują, poza tym mają wiele zastosowań. Zastanawiasz się, jakie zalety przemawiają za używaniem woreczków jutowych w miejsce plastikowych torebek? Dlaczego torby jutowe są warte uwagi? Przeczytaj!
Spis treści
Czym jest juta?
Juta to naturalny surowiec, produkowany z roślin z rodzaju juta. Skład woreczka jutowego to 100% włókno łodygowe juty. Tkanina najczęściej ma splot płócienny. Gramatura może wynosić od 125 g/m2 do 350 g/m2. Juta jako surowiec ma wiele zastosowań. Jest wykorzystywana do produkcji toreb, koszyków, odzieży, osłonek doniczkowych czy dywanów.
Rośliny z rodzaju juta uprawiane są w Chinach, Pakistanie oraz w innych krajach o gorącym i wilgotnym klimacie. Włókno jutowe często porównywane jest do bawełnianego, jest jednak grubsze. Cieszy się podobną popularnością, ponadto jest to stosunkowo tani materiał.
Do czego wykorzystuje się woreczki jutowe?
Woreczki z juty wykorzystuje się w wielu branżach. Służą przede wszystkim do:
- przechowywania zbóż, warzyw, owoców, kwasy, orzechów, soli,
- przechowywania akcesoriów kosmetycznych, np. wacików, kosmetyków,
- pakowania i dekorowania prezentów,
- produkcji odświeżaczy do szaf, ubrań, butów,
- zabezpieczania kwiatów i krzewów, np. przed mrozem,
- magazynowania ziemi,
- transportu owoców, zbóż, warzyw,
- ozdabiania,
- przechowywania i pakowania drobnej biżuterii,
- wędzenia.
Worek jutowy może mieć w zasadzie nieograniczone zastosowanie w różnych dziedzinach. Zależy ono wyłącznie od twojej wyobraźni! Przechowasz w nim wszystko, co tylko chcesz. Szczególną popularnością cieszy się pakowanie prezentów w worki jutowe. Świetnie się prezentują i nadają upominkowi oryginalny charakter. We wnętrzu może znaleźć się zarówno kubek, kosmetyk, biżuteria, jak i inny gadżet. Ze względu na rustykalny charakter, woreczki jutowe są doskonałe do pakowania miodów i innych przetworów, a także regionalnych produktów spożywczych.
Worek wykonany z juty doskonale wpisuje się w styl skandynawski i rustykalny. Najczęściej juta posiada brązowo-kremowy kolor, choć oczywiście można ją bielić lub wybarwiać na inne odcienie. Naturalna juta prezentuje się jednak najlepiej, podkreślając ekologiczny charakter owiniętego nią produktu.
Woreczki jutowe i ich zalety
Woreczki jutowe posiadają wiele zalet. Jedną z nich jest wytrzymałość. Materiał ten nie ulega szybkim zniszczeniom mechanicznym, może więc służyć przez długie lata. Mimo że jest to surowiec naturalny, jest wysoce odporny na przetarcia. Co więcej, juta przepuszcza powietrze, dzięki czemu uwalnia aromaty ziół ukrytych wewnątrz jutowych woreczków. Można umieścić w nich kwiatowe płatki czy pachnące mydełka. Zapach będzie łatwo wyczuwalny w szafie i w pomieszczeniu. Cecha ta sprawia również, że przechowywane w workach jutowych produkty nie ulegają gniciu, worki jutowe są więc doskonałe do przechowywania organicznych produktów.
Woreczki z juty są również biodegradowalne i ekologiczne. Wykonywane są w 100% z naturalnego materiału. Co więcej, rozkładają się w sposób naturalny. Pozostałości mogą być wykorzystane w procesie recyklingu do produkcji papieru lub stać się składnikiem kompostu. Zamieniając woreczki plastikowe na jutowe, przyczyniasz się do ochrony środowiska. Worki jutowe stanowią produkty wielokrotnego użytku. Nawet jeśli woreczek się zabrudzi, wystarczy, że wypierzesz go w pralce w delikatnym cyklu. Przy odpowiedniej pielęgnacji woreczki z juty mogą ci służyć przez długie lata. Mimo że są naturalne, łatwo jest pozbyć się z nich zanieczyszczeń i je odświeżyć. Ogromną zaletą tego typu worków jest również ich wygląd. Są naturalne i po prostu świetnie się prezentują! Dodadzą rustykalnego stylu każdemu wnętrzu.
Jak pielęgnować woreczki jutowe?
Pranie woreczków jutowych pozwoli Ci zachować je w dobrej kondycji przez długi czas. Worki jutowe na prezenty oraz wszelkie inne wyroby z juty, należy prać osobno. Mogą bowiem zrzucić włókna, które są trudne do usunięcia z innych tkanin. Woreczki najlepiej jest prać ręcznie w letniej wodzie, przy użyciu delikatnego mydła. Jeśli producent woreczków dopuszcza pranie maszynowe, możesz wyprać je w pralce.
Nie zaleca się również suszenia juty w suszarce bębnowej ani jej wybielania domowymi sposobami. Na rynku dostępne są specjalne środki, które umożliwiają czyszczenie worków jutowych. Juta stanowi materiał o nieograniczonych zaletach. W porównaniu do innych, naturalnych surowców, nie jest wymagająca w pielęgnacji.
Artykuł partnera.