Zastosowanie silikonu sanitarnego to przede wszystkim uszczelnienie szczelin pomiędzy dwoma elementami wykończenia wnętrz. Ma to miejsce szczególnie w łazience czy kuchni, gdzie powierzchnie narażone są na działanie wody. Silikon skutecznie hamuje dostęp do szczelin, nie doprowadzając do ewentualnych uszkodzeń mebli czy urządzeń sanitarnych.
Spis treści
Silikon sanitarny – najważniejsze informacje
Silikon w wersji sanitarnej jest materiałem uszczelniającym, składającym się głównie z tworzyw sztucznych, a mianowicie polimerów nieorganicznych. Sprzedaje się go w popularnych kartuszach, co ułatwia jego aplikację. Ma formę gęstej pasty, co z kolei przekłada się na możliwość łatwego nanoszenia go na konkretną powierzchnię. Już sama nazwa wskazuje na zastosowania w łazience, ale także kuchni czy pralni. Silikon sanitarny uszczelnia szczeliny dylatacyjne i budowlane, może być również ich wypełniaczem. Należy zauważyć, że opisywany dziś produkt ma właściwości grzybobójcze i pleśniobójcze, stąd wykorzystuje się go często w miejscach, gdzie kontakt z wodą jest nieunikniony, a nawet częsty.
Silikon sanitarny wykorzystywany jest podczas prac wykończeniowych, szybko schnie, ma dobrą przyczepność, a dodatkowo tworzy twardą i szczelną spoinę, odporną na wilgoć, ścieranie, ale także zmiany temperatur czy detergenty wykorzystywane podczas czyszczenia konkretnych powierzchni.
Gdzie stosuje się silikon sanitarny?
Tak naprawdę biały, szary, czarny beżowy czy bezbarwny silikon sanitarny wykorzystuje się podczas wielu prac budowlanych. Najczęściej jednak jest to wypełnianie podłużnych szczelin w łazience. Świetnym tego przykładem jest niewielka przestrzeń pomiędzy wanną a płytkami. Użycie silikonu w tym miejscu zapobiega wnikaniu w tę szczelinę wody. Ponadto za sprawą właściwości grzybobójczych, unika się ryzyka rozwoju pleśni w tym miejscu i wszystkich innych szczelinach, jakie powstają pomiędzy urządzeniami sanitarnymi a płytkami na ścianach i podłogach w łazience. Gdzie jeszcze wykorzystuje się silikon sanitarny?
- fugi i łączenia w kabinie prysznicowej;
- spoiny między blatami kuchennymi i ścianami;
- fugi między płytkami w miejscach narażonych na działanie wody;
- szczeliny powstałe po montażu zlewozmywaka, między nim a ścianą;
Oczywiście wymienione powyżej cztery przykłady to wciąż nie wszystkie zastosowania silikonu sanitarnego. Tak naprawdę w każdym miejscu, gdzie w wolną przestrzeń mogłaby dostać się woda, można zastosować tę substancję.
Poznaj rodzaje silikonu sanitarnego
Podział silikonu sanitarnego na rodzaje dotyczy głównie sposobu jego utwardzania, a także samych właściwości. Pod tym względem można wyróżnić:
- silikon sanitarny neutralny – przeznaczony do uszczelniania szczelin powstałych pomiędzy tworzywami sztucznymi, drewnem, betonem czy metalem. Co ważne, nie powoduje ich korozji, jak mogłoby to mieć miejsce po długotrwałym kontakcie z drugim rodzajem silikonu;
- silikon sanitarny kwaśny – to produkt, który podczas utwardzania wydziela kwas octowy. Pozwala to uzyskać podwyższoną odporność na grzyby i pleśnie stąd często nazwa „silikon sanitarny antygrzybiczy”. Najczęściej wykorzystuje się go do wypełniania szczelin pomiędzy ceramiką, stalą, szkłem, a także wszystkich elementów i powierzchni pokrytych emalią. Jest głównie stosowany w łazienkach, nie sprawdzi się w kontakcie z metalami, cementem czy betonem, jak to było w przypadku silikonu neutralnego.
Silikon sanitarny to bez dwóch zdań najlepsze rozwiązanie do uszczelniania powierzchni i wypełniania szczelin w łazienkach czy kuchniach. Szereg jego zastosowań sprawia, że jest chętnie wykorzystywany przez firmy wykończeniowe i budowlane. Z powodzeniem może zostać użyty przez osoby niedoświadczone, jego aplikacja jest stosunkowo prosta.