Sprężone powietrze ma szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je w różnych branżach, choćby do zasilania urządzeń czy nawet hamulców. Wykorzystuje się je także do instalacji przemysłowych. Oczywiście trzeba pamiętać, że sprężone powietrze musi być właściwie przygotowane i bardzo ważną rolę pełni tu reduktor ciśnienia powietrza. Czas na ten temat dowiedzieć się więcej.
Spis treści
Reduktor ciśnienia powietrza – ważne informacje
Filtracja sprężonego powietrza ma za zadanie usunąć z niego cząstki stałe. Oczywiście ważnym elementem jest także usunięcie wody i drobin oleju. Potem następuje osuszenie powietrza, czyli pozbawienie cząstek wody. Kolejnym ważnym elementem zespołu przygotowania powietrza jest redukcja ciśnienia powietrza, za którą odpowiada urządzenie zwane reduktorem ciśnienia powietrza.
Ma ono na celu zredukować wyższe ciśnienie do wymaganego poziomu. W tym przypadku warto wiedzieć, że zawór regulacji ciśnienia powietrza reguluje się samoczynnie, a wynika to z faktu zastosowania ciśnienia różnicowego. Tutaj trzeba jeszcze wiedzieć, że niezależnie jakie zmiany ciśnienia zachodzą na wylocie, to ciśnienie wylotowe zawsze pozostaje stałe. W teorii reduktor ciśnienia powietrza nie ma bardzo skomplikowanej budowy. Można go też zintegrować z innymi elementami, choćby manometrem. W ten prosty sposób zwiększa się jeszcze spektrum zastosowania urządzenia i jego funkcjonalność. Działanie urządzenia, niezależnie od modelu zasadniczo jest takie samo. W tym przypadku trzeba wiedzieć, że powietrze przesuwa grzybek w kierunku zależnym od występującego ciśnienia.
Dochodzi do tego za pomocą popychacza i sprężyny. Jeśli ciśnienie nie może zneutralizować siły pochodzącej od sprężyny, wtedy grzybek popychany jest ku dołowi. Jeżeli zaś osiągnie pożądaną wartość, to grzybek zamknie przepływ powietrza. W tym przypadku ciśnienie wyjściowe obniżane jest przez otwór, który znajduje się w membranie. Pod wpływem zmniejszenia nacisku sprężyny ciśnienie w zbiorniku i pod membraną podnosi ją, zaś sprężone powietrze trafia do atmosfery. Oczywiście może zdarzyć się, że dany regulator ciśnienia powietrza nie posiada upustu ciśnienia, w takim przypadku otwory, które znajdują się w grzybku i popychaczu doprowadzają ciśnienie zgodnie z tym, które znajduje się pod membraną.
Wtedy dochodzi do ograniczenia oddziaływania ciśnienia wejściowego na ustawioną wielkość ciśnienia wylotowego.
Czym kierować się przy wyborze reduktora ciśnienia powietrza?
Reduktor ciśnienia powietrza dostępny jest w wielu wariantach. Przy wyborze reduktora powietrza należy kierować się jakością, funkcjonalnością, ale też przeznaczeniem. Na samym początku musicie sprecyzować typ i wielkość przyłącza gwintowego. Ważny jest też zakres ciśnienia roboczego oraz dokonanie charakterystyki przepływu i regulacji. Powinniście jeszcze wziąć pod uwagę, jakie maksymalne ciśnienie robocze występuje w siłowniku. Najpopularniejszym reduktorem ciśnienia powietrza jest ten, który ma ciśnienie wejściowe wynoszące 40 bar. Tego typu urządzenie można wykorzystać w warunkach domowych, przemysłowych, czy też warsztatowych. Dostępne są oczywiście urządzenia, które są zdecydowanie większe i mają ciśnienie na poziomie 300 bar. Jeżeli zależy Wam na urządzeniu najbardziej precyzyjnym, to powinniście wybrać reduktor pneumatyczny o ciśnieniu 1 bar, a nawet niższym. Ważne są też przyłącza i w tym przypadku najpopularniejszy jest reduktor ciśnienia powietrza 1 i reduktor ciśnienia 1/2.
Zwróćcie jeszcze uwagę na sam montaż i są dostępne urządzenia, które można zamontować w dowolnej pozycji, ale też takie, które należy zamontować w określonej pozycji. W przypadku prac, gdzie występuje ryzyko dużych zabrudzeń należy wybierać urządzenia z filtrem, które zapewniają jeszcze większą efektywność pracy urządzenia i dodatkowo je chronią. Warto zastanowić się czy potrzebujecie reduktora ciśnienia sprężonego powietrza wyposażonego w manometr. Jeżeli kupujecie reduktor sprężonego powietrza przemysłowy czy instalacyjny, to możecie także podłączyć zewnętrzny manometr.
Reduktor ciśnienia powietrza może być wykorzystywany w różnych warunkach. Oczywiście zawsze należy sprawdzać w jakich warunkach i przy jakim zakresie temperatur dane urządzenie może pracować. Można wybrać regulator ciśnienia powietrza, który działa w przedziale od minus 10 do 60 stopni Celsjusza. Jeżeli szukacie bardziej zaawansowanych modeli, to postawcie na te specjalistyczne. Można wykorzystać je w bardziej zaawansowanych technologicznie pracach.