Parametry ekogroszku – czyli skąd się bierze jego popularność

Zacznijmy od tego, czym jest ekogroszek. Z pewnością jest to stałe paliwo opałowe, które cieszy się coraz większą popularnością. Produkowane z węgla kamiennego lub brunatnego. Co ważne, węgiel użyty do produkcji ekogroszku jest specjalnie wyselekcjonowany. Musi on bowiem spełniać określone wymogi. To jednak nie wszystko. Ważna jest również specjalistyczna obróbka, którą powinien przejść każdy dobrej jakości ekogroszek. Na rynku dostępnych jest wiele ofert, które mogą swoją mnogością przyprawić o zawroty głowy. Dlatego właśnie, dobrze jest wiedzieć, jakimi parametrami powinien charakteryzować się ten rodzaj węgla opałowego.

Ekogroszek – z czego jest zrobiony i co warto o nim wiedzieć przed zakupem?

Jak już wspomnieliśmy, ekogroszek produkowany jest z węgla kamiennego lub brunatnego. Na naszym rodzimym rynku, największą popularnością cieszy się jednak ten, który wyprodukowany został ze specjalnie wyselekcjonowanego węgla kamiennego. Wyróżniać się on powinien przede wszystkim odpowiednią granulacją oraz właściwościami. Co konkretnie mamy na myśli? W pierwszej kolejności – jak to zazwyczaj bywa w przypadku opału – uwagę należy zwrócić na kaloryczność. A konkretniej rzecz ujmując na wartość opałową w stanie roboczym (Q ir). Jest to bowiem najbardziej miarodajny parametr. To jednak nie wszystko. Bo o ile naprawdę ważne jest to, ile ciepła uzyskamy podczas spalania, to nie można przecież zapominać o innych ważnych czynnikach. Z pewnością należy przyjrzeć się spiekalności oraz zdolności do zbrylania. Wartości te powinny być w przeciwieństwie do wartości kalorycznej, niskie. Podobnie zresztą jest z zawartością siarki oraz pozostawianego popiołu. Im niższy parametr, tym lepsza jakość ekogroszku.

Wilgotność ekogroszku istotnym parametrem

Zanim przejdziemy do konkretnych wartości, chcemy zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Mamy na myśli oczywiście wilgotność. Jest to również bardzo ważna wartość, gdyż wpływa w dużym stopniu na jakość spalania. Dlatego właśnie podczas wyboru opału, dopytaj sprzedawcy, w jakich warunkach jest on składowany. Często spotkać można oferty na ekogroszek w workach. Aby dowiedzieć się, dlaczego workowany ekogroszek jest lepszy od tego sprzedawanego luzem, zachęcamy do przeczytania artykułu na blogu jednego ze sklepów zajmujących się internetową sprzedażą ekogroszku: https://grzejemnieto.pl/wegiel-workowany-dlaczego-jest-lepszy-niz-ten-sprzedawany-luzem/.

Od ilu do ilu – czyli przedziały parametrów ekogroszku:

  • kaloryczność – 24 – 32 Mj/kg;
  • granulacja – od 5 do 25 mm;
  • zawartość popiołu – do 10%;
  • zawartość siarki – do 1%;
  • spieklaność – RI < 10
  • wilgotność – 12%.

Ekogroszek w workach – pozytywny wpływ na środowisko

Nie jest tajemnicą, że ekogroszek ma znacznie lepszy wpływ na środowisko. Zwłaszcza jeśli porówna się go z tradycyjnym węglem. Jednym z czynników, który ma znaczenie w tym kontekście, jest mniejsza emisja gazów cieplarnianych do środowiska. Dzieje się tak, dzięki temu, że ekogroszek powstaje wyłącznie z wyselekcjonowanego węgla kamiennego, który poddawany jest specjalnej obróbce i charakteryzuje się niedużą wilgotnością oraz niewielką ilością substancji niepalnych. Kolejnym czynnikiem, który przemawia za tym, że ekogroszek jest bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego, jest niska zawartość siarki. Duża jej zawartość bowiem wytwarza podczas spalania dwutlenek siarki, który jest bardzo szkodliwy zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Gryzący i śmierdzący dym, który powstaje, drażni układ oddechowy. Jakby tego było mało, ma również szkodliwy wpływ na rośliny. Niska zawartość popiołu, czyli substancji niepalnych, świadczy z kolei o dużej kaloryczności produktu. Oznacza to, że przy znacznie mniejszej ilości ekogroszku będziemy w stanie ogrzać taką samą powierzchnię domu. To również ma pozytywny wydźwięk w kwestii ochrony środowiska. Oznacza to przecież, że ilość zużytego opału jest znacznie mniejsza.

Ekogroszek workowany ceny, które mogą zaskoczyć

Niczego dziwnego nie ma w tym, że w przypadku pojawienia się na rynku dobrej jakości produktu, znajdą się tacy, którzy z przyjemnością go będą podrabiać. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że zakup opału jest sporym kosztem, dlatego siłą rzeczy rozumiemy, iż cena gra ważną rolę. Jednak sugerowanie się wyłącznie ceną może wbrew pozorom sprawić, że w rezultacie zapłacimy więcej. Dlaczego? Ponieważ niskie parametry ekogroszku, przekładają się na jakość ciepła, jakie oddaje podczas spalania. Niższa wartość kaloryczna sprawi, że będzie trzeba spalić znacznie więcej opału, a to analogicznie pociąga za sobą koszty. Zwłaszcza jeśli okaże się, że opał skończył się jeszcze przed zakończeniem sezonu grzewczego. To, o czym teraz wspominamy, jest również doskonałym sposobem na uniknięcie rozczarowania ceną. Chęć zakupu opału w miesiącach, kiedy mrozy na dobre się rozgościły, nie jest rozsądnym podejściem. Często koszty w takiej sytuacji są znacznie wyższe. Na ekogroszek workowany cena latem i wiosną, będzie znacznie korzystniejsza. Dzięki temu zadbasz i o budżet, i o wysoką jakość ekogroszku. 

Poszukujesz ekogroszku w atrakcyjnej cenie? Zobacz ofertę sklepu internetowego Grzeje mnie to!

Węgiel workowany, czyli jak sklepy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom Klientów

Znalezienie paliwa opałowego, które będzie kusiło zarówno ceną, jak i parametrami jest trudne. Dlatego producenci usilnie próbują spełniać oczekiwania i wymagania swoich Klientów. Coraz bardziej wzrasta również nasza świadomość co do konieczności większej troski o środowisko. Nie wszyscy jednak mogą pozwolić sobie na palenie ekogroszkiem. Dlaczego? Ponieważ konieczny jest montaż odpowiedniego pieca, który jest stosunkowo drogą inwestycją. Ponadto wymaga corocznej konserwacja oraz przeglądu. Wszystko po to, aby nie doprowadzić do awarii i dodatkowych kosztów wynikających z jej kosztownej naprawy. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest węgiel w workach ekoorzech. Posiada on doskonałe parametry, wliczając w to zarówno wysoką wartość kaloryczną, jak i niską zawartość siarki. Jeśli więc skorzystanie z ekogroszku nie jest możliwe, warto rozważyć ekoorzech, który jest idealnym rozwiązaniem dla właścicieli pieców tradycyjnych. Poszukując odpowiedniego produktu warto odwiedzić sprawdzony sklep i zapoznać się z jego ofertą: https://grzejemnieto.pl/produkt/wegiel-kamienny-orzech/

Podsumowując temat

Konieczność zakupu opału nie zniknie magicznie. Zima za każdym razem puka do naszych drzwi, dlatego warto odpowiednio przemyśleć ten zakup. Tak jak wspomnieliśmy, nie tylko cena powinna mieć znaczenie. Warto pod uwagę wziąć również parametry węgla. W zależności od tego, jaki posiadamy piec, możemy skorzystać z oferty na dobrej jakości ekogroszek workowany oraz węgiel w workach ekoorzech. Wykorzystanie jednego z tych dwóch rodzajów opału z pewnością przyczyni się do zwiększenia troski o środowisko. Wszak ilość wydobywającego się dwutlenku siarki do atmosfery jest znacznie mniejsza niż w przypadku tradycyjnego węgla. Wybierając ten rodzaj opału zadbamy także o budżet domowy i ciepło w zimowe wieczory.

Redakcja

DomNaNowo.pl jest magazynem internetowych z kategorii dom i wnętrza. Naszą misją jest inspirowanie i zachęcanie do ulepszania swojej przestrzeni życiowej. Publikujemy poradniki i artykuły o wszystkim co wiąże się z domami, mieszkaniami i wnętrzarstwem. Publikujemy zestawienia aranżacji różnego typu pomieszczeń oraz przestrzeni mieszkalnych. Prezentujemy rankingi zestawienia. Naszą redakcję tworzy zespół kreatywnych i dociekliwych redaktorów i autorów. Ich pracę wspomagają specjaliści ds. PR oraz marketingu. Na łamach DomNanowo.pl publikowane są nowości wnętrzarskie oraz różne materiały warte opisana i scharakteryzowania. Nasze felietony oraz artykuły poradnikowe tworzone są z myślą o czytelnikach. Z nami każde wnętrze może stać się wyjątkowe.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button